Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja która zmienia edukację.

Tłumaczenie: Aleksander Baj
Wydawnictwo: Element
Creative Schools. The Grassroots Revolution That’s Transforming Education
bandita

W książce Kreatywne szkoły Ken Robinson rozwija myśli zawarte w swojej słynnej prelekcji „Czy szkoły zabijają kreatywność” i prezentuje przełomowe, praktyczne rozwiązania dotyczące kluczowej kwestii dla współczesnych społeczeństw: transformacji szkół i systemów edukacji. Robinson krytykuje przestarzały, przemysłowy model edukacji i pokazuje, jak wdrożyć wysoce spersonalizowany, ekologiczny...

Robinson krytykuje przestarzały, przemysłowy model edukacji i pokazuje, jak wdrożyć wysoce spersonalizowany, ekologiczny model, który pozwala na wykorzystanie bezprecedensowych możliwości XXI wieku, by wykształcić całe osobowości uczniów i przygotować ich do wyzwań współczesnego świata.

Książka Kreatywne szkoły – pełna przykładów, przełomowych badań i rekomendacji profesjonalistów z całego świata, a także napisana z właściwym Robinsonowi wciągającym stylem i poczuciem humoru – zainspiruje nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i decydentów, by na nowo przemyśleli prawdziwą naturę i cele edukacji.

Co możesz zrobić? Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, nauczycielem, rodzicem, dyrektorem placówki czy decydentem, jeśli w jakikolwiek sposób jesteś zaangażowany w edukację, możesz być częścią zmiany.

Ken Robinson, Kreatywne szkoły

źródło opisu: www.wydawnictwoelement.com.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoelement.com.pl

Sabrina | 2017-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka w bardzo prosty sposób pokazuje jak tak naprawdę wygląda edukacja w Polsce. Ukazuje także skutki takiego,a nie innego funkcjonowania systemu edukacji. W książce opisane są również inne systemy część z nich gdyby zastosować w Polsce to myślę, że system edukacji dawałby więcej pożytku, a i dzieci chętniej uczęszczałyby do szkoły.

wmiędzyczasie | 2017-03-16
Przeczytana: marzec 2017

"Czy martwisz się o edukację? Ja tak. Jednym z moich najpoważniejszych zmartwień jest to, że choć systemy edukacji na całym świecie są poddawane reformom, to w wielu przypadkach reformy te przeprowadzane są z motywów politycznych i komercyjnych, przy błędnym rozumieniu tego, w jaki sposób ludzie tak naprawdę się uczą i jak działają wspaniałe szkoły. W rezultacie niszczy się perspektywy niezliczonej liczby młodych ludzi. Prędzej czy później, z pozytywnym czy negatywnym skutkiem, reformy te dotkną także Ciebie lub kogoś, kogo znasz. To ważne, by zrozumieć, czego dotyczą. Jeśli zgadzasz się z tym, że idą w złym kierunku, mam nadzieję, że staniesz się częścią ruchu na rzecz bardziej holistycznego podejścia, w którym pielęgnuje się zróżnicowane talenty wszystkich naszych dzieci..." - po przeczytaniu słów wstępu nie miałam wątpliwości co do dalszej lektury.

Można powiedzieć, że Ken Robinson "Kreatywnymi szkołami" rozpoczyna wspomnianą w podtytule oddolną rewolucję - poszerza horyzonty,...

edmund | 2018-02-28

Największą zaletą tej książki jest dla mnie to, że pokazuje, że szkoły już teraz mogą działać inaczej. Wiemy już, co się w edukacji sprawdza, musimy tylko zacząć robić to na szeroką skalę. Nie musimy czekać, aż zmieni się prawo (co może się jeszcze długo nie stać), ani aż ktoś inny coś zmieni. Sami możemy bardzo dużo.
Byłem zaskoczony, kiedy zdałem sobie sprawę, że nawet w polskiej szkole publicznej lekcja nie musi mieć 45 minut, a materiał nie musi być podzielony na przedmioty.
Dzięki Robinsonowi na pewno podejmę bardzo konkretne decyzje co do edukacji moich dzieci.

Thorondor | 2019-01-01
Przeczytana: 27 marca 2017

Książka na wskroś ,,hamerykańska". Większość to powtarzające się historie z serii ,,od zera do bohatera". Czytamy ciągle jak tam ,,ktoś" coś poprawił i nagle szkoła stała się edukacyjnym rajem. Wszystko to okraszone retoryką coachingu. Nie powiem, było w niej wiele bardzo trafnych uwag, które z całą pewnością pomogłoby w takiej klasycznej polskiej placówce. Nie jest to książka bezwartościowa, co to to nie. Jednak połowę moglibyśmy spokojnie wyciąć.

pat158 | 2018-01-31

Książka zawiera wiele ciekawych przemyśleń i idei, nie wydaje się być jednak dobrze przemyślana. Większość treści jest powtarzana kilkukrotnie i opatrzona schematycznymi, nie różniącymi się zbytnio od siebie anegdotami. Całość - gdyby pozbyć się owych powtórzeń - mogłaby się zmieścić w 15-stronicowym artykule. I byłby to artykuł bardzo dobry.

I jeszcze drobna refleksja. Autor wielokrotnie podkreśla bezcelowość rankingów i współzawodnictwa. No ale Ci Finowie to są najlepsi...

bebevino | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019