Brudnopis

Okładka książki Brudnopis Siergiej Łukjanienko
Okładka książki Brudnopis
Siergiej Łukjanienko Wydawnictwo: Mag Cykl: Poprawianie błędów (tom 1) fantasy, science fiction
Poprawianie błędów (tom 1)
Черновик
Mag
2008-02-08
2008-02-08
2005-01-01
Ewa Skórska
brudnopis mieszkanie Łukjanienko

Pora sięgnąć po polecaną przez G. B. rosyjską fantasy, ale oczywiście można zadać sobie pytanie - czy nie jest się już na to za starym?

Ciekawie się to też czyta w kontekście wojny na Ukrainie....

Ciekawie się to też czyta w kontekście wojny na Ukrainie....

Pokaż mimo tovideo - opinia

7 lat temu oceniłam książkę na 5. Potem jej szukałam, bo kojarzyłam pomysł z przechodzeniem między światami, a nie pamiętałam źródła. Teraz podwyższyłam ocenę, aczkolwiek w dalszym ciągu przeszkadza mi zbyt mocne skupienie się autora w pewnym momencie na szeroko pojętej polityce. Antyutopijne wątki są otwarciem ku kolejnej części cyklu. Jeszcze nie czytałam, podobno dalej jest tylko gorzej ;)

Po takich książkach widać, czym jest dobra literatura, a czym tylko wersje tekstowe scenariuszy filmowych (te "spisane" z ekranu lub pisane jako książka z myślą o ekranie).
Fabuła jest oryginalna, wciągająca, zaskakująca. A przy tym dobry styl, zgrabnie wplecione uwagi ogólniejszej natury - aż się chce dokładać do ulubionych cytatów.
Końcówka co prawda jest skonstruowana tak, by dać szansę na ciąg dalszy, ale komu to przeszkadza? Ja po tom drugi sięgnę niebawem.

Końcówka co prawda jest skonstruowana...

Po Patrolach (chyba bardziej skierowanych swą tematyką do młodszych czytelników) tu można odetchnąć innym tematem. Początek Brudnopisu bardzo ciekawy, myślę, że się spodobał się wielu czytającym, bo autor po prost zastosował tu chwyt pana Hitchcocka, a mianowicie zagęszczał akcję, podgrzewając napięcie. Trochę gorzej jest dalej, niemniej warto przeczytać. Na plus ciekawe dygresje na temat otaczającej nas rzeczywistości i ludzkich zachowań.

Pierwsze moje spotkanie z autorem... i bardzo udane! Kojarzyłam oczywiście "Nocny patrol" i kolejne książki, ale podejrzewałam że mogę nie zdzierżyć wampirów, wilkołaków i tym podobnych... więc kiedy w obliczu pozamykanych bibliotek (koronawirus) dorwałam się do półek z książkami teścia (który wszelką fantastykę czytuje i gromadzi),to... z pewną taką nieśmiałością ;) sięgnęłam po "Brudnopis" (po "Nocny patrol" nie odważyłam się).

No i cóż, okazało się, że pan Łukjanienko pisze ładnie, zgrabnie i niezmiernie interesująco! Wciągnęłam się błyskawicznie. Historia zapowiada się fantastycznie, z czasem może traci nieco rozmach, ale wizja autora jest sensowna, spójna i ciekawa. Inne światy, możliwość przemieszczania się między nimi, funkcyjni... no, jednym słowem: kupiłam. Abstrahując od przebiegu akcji, bardzo polubiłam głównego bohatera i spodobały mi się jego refleksje na tematy przeróżne. Dobrze napisane! Toteż jestem usatysfakcjonowana i cieszę się że trafiłam na taką lekturę. Patrząc teraz na opinie nie wiem czy skuszę się na kontynuację ("Czystopis"),ale prawdopodobnie tak. Styl pisania podoba mi się, fabuła również dała radę. Choć mam takie wrażenie, że w ostatniej ćwierci autor trochę się... pogubił? Nie, może zmieniał koncepcję? Zrobiło się to jakieś takie... rozmyte. Ale finisz zaskakujący. Nie spodziewałam się. Czytało się świetnie do samego końca :)
Polecam!

Strasznie dziwny styl pisania, który powoduje że wszystko dzieje się wolniej I generalnie jest żmudno. Jest też sporo powtórzeń przez które mam wrażenie że pisała to 12 latka w podstawówce. Przepraszam ale musiałam to napisać bo to jest okropne. Suchy humor...podchodzi pod szowinistyczny. No i czas teraźniejszy to on najprawdopodobniej spowalnia akcję. Nie przeczytałam całej bo się nie dało - oceniam tylko początek.
Po prostu nie wciaga i nie zachęca do dalszej lektury.
Dziękuję.

"Бывают дни, когда все не ладится."

Kiryłł, 26-letni pracownik branży IT z dnia na dzień traci mieszkanie, zapominają go znajomi i rodzina, rozsypują się dokumenty i świadectwa jego istnienia w urzędach. Nieznana organizacja wyznaczyła mu funkcję "celnika" na przejściu pomiędzy równoległymi światami. Praca ma wiele wygód, trzeba tylko poświęcić rodzinę, zacząć życie od nowa...

Przeczytałem wiele opinii o tej książce: chwalono wyobraźnię, pomysł, umiejętność opowiadania, ktoś wspomniał, że Łukjanienko jest psychologiem i przekonująco stara się ukazać, co może się dziać z człowiekiem, który traci bliskich, całe swe dotychczasowe życie. Nikt nie wspominał o polityce. O Rosji. Dla mnie to dość realny los "funkcjonałów" - osób pełniących ważne dla organizacji - państwa czy korporacji - stanowisko. Organizacji zależy, by taka osoba nie miała rodziny, by była zadowolona ze swej pozycji, wygód, jakie przynosi wdzięczność organizacji: możliwość dobrego zarobku, nietykalność, towarzystwo równych sobie, świadomość bycia kimś ponad przeciętnego obywatela, poczucie władzy... Dużo pokus, ale pożądane są też takie cechy jak: cynizm, materializm, brak więzi społecznych i sentymentalizmu, jakim są z perspektywy organizacji uczucia. I cena też nie jest mała: korupcja przyjaźni, rodziny.

Dla mnie, mimo zajmującego, fantastycznego kostiumu to książka o aparacie państwowym: celnikach, policjantach, zawodowych wojskowych, a przede wszystkim ludziach tajnych służb (opis pasuje też do korporacji, które tworzą swoiste państwa w państwie). Wysługują się politykom i celebrytom (korporacje - właścicielom) - bo dziwnym trafem tylko tacy wiedzą o istniejących między światami przejściach. Zabawnie autor bawi się konwencją, każąc Dymitrowi Mielnikowowi - powieściowemu autorowi literatury fantastycznej zgadywać, jak wyglądałby ciąg dalszy jego własnej powieści w wykonaniu kilku współczesnych mu rosyjskich autorów. I myślę, że to zupełna prawda, co Łukjanienko mówi o sobie i swych kolegach: "Autorzy fantastyki wierzą w cuda jeszcze mniej, niż prostytutki w miłość".(s.52) Są na tyle inteligentni, by widzieć wszystko realnie i tak jak jest. I ja właśnie najbardziej lubię u Łukjanienki to, że przez jego fantastyczne realia tak mocno prześwituje prawdziwa Rosja z czasów powstawania każdej z powieści. Wyłania się z nich obraz daleki od reklam i oficjalnych telewizyjnych wiadomości: drogi są dziurawe, auta bywają stare, mieszkania przegęszczone, ludzie niezamożni i w całej swej masie tęskniący po cichu do poziomu i organizacji życia w Europie Zachodniej. Trudno się dziwić: ludzie chcą jasnych reguł, a w Rosji "rację ma nie ten, po którego stronie jest prawda, lecz ten, kto ma więcej przyjaciół" (s.19). Mimo to autor swych głównych bohaterów kreuje zwykle na rosyjskich patriotów. Kiryłł też chciałby zrobić coś dobrego dla kraju, choć jego pozycja znakomicie predestynuje go do tego, by się tylko ustawić w życiu samemu.

Każdy rozdział tej pisanej w latach 2004-5 powieści rozpoczyna się ciekawym uogólnionym rozważaniem nad rzeczywistością. "Nie należy drażnić losu nadmiernym powodzeniem..."(s.6) Tak, to ta znana nam również wschodnia mentalność i przekonanie, że za każdą chwilę szczęścia przyjdzie nam słono zapłacić.

Łukjanienko nawiązuje do Borgesa, który twierdził, że literatura zajmuje się w zasadzie tylko trzema tematami, jakimi są: wojna, wyprawa po sławę (czyli skarby) i podróż. Łukjanienko dodaje jeszcze jeden, bez którego żaden z tamtych by nie zaistniał: zdrada (przyjaciela lub ukochanej).

Fanom może warto podpowiedzieć, że w 2018 na podstawie książki powstał w Rosji film pod tym samym tytułem w reż. Siergieja Mokrickiego.

"Бывают дни, когда все не ладится."

Jak ktos wczesniej pisal, poczatek super a koncowka slabo. Czytam jedna za druga ksiazke autora i mam wrazenie, ze czesto wypala sie przy koncu ksiazki oraz nie ma czegos zaskakujacego, decydujacego. Tak bylo w Brudnopisie jak i Czystopisie, ktory od polowy staje sie nudnym belkotem.

Dobre, oryginalne i świeże. Czytałoby mi się jeszcze lepiej, gdybym nie obejrzała przedtem ekranizacji. Stąd intrygujący początek dla mnie już taki intrygujący nie był, nieustannie też porównywałam książkę i film. Lubię literaturę rosyjską, cenię też fantazję rosyjskich pisarzy. Pan Łukjanienko zachwyca mnie swą wyobraźnią i "ludzkim" podejściem do swych bohaterów. Dla znudzonych amerykańskim popkulturowym chłamem pozycja idealna na miły niezobowiązujący wieczór. Jest też szansa przyjrzeć się relacjom społecznym we współczesnej Rosji, które przemykają między stronicami z wielką swadą. (Oczywiście relacje, nie Rosja.) Zakończenie trochę mnie rozczarowało, ale jest jeszcze przecież druga część :)

Historia, która wciąga od samego początku. Bohater, który nagle przestaje istnieć i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a tajemnice zdają się otaczać go ze wszystkich stron.
Kierunek, w którym autor poprowadził tę historię okazał się naprawdę niebanalny. Uwielbiam i polecam!