Brudnopis

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Cykl: Poprawianie błędów (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Черновик
brudnopis, mieszkanie, Łukjanienko

Dwudziestokilkuletni Kirył Maksymow, manager w firmie komputerowej, właściciel skromnej kawalerki i psa wraca pewnego dnia do domu i zastaje tam nieznajomą kobietę. Przekonany, że to złodziejka wzywa milicję, woła sąsiadów na świadków... ale cała sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana - okazuje się, że Natalia Iwanowa (tak nazywa nieznajoma aferzystka) jest nie tylko zameldowana w tym mieszkaniu - i to od 3 lat! ale ma również dokumenty potwierdzające prawo własności. Więcej! Mieszkanie Kiryła wygląda jak po remoncie - zmieniona glazura, terakota, meble, kolor ścian... Ba! Nawet pies nie poznaje swojego pana!

| 2017-03-05

Łukjanienko to nie science - fiction.
To science - filozofia :).

ElaF | 2018-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Początek rewelacyjny (czyli jakieś 3/4 książki) później końcówka wydawała mi się trochę przekombinowana.
Pomysł, język, humor na wielki plus

Maks | 2011-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2011

Zazwyczaj głównym powodem dla którego sięgamy po wybraną książkę jest opis na jej odwrocie. Nie inaczej było w tym przypadku: „Dwudziestokilkuletni Kirył Maksimow, menadżer w firmie komputerowej, właściciel skromnej kawalerki i psa wraca pewnego dnia do domu i zastaje tam…nieznajomą kobietę. Po pewnym czasie rodzice Kiryła zaczynają utrzymywać, że nie mają syna o tym imieniu, przyjaciele cierpią na zanik pamięci, nawet ludzie, którzy rozmawiali z nim przed pięcioma minutami nie pamiętają go, jakby natychmiast usuwano im wspomnienia…”. Przeczytawszy ten fragment w głowie rysuje się nam scenariusz rodem z „Gry” Davida Finchera. Pytamy sami siebie co to wszystko ma znaczyć? Gdzie tu logika i gdzie leży podłoże tych dziwnych zjawisk? Bez chwili zawahania bierzemy w ręce powieść Łukjanienki i rozpoczynamy pasjonującą lekturę, która podobnie jak w przypadku Kiryła, oderwie nas od rzeczywistości, z tą różnicą że tym razem to my zapomnimy o wszystkim co nas otacza.

„Brudnopis” to jedna z...

Oliwia | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

O Siergieju Łukjanience słyszałam dużo dobrego. Po przejrzeniu jego dorobku najbardziej zachęcił mnie "Brudnopis".

Jakiś tydzień temu, w końcu "Brudnopis" zawędrował na moją półkę. Zaczęłam czytać... i przepadłam.

Początek jest bardzo obiecujący. Dwudziestokilkuletni Kirył, o którym nagle wszyscy (włącznie z psem) zapominają i Natalia, która do pewnego stopnia zajmuje jego miejsce. A potem jest już tylko lepiej. Na wskroś współczesna Rosja z wyraźnymi naleciałościami poprzedniego systemu. Mnożące się jeden po drugim światy równoległe. Tajemniczy Mistrzowie/funkcyjni obdarzeni nadnaturalnymi mocami. Dobrze skonstruowana intryga i akcja nakręcająca się niczym rollercoaster.

Poza głównym bohaterem mamy całą paletę nietuzinkowych postaci, których w większości nie da się nie lubić. Jest z pozoru ciapowaty Kotia, zołzowata Natalia, Feliks i inni funkcyjni, z których każdy ma swoją historię. Nawet epizodyczne postacie, jak m.in. pisarz Mielnikow, czy taksówkarz, są dopracowane i mogą...

Kanclerz | 2013-10-08
Przeczytana: 07 października 2013

Misternie utkana opowieść na alternatywne światy. Odkrywcza i zaskakująca, a jednocześnie, po części sama naśmiewająca się ze swojego gatunku. Cudownie trafnie osadzona w, choć po Związkowej, to jednak wciąż zakurzonej ideologią socjalizmu, Moskwie.

Aby pozbyć się człowieka, nie trzeba go zabijać. Wystarczy go zapomnieć i sprawić by wszyscy jego bliscy również go zapomnieli. Wtedy, choć będzie namacalnie obecny, przestanie istnieć. Jeśli przestanie istnieć gdzieś, a nie umrze, to jednocześnie zacznie istnieć gdzie indziej?

Przerażające w książce są momenty, niemalże udanej próby, pozbawienia jednostki wolnej woli. Zdeterminowanie jej przyszłych i obecnych działań. Uwiązanie na smyczy niewygodnych za ostatecznie niepotrzebny system gratyfikacji.

Moja ulubiona konstrukcja fabularna dla dzieł kilkutomowych: gdy juz ci się wydaje, że wszystko się klaruje i można wytężoną praca umysłu przewidzieć zakończenie tomu, autor miażdży lawiną zupełnie nieprzewidywalnych zdarzeń, które...

vattghern76 | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 września 2013

REWELACYJNIE napisana! "Brudnopis" to oryginalna, wciągająca, zaskakująca i naprawdę świetnie opowiedziana historia SF. Łukjanienko jest tutaj znów mistrzem słowa!

Wspaniałe dialogi, po raz kolejny NIEBANALNE pomysły fabularne i mistrzowskie ich wykonanie! Świetne dygresje i ciekawe przemyślenia autora interesująco przedstawione ustami Kiryła oraz innych bohaterów tej znakomitej książki.

Tak, ta pozycja jest prawdziwą czytelniczą REWELACJĄ! Słowa tutaj płyną, wyobraźnia pracuje parą pełną w specyficznym dla tego autora fantastycznym klimacie. To WYSOKIEJ próby fantastyka, lekka w odbiorze choć zdecydowanie niebanalna!

Łukjanienko znów mnie zaskakuje. Nie jestem specjalnym fanem jego wykreowanych światów, gustuje w innym typie SF, faktem niezbitym jest jednak to, że tego autora czyta mi się WYŚMIENICIE!

Chylę czoła przed taką SF prozą! Kto nie zna - niech już leci po "Brudnopis"! Pożyczyć, a najlepiej kupić i mieć na półce! Wrócicie do tego na pewno! POLECAM ZDECYDOWANIE!...

Ramzes1988 | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

To moja pierwsza styczność z Siergiejem Łukjanienko, ale z pewnością nie ostatnia. Autor jest ponoć bardzo znanym twórcą powieści science fiction i fantasy. Cóż, ja go nie kojarzyłem.
Powieść zaczyna się szalenie enigmatycznie, główny bohater zjawia się w swoim mieszkaniu, które zwykle nie licząc psa jest puste. Nie tym razem. Jego oczom ukazuje się młoda dziewczyna, która sprawia wrażenie gospodyni, a jego własny pies go nie poznaje. Jeszcze ciekawiej się robi, gdy Kirył dowiaduje się, że również jego rodzice, oraz sąsiedzi zapadli na dziwną amnezję. Początek jest bardzo mocny, później jest trochę słabiej, ale to wciąż bardzo ciekawa książka, z pewnością niebawem sięgnę po drugą część, czyli "Czystopis".

marlen | 2012-10-23
Przeczytana: październik 2012

Przebrnęłam wreszcie przez tę książkę... Fantastyka chyba nie jest gatunkiem dla mnie, bo męczyłam się przy "Brudnopisie" przeokropnie.
Ale po kolei.
Co robi człowiek, który pewnego dnia zaczyna znikać - zapomninają go znajomi, rodzina, okazuje się, że w jego mieszkaniu mieszka od kilku lat mieszka ktoś inny? Nawet pies o dziwnym imieniu Keszju ma go za obcą osobę.
Ano, wtedy do akcji wkracza "siła wyższa". Nic zaskakującego - szanowny pan Kirył zostaje obdarowany nadzwyczajnymi zdolnościami, zostaje "wsadzony" do innego, gotowego świata, w którym ma swoją funkcję do pełnienia.
Jedyne, co ratuje tę książkę, to pewna dawka humoru. Bo nic innego w niej nie powala - ani warsztat pisarski pana Łukjanienki, ani fabuła, ani kreacje bohaterów. Wiele kwestii, zwłaszcza w końcowej części książki, wypłynęło nie wiadomo skąd. Brakuje chwilami jakiegoś łańcucha przyczynowo-skutkowego.
Ogólnie słabo oceniam tę pozycję i nie poleciłabym jej.

Kate | 2019-01-11

Dobra powieść rozrywkowa. Zaczyna się bardzo intrygująco - zanikaniem śladów istnienia głównego bohatera. Później niestety robi się bardziej kiczowato, a wyjaśnienie problemu głównego bohatera trochę mnie rozczarowało. Fabuła przeciętna, ale czytało się ok.

Beremis | 2013-08-04
Przeczytana: 2010 rok

Po książkę sięgnąłem pamiętając autora z bardzo dobrego cyklu "Patroli" i się nie zawiodłem. Inne realia, inna historia, ale ciekawa i fajnie opisana. No i ten "rosyjski" klimacik. Warto poczytać.