Kryptonim "Walhalla"

Tłumaczenie: Piotr Maksymowicz
Wydawnictwo: Albatros
The Valhalla Exchange
83-7359-042-0

Książka „The Valhalla Exchange” Jacka Higginsa ukazała się w 1976 roku. Jest to kolejna powieść mistrza sensacji, której akcja toczy się w Europie podczas II wojny światowej. Fabuła jak zwykle u Higginsa bardzo dobrze zarysowana i interesująca. Wszystko zaczyna się gdzieś w Boliwii kilkadziesiąt lat po wojnie. Oto znany dziennikarz O’Hagan w małym boliwijskim miasteczku La Huerta poszukuje tropów, które doprowadzą go do jednej z tajemnic II wojny światowej. W miejscowej kostnicy ogląda zwłoki niejakiego Ricarda Bauera, Niemca mieszkającego w Ameryce Południowej. Dość szybko spotyka tam również weterana wojny w Korei i Wietnamie generała Canninga, który w zwłokach Bauera nie rozpoznaje poszukiwanego przez niego człowieka. Wieczorem obaj panowie spotykają się w hotelu i odbywają długą rozmowę.
Opowieść Canninga to 90 procent objętości całej książki. Jest przełom kwietnia i maja 1945 roku. W otoczonym i szturmowanym przez Sowietów Berlinie najwięksi dygnitarze III Rzeszy schronili się w podziemnym bunkrze Adolfa Hitlera. Wśród nich jest Martin Bormann - Gruppenführer SS, osobisty sekretarz Hitlera, jeden z największych zbrodniarzy nazistowskich. Tuż po samobójstwie Hitlera Bormann zamienia się miejscami ze swoim sobowtórem, który zostaje w Berlinie. Sam Bormann natomiast pod fałszywym nazwiskiem Stasser ucieka samolotem z okrążonego miasta i odlatuje w kierunku Alp. Wraz z nim w samolocie jest również major SS, Karl Ritter z batalionu ciężkich czołgów, który kilka dni wcześniej został przez Hitlera osobiście uhonorowany Żelaznym Krzyżem za odwagę na polu bitwy. Ritter sceptycznie patrzy na dokonania III Rzeszy, ale do końca jest wierny swojej ojczyźnie. Choć Bormann udaje kogoś innego, Ritter doskonale wie, że w samolocie jest z nim właśnie Bormann. Sekretarz Hitlera rozkazuje Ritterowi wykonać ostatnie zadanie w tej wojnie. Oto mają polecieć wspólnie do Schloss Arlberg - warownego zamku w pobliżu Innsbrucka, aby przejąć pięciu prominentnych jeńców niemieckich, wśród których jest również młody amerykański generał Canning. Bormann chce ich zabrać ze sobą, aby użyć ich w razie czego jako zakładników i karty przetargowej w ewentualnych rozmowach z aliantami o swojej przyszłości. Organizuje grupę zwaną Kameradenwerk, która ma chronić i pomagać byłym oficerom SS i gestapo uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i przerzucić ich do Ameryki Południowej.

Victoryette | 2013-08-30

Fantastyczna pozycja - pierwsza książka Higginsa przeczytana przeze mnie niejednokrotnie - czy ja zawsze muszę czytać jego książki po kilkakroć)??? Eh...:)

jalop | 2012-08-29
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Książka świetna. Szkoda, że Higgins to mniej popularny pisarz w Polsce, ponieważ jego pozycje są naprawdę świetne.

Walhalle czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

onchelo | 2016-09-08
Marduk | 2016-04-17