Ósma ofiara

Tłumaczenie: Aldona Zdaniewska
Cykl: Julia Durant (tom 2)
Wydawnictwo: Weltbild
Das achte Opfer
literatura niemiecka
Ag2S

Nieznajomy wysyła frankfurckiej policji kryminalnej mroczne cytaty z Biblii. Niesmaczny żart? Chyba nie. Odrażające morderstwo, które bada komisarz Julia Durant, może mieć związek ze słowami szaleńca. I z kolejnymi zabójstwami, zawsze według tego samego schematu: wszystkie ofiary są nagie, a na ich czołach widnieje krwawa liczba 666. Tropiąc przestępcę, policja wpada w coraz głębsze bagno...

Nieznajomy wysyła frankfurckiej policji kryminalnej mroczne cytaty z
Biblii. Niesmaczny żart? Chyba nie. Odrażające morderstwo, które bada
komisarz Julia Durant, może mieć związek ze słowami szaleńca. I z
kolejnymi zabójstwami, zawsze według tego samego schematu: wszystkie
ofiary są nagie, a na ich czołach widnieje krwawa liczba 666. Tropiąc
przestępcę, policja wpada w coraz głębsze bagno zorganizowanej
przestępczości i korupcji. Seks i zbrodnia w ciemnych uliczkach
Frankfurtu – intensywny, niepokojący kryminał bestsellerowego autora.

źródło opisu: Wydawnictwo Weltbild, 2011

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/

Agro | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Kolejne spotkanie z raczej mało znanym szerzej autorze . I kolejny raz świetnie spędziłem czas nad lekturą . Nie wspominając, że czyta się błyskawicznie. Jeśli myślę o kryminale to o takie książki mi chodzi . Od początku jest inteligentnie , bardzo łatwo wczytać się w to co dzieje się u naszych sąsiadów. Kryminał poprowadzony przemyślanie , realistycznie i dopracowany do drobnych szczegółów. Styl oszczędny czyli nie ma nudnych opisów , bzdurnych wątków pobocznych czy niepotrzebnych romansów między policjantami czy ludźmi zamieszanymi w szereg morderstw . Brak bezsensownych pościgów czy nad przeciętnie zdolnych śledczych. Poznani bohaterowie są zwyczajni , realistyczni , z wadami i cała resztą co jeszcze bardziej dodaje smaku. Czytając „Ósmą ofiarę” ma się wrażenie iż autor osobiście znał pierwowzorów bohaterów jaki szczegółowo poznał pracę policji. Julie Durant i jej kolegów z pracy po prostu nie sposób nie lubić . Zbrodniarz też jest ciekawy z charakteru i sposobu postępowania a...

Zuela | 2013-08-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny fantastyczny kryminał,na który trafiłam.Zrozpaczony ojciec,którego nieletnia córka trafia w ręce sutenerów i umiera po przedawkowaniu heroiny i wódki,syn,który zostaje zamordowany na oczach siostry,której szuka..Ojciec,który sam wymierza sprawiedliwość ludziom zrzeszonym w tajnej organizacji,którzy mają władze,pieniądze....jak to się skończy?Czy własna trgedia i rozpacz usprawiedliwia morderstwa?Dla mnie-tak,bo niejednokrotnie na wymiar sprawiedliwości i policję nie ma co liczyć

Felicity | 2016-01-11
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Przeczuwam, że Andreas Franz zostanie jednym z moich ulubionych autorów. Wśród bardzo kiepskich kryminałów na które ostatnio trafiałam, ta książka błyszczy jak diament.
Przede wszystkim bardzo ciekawa jest konstrukcja fabuły: sylwetkę mordercy czytelnik zna od początku i śledzi akcję dwutorowo, jednocześnie od strony sprawcy i organów ścigania. Motywy sprawcy są czytelnikowi znane i w pewnym sensie usprawiedliwione, przez co jest nawet dość pozytywną postacią. Choć zostaje anonimowy aż do zaskakującego końca. Także grupa ścigających go policjantów na czele z klnącą jak szewc bałaganiarą budzi dużą sympatię. Wszystkie postaci są bardzo wyraźne. Objętość książki jest w sam raz, czyta się ją bardzo dobrze, zaciekawia od samego początku. Polecam gorąco.

Maksia | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: październik 2013

Bardzo dobry kryminał. Zaskakujące zakończenie. Realni bohaterowie. Ogólnie, pomijając parę drobnych niedociągnięć, warta przeczytania książka!

Pami | 2012-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Autor wie jak przyciągnąć czytelnika :)
Książka wciąga, szybki rozwój akcji.
Jednak jak dla mnie w połowie książka zaczęła mnie trochę nudzić.
Morderstwa były dokonywane w ten sam sposób lecz na innych ofiarach.
Na początku książki jest już wiadome kto za tym wszystkim stoi co trochę nie daje czytelnikowi do namysłu kto mógł robić coś takiego.
Ogólnie książkę polecam. Warta przeczytania :)

Beata | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Bardzo dobrze się czyta. Intrygujący pomysł. Niby znamy motyw, wiemy kto i dlaczego, ale do końca nie znamy tej osoby.

Julieta13 | 2015-06-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Kolejny kryminał z komisarz Julią Durant na mojej półce.Mamy tutaj postać mordercy który wyłania się po paru rozdziałach tej książki.Na ogól czujemy,odrazę wobec morderców.Tutaj morderca jawi się nam jako bardzo nieszczęśliwy człowiek-którego szczęśliwe dni już dawno przeminęły.Także życie policjantów nie jest usłane różami.Komisarz Julia Durant to samotnie mieszkająca kobieta ,która właściwie tylko bywa w domu po to,aby zjeść coś i się przespać.Cierpi na tym jej życie osobiste.Polecam tę książkę.

agababajaga | 2013-11-14
Przeczytana: 27 października 2013

Książka "do przeczytania",momentami nudnawa,poszczególne wątki zakończone według mnie w sposób nieco banalny, opisy morderstw do znudzenia opisywane w ten sam sposób, ale dobrze tj.szybko się czyta i chce się doczytać do końca,pomimo tego że sprawca całego zamieszania ujawnia się już na początku książki,co najpierw mnie rozdrażniło,okazało się całkiem fajnym zabiegiem i nie przeszkadzało toczącej się akcji,która jest raczej ospała tak jak główni bohaterowie, którzy nic tylko żłopią piwo i palą fajkę za fajką(notabene autor chyba ma jakąś fobie na punkcie używek) ja jako laik wyłapałam sporo błędów jakie popełniła policja w śledztwie,bądź autor w tekście.

magda857 | 2012-08-25
Przeczytana: sierpień 2012

Jako miłośniczka kryminałów skusiłam się aby przeczytać tę pozycję.
Zawiodłam się baaaardzo!
Czytanie tej książki uważam za stracony czas.

"ósma ofiara" stawia frankfurcką policję w niezbyt kkorzystnym świetle.
Policjanci zamiast próbować sami rozwiązać zagadkę, po prostu podążają za śladem zabójcy. Zamiast szukać elementów układanki i składać je w całość po prostu czekają aż zabójca im te elementy poda na tacy a najlepiej jak jeszcze sam pokaże, gdzie pasują.
Dodatkowo cytaty z biblii w ogóle nie pasujące do całości.

Po kryminale spodziewam się tego, że będę mogła wraz z detektywem/policją próbować rozwiązywać zadane przez autora zagadki. Tutaj jednak Franz od samego początku zdradza dane zabójcy, jedyne czego nie wiemy to jego imię i nazwisko - a czy te dane naprawdę w kryminale są aż tak potrzebne? Moim zdaniem powinny pełnić rolę jakby pomocniczą, a w tej książce poznanie imienia i nazwiska stanowi najważniejszy cel.

Mi się ta książka nie podobała. Wcale nie miałam ochoty...

dzazzminka | 2014-01-27
Przeczytana: 17 stycznia 2014

"Ósma ofiara" Andreasa Franza to druga część przygód nadkomisarz Julii Durant. Na ulicach Frankfurtu przestało być bezpiecznie.. Nieznajomy morderca przesyła sympatycznej, ale też zdecydowanej i bezkompromisowej pani nadkomisarz dziwne listy i wymowne kwiaty. Każdy list zawiera cytat z Biblii, który wydaje się zupełnie bez sensu. Jednak w każdym cytacie kryje się wskazówka do kolejnego morderstwa. Wszystkie zbrodnie są okrutne, dokładnie zaplanowane, idealnie wykonane, a przy okazji okraszone bestialstwem i brutalnością. Co wspólnego z wysoko postawionymi ofiarami mają niewinne lilie? A co kryje się za znaczącą liczbą 666, które pojawia się na czole każdej ofiary?
Z każdą kolejną stroną czytelnik poznaje ohydę przestępczości zorganizowanej, wykorzystywania seksualnego nieletnich, korupcji we wszystkich dziedzinach. Policja jest kilka kroków za mordercą, błądzi we mgle, popełnia błędy.. Do czasu, gdy niespodziewanie nadkomisarz Durant odbiera telefon, który naprowadza ją...