Zakonnice odchodzą po cichu

Okładka książki Zakonnice odchodzą po cichu Marta Abramowicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Zakonnice odchodzą po cichu
Marta Abramowicz
6,9 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2016-02-19
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-19
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364682919
Tagi:
życie zakonne zakonnice
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielka nieobecna.O edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce.Raport z badań Marta Abramowicz, praca zbiorowa
Ocena 10,0
Wielka nieobec... Marta Abramowicz, p...
Okładka książki Queer studies - podręcznik kursu Marta Abramowicz, Tomasz Basiuk, Robert Biedroń, Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik, Agnieszka Graff, Jacek Kochanowski, Ireneusz Krzemiński, Jerzy Krzyszpień, Paweł Leszkowicz, Anna Świrek, Bartosz Żurawiecki
Ocena 5,8
Queer studies ... Marta Abramowicz, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
4684 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
126
51

Na półkach:

W Polsce jest niemal tyle zakonnic co księży. O ile o życiu księży wiemy sporo, są reportaże czy nawet powieści (np. Jana Grzegorczyka) - temat sióstr zakonnych nie pojawia się niemal wcale. Dlatego wielką zasługą Marty Abramowicz jest to, że się nim zajęła.

Część reportażowa, złożona z relacji byłych zakonnic porusza, ale nie zaskakuje. Można się spodziewać, że w wielu zakonach jest tak mocny reżim, regułą jest całkowite posłuszeństwo wobec przełożonych, a rozwój duchowy zostaje ograniczony na rzecz zewnętrznej pobożności. Te dziewczyny zamiast rozwijać się, są traktowane przez całe życie jakby miały 15 lat.


Niestety, spoglądanie na zakony przez pryzmat osób, które je opuszczają grozi tym, że skupimy się na patologiach, które da się wynaleźć przecież w każdej społeczności. Dlatego cenna jest rozmowa z dominikanami, którzy trochę z drugiej strony, ale jednak z wewnątrz Kościoła mogą potwierdzić część tych spostrzeżeń. Nawet przebija z tego bezsilność, jak można siostrom zalecać odpoczynek, skoro… one nie mają do tego prawa. Takie współczesne niewolnice, choć pamiętajmy – nikt ich siłą nie trzyma. A nawet jeden przypadek, nad którym autorka przechodzi do porządku dziennego – jedna z bohaterek wyrzucona z zakonu po pewnym czasie zwraca się do swojej przełożonej o pomoc i ją otrzymuje. Nie może to być więc taki czarno-biały obraz sekty, jakby niektórzy chcieli interpretować.

Gorzej jest, gdy przejdziemy do części analitycznej. Robi się coraz bardziej antyklerykalnie i feministycznie. Widać wyraźnie, co jest dla autorki ideałem - wśród byłych zakonnic najwięcej miejsca poświęca historii dwóch lesbijek, które odeszły ostatecznie z Kościoła, mają teraz dom pełen kotów, są wegankami, prowadzą pensjonat nad morzem i szukają zagubionych fok. Wśród zakonnic - pani z zagranicy, która podczas spotkania w kawiarni wygląda na typową działaczkę społeczną na kierowniczym stanowisku. Czym się wtedy rola zakonnicy różni od pracowniczki organizacji pozarządowej? Na to autorka nie odpowiada.

Nie odpowiada też na pytanie, jak to jest, że mimo tej nowoczesności, zakony na Zachodzie mają jeszcze mniej powołań niż te polskie. Czy kobiety wstępujące do zakonów na pewno chcą być takimi działaczkami społecznymi, czy też szukają innych wartości. Autorka spogląda na zakony całkowicie z zewnątrz - i nawet nie próbuje zrozumieć dlaczego ktoś może chcieć się modlić parę godzin dziennie. A bez próby zrozumienia, nie można mówić o uczciwym podejściu do sprawy.

Dlatego choć cieszę się, że ta książka powstała, obawiam się, że dyskusje wokół niej skupią się na różnych przypadkach skrajnych - na rzetelny obraz polskiego żeńskiego życia zakonnego przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W Polsce jest niemal tyle zakonnic co księży. O ile o życiu księży wiemy sporo, są reportaże czy nawet powieści (np. Jana Grzegorczyka) - temat sióstr zakonnych nie pojawia się niemal wcale. Dlatego wielką zasługą Marty Abramowicz jest to, że się nim zajęła.

Część reportażowa, złożona z relacji byłych zakonnic porusza, ale nie zaskakuje. Można się spodziewać, że w wielu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 095
  • Chcę przeczytać
    3 057
  • Posiadam
    741
  • 2018
    110
  • Teraz czytam
    89
  • 2019
    86
  • Reportaż
    77
  • E-book
    68
  • Literatura faktu
    65
  • Ulubione
    57

Cytaty

Więcej
Marta Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu Zobacz więcej
Marta Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu Zobacz więcej
Marta Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także