Zakonnice odchodzą po cichu. Wydanie specjalne (rozszerzone)

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
zakonnice
literatura faktu
Agnieszka

Zakonnice odchodzą po cichu – reportażowy bestseller, który kupiło 50 000 czytelników! – wraca w wydaniu specjalnym wzbogaconym o rozdział „Echa” oraz znakomite fotografie. Marta Abramowicz, nominowana do nagrody Okulary Równości 2017 – „za oddanie głosu tym, które milczały przez wieki” – napisała nową część „Echa” o tym, co się wydarzyło po wydaniu książki. A wydarzyło się bardzo...

tym, które milczały przez wieki” – napisała nową część „Echa” o tym, co się wydarzyło po wydaniu książki. A wydarzyło się bardzo wiele.

Książka ukazała się w lutym 2016 roku. Zniknęła z księgarń tak szybko, że wydawnictwo nie nadążało z dodrukiem. Zakonnice przez miesiąc były w centrum uwagi wszystkich mediów - począwszy od „Niedzieli” a skończywszy na Pudelku. Merytoryczna dyskusja mieszała się z sensacyjnymi nagłówkami. Autorka dostała kilkaset listów od czytelników i czytelniczek. Napisały byłe zakonnice, ich rodziny, świeccy pracownicy zakonnych dzieł, byli księża, ludzie związani i niezwiązani z Kościołem. Rodziny napisały, że wreszcie zrozumiały swoje córki, kuzynki, ciotki, które przez lata milczały. Pracownicy, że mają materiał na jeszcze niejedną książkę. Byli księża, że jest im przykro, bo tak właśnie jest, zakonnice są na samym dnie hierarchii. Związani z Kościołem, że chcieliby coś zmienić. Niezwiązani, że chcieliby pomóc.

Głos zabrała także Konferencja Episkopatu Polski i co ważne - przełożone zgromadzeń zakonnych.

Co powiedziały? Kto uznał książkę za dzieło szatana, potępił i skazał na milczenie? A kto zobaczył w niej inspirację Ducha Świętego? I co z tego wynikło dla byłych sióstr?

O tym wszystkim przeczytacie w „Echach”. Napisane w czystym stylu, bez zbędnego patosu, prowadzą prosto do istoty rzeczy. Tak jak wcześniej, autorka zachęca, żeby fakty, niczym puzzle, każdy z nas złożył w całość, aby odkryć, co jest dobrem, a co złem.

Marta Abramowicz o swoim reportażu:
- Nad „Echami” pracowałam ponad rok. Ta część domyka książkę i wnosi zupełnie nowe treści. Musiał upłynąć czas, żeby dokonała się zmiana.

"Echa" zostały dołączone do Zakonnic… jako swoisty suplement, „ostatni rozdział”, bo stanowią jej integralną końcową część, po której jeszcze raz inaczej spojrzymy na siostry zakonne. Inaczej niż po części pierwszej.

Wydanie specjalne książki Zakonnice odchodzą po cichu przygotowane zostałe w twardej oprawie, z dodaniem licznych fotografii, w tym kolorowych, z prób spektaklu, który na motywach książki powstał w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu w reż. Darii Kopiec.

źródło opisu: http://martaabramowicz.pl/

źródło okładki: martaabramowicz.pl

Giovanna | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

8/10 - książka dookoła której jest strasznie duży hałas. Według mnie słusznie. Chciałam ją przeczytać, żeby zrozumieć pewne sytuacje, które gdzieś mnie wewnętrznie intrygują. W części się udało, niestety też pojawiły nowe pytania i brak zrozumienia.
Uważam, że Pani Marta Abramowicz włożyła kij w mrowisko i wierzę, że to tylko początek. Zakładam, że duża część zakonnic nie miała i nie będzie nigdy miała okazji jej przeczytać i ustosunkować się. Szkoda..
Moje pytanie przed przeczytaniem książki było dlaczego zakonnice nic nie mówią po odejściu.. Nawet najbliższym. Dziwne..
Zostało wspomniane, że zakonnica unieważnia ślub z kościołem tak samo jak kobieta z mężczyzną. Tylko podejście jest inne... Kobieta unieważniając z mężczyzną może o tym rozmawiać i wesprzeć się najbliższymi, natomiast kobieta zakonnica nie może. Musi radzić sobie sama. Dlaczego?
Kolejny aspekt na który liczę w przyszłości, że ktoś poruszy to kwestia samego unieważnienia. Dlaczego unieważniając...

lulusiowa | 2018-03-31
Na półkach: 52bc2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2018

Prawdę mówiąc trochę się zawiodłam. W moim odczuciu ta dodatkowa część "Echa" niewiele wniosła do książki. To, że prawicowe media i ludzie silnie związani z kościołem będą krytykować książkę i odbierać ją jako atak na kościół, było do przewidzenia. Opinie ludzi, którzy nie przeczytali książki, ale i tak ją "hejtują", niczego nie wnosi do dyskusji. Rozmowy z zakonnicami z krajów zachodnich, które opowiadają o tym jak odmienne jest ich życie od życia zakonnic w Polsce właściwie jest tylko potwierdzeniem zmian w funkcjonowaniu zakonów żeńskich, które zostały opisane w pierwszym wydaniu książki. Informacje o artykułach jakie pojawiły się po premierze książki można znaleźć na blogu autorki.
Za to od strony graficznej/wizualnej książka zdecydowanie na plus. Twarda okładka i ilustracje pomiędzy rozdziałami nawiązujące do okładki.

Aga | 2019-01-17
Na półkach: Audio🎧, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Czytałam kilka recenzji tej książki, słyszałam wiele opinii i chyba za bardzo się do niej nastawiłam oczekując efektu WOW. Niestety go nie było.
Nie zmienia o faktu, że książka porusza ważne kwestie dotyczące zakonów kobiecych w Polsce, choć opisuje je bardzo jednostronnie. Wiem, jednak że takie było założenie książki i jeśli komuś to nie przeszkadza to polecam.

Agnieszka | 2018-03-09

Utworzyłam osobne miejsce na te ksiązkę, ponieważ z nową częścią "Echa" jest to nowa książka, a nie nowe wydanie starej, które jest niewidoczne w wysuzkiwaniach lubimyczytac.
Wydanie specjalne to pierwsze wydanie książki plus nowa spora część zbierająca reakcje na książkę. Jednak jej treśc tworzy zupełnie nową jakośc. Po pierwsze autorka dotarła do przełożonych zakonnych, które odnoszą się do świadectw byłych sióstr. Po drugie zebrała pozostałe rekacje - mediów, czytelników, byłych sióstr. O ile pierwsza częśc zbierała zarzuty - że "nieobiektywne", bo nie ma głosu przełożonych, że "stare" świadectwa sprzed kilku lat (w ksiązce teraz jest zupełnie nowa historia opowiedziana autorce przez zakonnice jeszcze na ekstraustracji, równie przejmujące, tym razem o tym, co się dzieje w domach dla osób z niepełnosprawnościa i na misjach) - o tyle drugiej części już takich zarzutów postawić nie sposób. relacja z siostrą Olech opisana w książce jest szczególnie poruszająca. Jak mówi sama...

Agnieszka | 2019-01-14
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Książka ważna. Na pewno wstęp do większego studium socjologicznego, na razie niestety temat jest tylko delikatnie dotknięty, a mam nadzieję, że ośmieli to inne osoby, by zdały swoją relację. Po przeczytaniu książki pośród wielu pytań dotyczących konkretnie kobiet, czy funkcjonowania instytucji kościelnych, pojawia mi się jedno - skoro cały świat poszedł w duchu soboru, reform i traktowania kobiet jako pełnoprawnych członków, co jest nie tak w naszej polskiej świadomości, że wciąż jesteśmy na takim poziomie rozumienia wspólnego życia.

Iliana | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Znakomity reportaż Marty Abramowicz obala wszelkie mity i stereotypy, jakie narosły wokół tzw. świętości Kościoła i jego roli w życiu. Słuchając relacji byłych zakonnic momentami zachodziłam w głowę, jak można pozwalać na takie manipulowanie sobą? Młode dziewczęta wstępują do zakonów z określonymi oczekiwaniami, założeniami, pragnieniami oddać siebie i swoją służbę Bogu. Starcie z dziwnymi, niezrozumiałymi regułami życia zakonnego bywa często dla nich traumą, prowadzącą do zachwiania światopoglądów.

Do byłych zakonnic trudno dojść, odnaleźć je, namówić na jakiekolwiek zwierzenia. Odchodząc ze zbiorowości zakonnej próbują zapomnieć o przeszłości, całkowicie odciąć się. Jedne dopadają wątpliwości, jeszcze inne przewartościowują swoje wyobrażenia i oczekiwania. Bo życie w zakonie zwyczajnie je rozczarowuje. Odcina powszechne o nim wyobrażenie.

Prawdziwa do bólu. Opowieść będąca zwieńczeniem wielu poszukiwań, pracy. Nie odpowie na żadne Wasze pytanie. Bezwzględność rygorów i zasad...

milewskimaciej | 2019-04-10

Nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze przeczytam reportaż, który jest tak dopracowany, poruszający a zarazem prosty, banalny i dzięki temu ujmujący. Po przeczytaniu każdego rozdziału autorka niepisanie daje sygnał: stop! przemyśl to co zostało zawarte i wróć kiedy wszystko uporządkujesz. To zdrowa książka, potrzebna.

Sylwia | 2019-02-28
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 28 lutego 2019

Bardzo polecam każdemu bez wzgledu na wszystko, po prostu, dla poszerzenia światopoglądu.

Marta | 2019-02-04
Przeczytana: 2018 rok

Obowiązkowa lektura dla każdej młodej kobiety.

Dominika | 2019-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2019