In the Skin of a Jihadist: Inside Islamic State's Recruitment Networks

Okładka książki In the Skin of a Jihadist: Inside Islamic State's Recruitment Networks
Wydawnictwo: Harper Perennial biografia, autobiografia, pamiętnik
Harper Perennial
2015-05-26
2015-05-26

Dla osób (takich jak ja) interesujących się tematyką terroryzmu, a co więcej studiujących ten przedmiot parę lat temu, ta książka niewiele wniesie, nie dowiedziałam się niczego nowego. Napisana bardzo chaotycznie i ogólnikowo. Miała duży potencjał a wyszło miernie.

Książka pisana w formie pamiętnika.
Dla mnie ok, ale nie każdemu może to odpowiadać.
Sama historia bardzo ciekawa, ale potencjał nie został do końca wykorzystany.

Książka pisana w formie pamiętnika.
Dla mnie ok, ale nie każdemu może to odpowiadać.
Sama historia bardzo ciekawa, ale potencjał nie został do końca wykorzystany.

Temat na książkę interesujący, wykonanie takie sobie.

Temat na książkę interesujący, wykonanie takie sobie.

Chcąc poznać mechanizmy rekrutacyjne Państwa Islamskiego, dziennikarka decyduje się na wcielenie w rolę naiwnej, młodej dziewczyny gotowej do przyłączenia się do dżihadu. Kontynuując mistyfikację, zakłada hidżab i powoli przeistacza w uległą muzułmankę. Do kontaktów z islamistami używa awatara o imieniu Melodie. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od Abu Bilela, 38-letniego dżihadysty mieszkającego na syryjskich terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie (PI). Kontakty z terrorystą przenoszą się na Skype’a. Mężczyzna prawie natychmiast namawia ją do wyjazdu, a niedługo później małżeństwa, odwołując się do „prawdziwej” wiary i konieczności walki z niewiernymi. Podróż stanowić ma ostatni etap zbierania materiałów do reportażu. Anna planuje ją w najdrobniejszych szczegółach i wyrusza zgodnie z tym planem. Wszystko jednak potoczy się inaczej… Dzisiaj, obłożona fatwą, ukrywa się pod pseudonimem w obawie przed bojownikami jej niedoszłego męża – prawej ręki Abu Bakra al-Baghdadiego – szefa Państwa Islamskiego.

Zupełnie to nie było to, czego się spodziewałam. Relacja głównej bohaterki i bohatera jest wyłącznie internetowa- niesatysfakcjonujący dla mnie zabieg, lekkie rozczarowanie.

Książka wciągająca, szkoda, że napisana bardziej w formie bloga, mógłby być przebój

Mogę tylko potwierdzić opinie innych osób - tematyka jest bardzo ciekawa i historia strasznie wciąga, ALE... Autorka przybiera taki strasznie pamiętniczkowy styl, który bardziej pasuje czternastolatce niż dorosłej dziennikarce. I to strasznie razi.

Jak to jest możliwe, że młodzi ludzie, przed którymi świat stoi otworem, decydują się dołączyć do ugrupowania terrorystycznego?

Wnikliwa relacja dziennikarki, która udając nastolatkę zafascynowaną radykalną działalnoscią Daesh, ukazuje sposoby wykorzystywane przy rekrutacji do tej komórki terrorystycznej.

Polecam, aby zobaczyć hipokryzję osób związanych z radykalnymi ugrupowaniami, ale przede wszystkim, by poznać tragiczne historie żyć, które zostały zaprzepaszczone. Nie każda osoba, która związała się z grupami przestępczymi, jest zła do szpiku kości. Pojawia się naiwność, życiowe zakręty, uległość, poszukiwanie akceptacji i potrzeba zrobienia czegoś dla innych. Nigdy nie zapomnę tego, że część dziewczyn została zmanipulowana obietnicą pomocy osieroconym dzieciom.

Dżihadystka to książka, którą czyta się z narastającą frustracją. Nie mogę przestać myśleć o tym, ile istnień można by uratować, gdyby ktoś zwrócił uwagę, gdyby się zainteresowano i udzielono pomocy.

Polecam, aby zobaczyć hipokryzję osób związanych z radykalnymi...

Lektura bardzo mi się podobała, ale autorka zapłaciła bardzo wysoką cenę za przeprowadzenie śledztwa. Nie jest to typowa literatura faktu – jest napisana bardzo emocjonalnie, ale mnie tym lektura wciągnęła. Dżihad i tematyka krajów arabskich była mi nieznana, więc dla mnie to była zupełna nowość i tym większe jest moje wstrząśnięcie tą książką. Nie jest to sztywna analiza, ale bardzo przybliża jak przebiega werbowanie młodzieży, zwłaszcza dziewcząt do dżihadu. Brak dystansu w tym reportażu, pozwolił mi się wczuć w opisane skrajne emocje, jakie towarzyszyły dziennikarce. W Polsce nie mamy tego problemu, ale warto mieć świadomość realnych zagrożeń, które są bolączką innych krajów Europy.

Temat poruszony przez autorkę jest ważny i ciekawy ale sposób w jaki została poprowadzona narracja pozostawia wiele do życzenia. Nie była to zła książka, ale taka bardzo przecietna.

30 dni za darmo na Legimi- https://www.legimi.pl/kod/U7YL9/

30 dni za darmo na Legimi- https://www.legimi.pl/kod/U7YL9/

• Reportaż
  • 2015
  • Do kupienia
  • 2016

Dodaj cytat z książki In the Skin of a Jihadist: Inside Islamic State's Recruitment Networks