Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Tłumaczenie: Andrzej Lipiński
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Lob der Schule – Sieben Perspektiven für Schüler, Lehrer und Eltern
edukacja
Ula

Dziecko to nie segregator biurowy, do którego można wkładać dawki wiedzy niczym zapisane kartki papieru. Dzieci są żywymi istotami, których przeżycia i zachowania podlegają prawom neurobiologii. Ogromna część absolwentów opuszczających placówki edukacyjne nie nabywa w nich żadnej z tych cech, które przygotowują człowieka do życia: wiary w siebie, wewnętrznej motywacji, solidnej wiedzy oraz...

Ogromna część absolwentów opuszczających placówki edukacyjne nie nabywa w nich żadnej z tych cech, które przygotowują człowieka do życia: wiary w siebie, wewnętrznej motywacji, solidnej wiedzy oraz kompetencji społecznych i emocjonalnych. Badacz mózgu, lekarz i psychiatra, Joachim Bauer, pokazuje siedem nowych perspektyw, dzięki którym szkoła może stać się miejscem przyjaznym dla wszystkich uczestników procesu edukacyjnego. Uczniowie mogą odnaleźć w szkole „drugi dom”, nauczyciele zadowolenie i spełnienie w zawodzie, a rodzice nie muszą dłużej tkwić w roli wiecznych wrogów systemu i mogą czynnie uczestniczyć w życiu szkolnym swoich dzieci.

źródło opisu: http://www.dobraliteratura.pl/ksiazka/201/co_z_ta_szkola_.html

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/ksiazka/201/co_z_ta_szkola_.html

salamandra | 2019-09-08
Przeczytana: 02 września 2019

Książka nie tylko dla nauczycieli, pedagogów czy metodyków nauczania. Myślę, że to ciekawa pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany edukacją, zmianami w szkolnictwie i całej oświacie.
Dla mnie niewielkim minusem było jednak opisywanie przez autora pewnych zjawisk w oświacie tylko z perspektywy edukacji w Niemczech. A przecież wiele sytuacji w różnych krajach jest często taka sama. Na pewno nie znajdziemy rozwiązań idealnych i uniwersalnych ale zawsze warto poczytać jak inni widzą rozwój edukacji, jej szanse i zagrożenia.

bori1991 | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Genialna książka, w której mimo, że autor bazuje na systemie oświaty w Niemczech to może pomóc również polskiemu systemowi oświaty. Wiele rad i uwag praktycznych w relacjach jakie panują między uczniami a nauczycielami, nauczycielami a rodzicami oraz między samą grupą nauczycieli. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Warta jest analizy i przemyślenia zwłaszcza dla tych, co pracują z dziećmi w polskich szkołach. Warto zastanowić się jakim jestem nauczycielem? Jak się zachowuję w stosunku do moich uczniów? Jak się zachowuję w relacjach w gronie pedagogicznym?

Anna K | 2016-12-31
Przeczytana: 2016 rok

W ciągu ostatnich tygodni wzrosło w naszym kraju zainteresowanie edukacją. Zostały wprowadzone kolejne zmiany, które eksperci komentują niejednoznacznie. Niestety wydawać, by się mogło, że w politycznych przepychankach zapomniano o jednym, a mianowicie o dobru dziecka oraz kondycji polskiego systemu szkolnictwa. W tej sytuacji dyskusja powinna raczej dotyczyć wpływu szkoły na dziecko oraz stanu edukacji w naszym kraju. Pomocną lekturą dla nauczycieli i rodziców jest książka Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców autorstwa niemieckiego neurochirurga i psychiatry Joachima Bauera.
Badacz proponuje siedem obszarów- perspektyw, które należy wziąć pod uwagę, aby szkoła była miejscem przyjaznym dla ucznia, nauczyciela i rodziców. Jego zdaniem w szkole powinna panować atmosfera wzajemnej akceptacji i zrozumienia oraz twórczej inspiracji. Każdy z uczestników procesu edukacyjnego powinien posiadać dobre skojarzenia związane ze szkołą. Dziecko powinno czuć się w...