Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną

Okładka książki Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną Rafael Santandreu
Okładka książki Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną
Rafael Santandreu Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Las gafas de la felicidad
Muza
2016-10-12
2016-10-12
2014-03-20
Joanna Kuhn
okulary szczęście psychologia rozwój osobisty siła emocjonalna

Jeśli ktoś chce przeczytać tę książkę z nadzieją, że nałoży ona na oczy okulary szczęścia, to może być mocno zawiedziony. Dla osób, które czują się słabe i chcą wesprzeć się w odkryciu siły emocjonalnej, część treści w tej książce w mojej ocenie może być wręcz szkodliwa. Dla osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z psychologii poznawczej jest to dość ciekawa pozycja ze względu na podejście autora.

Są tu rzeczy przydatne ale są również i rzeczy, które uważam za trujące. Przykładem sa rozważania na temat zazdrosci. Remedium ma być poligamia jako norma. Nie chodzi o to,że uważam poligamie za dobrą czy złą, natomiast nie uważam, że wyobrażenie sobie partnera kochajacego sie z kims innym ma cos polepszyć. Przecież nie o to chodzi. Zazdrość może mieć różne powody ale sprowadza sie do problemu zaufania. Tam mogą siedzieć różne rzeczy a autor w taki banalny i uproszczony sposób to tłumaczy. Poza tym te rady wydaja mi się idiotyczne, umiera ci dziecko a ty masz sie z tego podniesc bo to w sumie nic takiego. WTF. Te rady sa idiotyczne jednak, o ile oczywiscie jest w ksiazce duzo zdroworozsadkowych rad, to wiele z nich jest po prostu ględzeniem bez sensu i laniem wody. Nie wystarczy nałozyc okulary szczecia, w zyciu zdarzaja sie trudne momenty, prezywanie straty. To nie sa chwile gdy wystarczy po prostu wstac i pomyslec , ze swiat ma swoj porzadek, to sa chwile wielkiego bólu emocjonalnego, który trzeba przejśc i zadne okularki nie pomogą. Dodatkowo, rozprawianie o śmierci w taki lekki sposób jak czyni to autor, nie przekonuje mnie. Nie zawsze jestem gotowa by myslec w taki sposób na temat śmierci, owszem jest to część życia ale wcale nie jest łąwto ja zaakceptowac i jej konsekwencje czyli fakt,że jestesmy tu tylko na chwilę, nasze dzieci umrą itd. To jest normalne alenie znaczy, że jest to dla kazdego czyms, co moze traktowac równie lekko jak autor.

Autor Rafael Santandeur psycholog oprowadza czytelnika po zagmatwanym świecie naszych myśli i naszej psychiki. Autor pokazuje jak:
* Przezwyciężać kompleksy
* Nauczyć się nie walczyć z rzeczami
* Stawiać czoło poważnym przeciwnościom
* Wyzbyć się lęku
* Nie bać się odpowiedzialności
* Nie bać się bólu
* Zmienić życie w bardziej interesujące
* Przezwyciężyć lęk przed śmiercią i inne neurozy egzystencjalne
* Zmieniać innych
* Przezwyciężać zazdrość
* Docenić rozkosze samotności
* Nauczyć się po prostu być.
Bardzo podoba mi się układ książki. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu. Na początku jest opowieść z gabinetu lekarza lub jakaś przypowiastka później analiza psychologiczna danego zagadnienia i podsumowanie.
Bardzo pomocna książka we współpracy
z psychoterapeuta lub do pracy własnej z samym sobą.
Każdy z nas w pewnym momencie przechodzi kryzys i poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Ta książka z pewnością nie da nikomu gotowych rozwiązań. Ale skłoni do gruntownego przemyślenia swojego życia i swoich zachowań.
Każdy z nas może znaleźć swoje własne okulary szczęścia i własną definicję szczęścia.
Zdecydowanie polecam.

* Przezwyciężać kompleksy
* Nauczyć się nie walczyć z rzeczami
* Stawiać czoło poważnym przeciwnościom
* Wyzbyć się lęku
* Nie bać się odpowiedzialności
* Nie bać się bólu
* Zmienić życie w bardziej interesujące
* Przezwyciężyć lęk przed...

Czyta się bardzo przyjemnie i na początku miałam wrażenie, że dużo się nauczę. Tak się nie stało, bo książka jest zbyt powierzchowna. Może to autoreklama prowadzonej praktyki terapeutycznej?
Mimo wszystko jednak nie żaluję że przeczytam i być może coś jeszcze tego autora przeczytam.

Na ogół nie czytam poradników, dlatego nie mając żadnego porównania do innych książek tego typu nieco ciężej się do tego odnieść.
Zamiarem autora było pokazanie nam jak odkryć swoją siłę emocjonalną, by móc zmieniać swoje życie na lepsze... Jak stawiać czoła przeciwnościom, przezwyciężać lęki, czy zmieniać życie w bardziej interesujące. Autor na codzień jest terapeutą z niewątpliwie wieloma sukcesami na swoim koncie. Jednak żeby coś zmienić w życiu i odczuć jakąś poprawę konieczna jest długofalowa terapia, której jedynie dopełnieniem może być ta książka. Przeczytanie samej książki nie wniesie wiele do naszego życia i na pewno niczego wiele nas nie nauczy. Jest kilka ciekawych rad, anegdot czy spostrzeżeń które warto wcielić w życie, ale w zasadzie to tyle...

Kiedy naprawdę człowiek może czuć się prawdziwie szczęśliwy? Naprzeciw tego typu pytaniom wychodzi autorytet w dziedzinie zdrowia psychicznego, pasjonat i badacz ludzkiego umysłu – Rafael Santandreu. Autor bazując na swojej praktyce i zdobytym doświadczeniu, chce przekazać czytelnikowi w jaki sposób zmieniając nasz sposób myślenia i działania możemy stać się osobami prawdziwie szczęśliwymi.

Pełna recenzja książki na stronie:

Książka dla poszukiwaczy szczęścia :-)

A tak poważniej.
Zaciekawiło mnie, że Rafael Santandreu (hiszpański psycholog) neguje popularne przekonanie, iż fakty (korzystne lub nie) automatycznie wywołują w nas emocje, którym musimy się poddawać... I patrząc na jego profil facebookowy ma sporą rzeszę zwolenników.

Jak to tłumaczy?

Nasze emocje są poprzedzane określonymi myślami. (Myśli wywołują emocje - zmieniając myślenie, zmienimy odczuwanie). Tymczasem nawet najbardziej niekorzystne zdarzenia, same w sobie nie mają mocy odbierania ludziom szczęścia. Ludzie mają potencjał pozytywnego radzenia sobie z naprawdę trudnymi warunkami (śmierć bliskich, ciężka choroba czy niepełnosprawność). A więc: rzeczywistość zależy od tego, jak na nią patrzymy.

Potrzebujemy właściwych okularów szczęścia, by życie stało się piękniejsze a my silniejsi.

Szukanie swoich okularów może nie być takie proste. A przynajmniej nie dla większości. Należałoby obniżyć poziom własnych wymagań i nauczyć się akceptować siebie ze wszystkimi ograniczeniami.
Przeprogramowanie swojego sposobu myślenia to klucz do sukcesu, ale trzeba pogrzebać w myślach i chyba trochę się pooszukiwać...

Polecam wyłącznie dla wytrwałych poszukiwaczy szczęścia...

Książka dla poszukiwaczy szczęścia :-)

A tak poważniej.

Jak to tłumaczy?

Nasze emocje są poprzedzane określonymi...

Recenzja pochodzi z bloga: turkusowa-sowa.blogspot.com

"Okulary szczęścia" to jedna z wielu pozycji psychologicznych, które obecnie możemy znaleźć na rynku. Wyróżnia ją jednak nietuzinkowość oraz fakt, że została napisana przez doświadczonego psychologa, który zna się na tym co robi i "przerobił" tysiące przypadków - stąd jego ogromna wiedza. W książce tej nie znajdziemy kolejnych porad jak lepiej żyć, jak postępować, by osiągnąć szczęście. Nie! Rafael Santandreu pokazuje nam nasze błędy, nasze fobie, nasze kompleksy i uczy nas jak sobie z nimi radzić. Wiadomo, że rady te są uniwersalne, a każdy przypadek inny, ale z pewnością każdy zaczerpnie coś z tej wiedzy dla siebie i jeśli ta wiedza choć w małym stopniu przyczyni się do tego, że lepiej będziemy sobie radzić z naszym problemem, to z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto na zakup "Okularów szczęścia".

Recenzja pochodzi z bloga: turkusowa-sowa.blogspot.com

Wiele osób zastanawia się, czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Jak sprawić by było one stałe i nie przemijało?

My, ludzie zachodu, jesteśmy wciąż nienasyceni. Wciąż nam mało komplementów, zalet, zdrowia, przyjaciół, miłości, wykształcenia , potrzeby uznania... Lista ciągnie się w nieskończoność. I często jest tak, że przez nasze ciągłe nienasycenie emocjonalne a nie materialne, popadamy w ciężką chorobę. A tak nie powinno być.

Za każdym naszym czynem, kryje się umysł. To dzięki niemu jesteśmy w stanie opanować swoje emocje. A książka Rafaela Santandreu daje nam kilka prostych i zrozumiałych technik dbania o higienę naszej psychiki.

Szczerze powiedziawszy, to jakoś nigdy nie przekonywały mnie te wszystkie poradniki motywacyjne, które mają niby zapewnić nam sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Często w tych właśnie książkach mówiło się o podświadomości, która mimo tego, że działa jakby trochę poza naszym umysłem,to można ją zmanipulować do osiągnięcia własnych celów.

W książce Rafaela Santandreu nie ma żadnych manipulacji, tylko proste rady, jak nie przejmować się za bardzo sobą i skupić się na tym, co sprawia nam radość. By czasem po prostu być egoistą i mieć wszystko gdzieś. Nie warto przejmować się czyimiś niezbyt pochlebnymi uwagami, gdyż im bardziej walczymy z kimś na słowa, tym bardziej zatruwamy swój własny umysł niepotrzebnym gniewem.

Muszę przyznać, że po lekturze zaczęłam się głębiej zastanawiać nad tym, czym tak naprawdę się przejmuję i co mogę zmienić by zaakceptować życie takim, jakie jest. Bo, wiadomo, nie zawsze jest kolorowo. Czasami jesteśmy stawiani przed zadaniami, które wydają nam się nie do spełnienia, ale jak przekonuje autor, to tylko kwestia naszego nastawienia. Rady i krótkie ćwiczenia zawarte w książce są podane w bardzo prosty sposób i myślę, że każdy może je wypróbować. Musimy w końcu zacząć dbać o swoją higienę emocjonalną, bo inaczej będziemy trącać zgnilizną.

Żyjemy w czasach, gdzie oczekuje się od nas idealności we wszystkim. Książka " Okulary Szczęścia" pokazuje, że owszem można osiągnąć pełnię i spokój ducha, ale nic nie przychodzi za darmo.

Polecam serdecznie tę lekturę, gdyż dzięki niej nie tylko poprawi Wam się humor ale może zechcecie coś w sobie zmienić. Gdy tylko złapie mnie jakaś jesienna chandra, na pewno po nią sięgnę.

Podczas czytania tej książki przypomniała mi się stara prawda, że nasze szczęście zależy od nas samych, coś w tym jest. I nic nie dzieje się od razu, bo szczęście, to prawdziwe, to jednak ciężka praca jest… i warta zachodu.

Wszyscy mamy marzenia o szczęściu i każdy sobie inaczej je wyobraża. Wszyscy chcemy kochać i być kochanymi, mieć dobrą prace i udane życie rodzinne… a wymieniać te nasze „szczęścia” można w nieskończoność.

Terapeuta Rafael Santandreu przekazuje nam najważniejsze metody – sposoby, abyśmy mogli zmienić nasze życie.
Pokazuje nasze ograniczenia, blokady ale i motory napędowe czy inspiracje. Książka daje dużo do myślenia, pozwala zmierzyć się z wieloma własnymi ograniczeniami i blokadami na drodze do szczęścia. Brzmi zbyt prosto, być może ale z drugiej strony, jak nie zaczniemy dążyć do szczęścia, to samo do nas nie przyjdzie. Mądra i przydatna pozycja nie tylko w kontekście schyłku roku, podsumowań, postanowień itp.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty