Empatia. Co potrafią lustrzane neurony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Warum ich fuehle, was du fuehlst. Intuitive Kommunikation und das Geheimnis der Spiegelneurone
978-83-01-15571-1
Sylwia

Autor opowiada o sensacyjnym odkryciu neuronaukowców i o wynikających z niego wnioskach dla wychowania, uczenia się, miłości i codziennej komunikacji. To lustrzane neurony umożliwiają emocjonalne współbrzmienie z innymi ludźmi. One dostarczają nam intuicyjnej wiedzy na temat zamiarów innych osób z naszego otoczenia i pozwalają na współodczuwanie ich radości oraz bólu.

agasala | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

O dramatycznym eksperymencie z nieprzytulanymi niemowlętami słyszał już chyba każdy. Ale czy wiecie, że najbardziej stresującą dla niemowlaka aktywnością opiekuna jest...przyglądanie mu się z "kamienną twarzą"? Aktywność genów produkujących kortykotropinę (prekursor hormonu stresu) podnosi się wtedy tak, jak wtedy, gdy doświadczamy silnego stresu. I...do końca życia reaguje z większym natężeniem niż u przeciętnych, "zdrowych" ludzi. Oznacza to, że jeśli nasze twarze pozbawione są mimiki i emocji, możemy wywołać w swoim dziecku traumę do końca życia.
Dobrze, że ewolucja zaprogramowała nas zgoła inaczej :)
O tym, a także o biologicznych skutkach wykluczenia społecznego, "śmierci voodoo" oraz jakie działanie ma odzwierciedlenie w miłości, terapii i życiu codziennym - przeczytać można w książce "Empatia" Joachima Bauera. Polecam każdemu, a zwłaszcza tym, którzy pracują z ludźmi.

Elfik Book | 2018-11-09
MoniKa | 2018-10-06