Alfabet miłości

psychologia, miłość

Czym jest miłość? Czy można ją tak naprawdę zrozumieć? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? Czy rzeczywiście wszystko zniesie, nie zazdrości i nigdy nie ustaje? Czy jest w niej sens? Potocznie się uważa, że każdy pragnie miłości – chce kochać i być kochanym. Z tym przekonaniem kontrastuje jednak współczesna moda na bycie singlem. Wygląda zatem, że jest to kwestia indywidualna – każdy z nas sam...

Czym jest miłość?
Czy można ją tak naprawdę zrozumieć?
Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ?
Czy rzeczywiście wszystko zniesie, nie zazdrości i nigdy nie ustaje?
Czy jest w niej sens?

Potocznie się uważa, że każdy pragnie miłości – chce kochać i być kochanym. Z tym przekonaniem kontrastuje jednak współczesna moda na bycie singlem. Wygląda zatem, że jest to kwestia indywidualna – każdy z nas sam decyduje, czy i jeśli tak, to kogo obdarzy uczuciem. Odpowiedzi na pytania, jak to rzeczywiście jest z tą miłością i czy mamy na nią realny wpływ, starają się odszukać autorzy.

W niezwykle dynamicznym i intrygującym dialogu rozkładają miłość na czynniki pierwsze, wyjaśniają to, co nurtujące i niezrozumiałe, opisują to, czego nie do końca jesteśmy świadomi, i rozprawiają się z od lat powtarzanymi stereotypami. Konfrontują sprzeczne punkty widzenia, pobudzają do zastanowienia i pokazują, jak będąc z kimś, nie zatracić siebie. Dzięki ich książce nie tylko zaczynamy rozumieć tajniki miłości, ale także otrzymujemy mnóstwo wskazówek i inspiracji do pracy nad sobą i nad swoim związkiem.

źródło opisu: http://www.gwp.pl/14155,alfabet-milosci.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/14155,alfabet-milosci.html

Ela | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Nie podoba mi się, książka miała być o miłości... jest o badaniach, naukowe pesymistyczne rozprawki o tym że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami, że owszem przeżywamy piękne chwile zakochując się, ale to wszystko jest spowodowane chemią w naszym mózgu, a powód jest prosty: dążymy jak zwykłe zwierzęta do reprodukcji. Plus monogamia nie istnieje.

Nie dla romantyczek. Nie dla kogoś kto chce wierzyć, że można iść przez życie z jedną osobą która odwzajemnia nasze uczucia i potrzeby.

Patryk Wójcik | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Bardzo ciekawa książka na temat psychologii miłości. Dużo przydatnych rad, które mogą wydawać się mało oczywiste. Książka oparta na wiedzy i badaniach.

Michał | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

Książka bardzo nierówna. Są rozdziały bardzo ciekawe i inspirujące, ale w niektórych niesamowicie wieje nudą. Jednak ogólne wrażenie bardzo dobre. All you need is love :)

potulna | 2016-10-02

Ciekawie napisana. Jednak po przeczytaniu tej książki mogę stwierdzić, że niewiele nowej wiedzy wniosła w moje życie

Justyna_78 | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Alfabet miłości szybko się czyta, bo i ciekawe tematy są poruszane w rozmowie i książka do opasłych nie należy (tylko 230 stron) ;)
Autorzy rozprawiają się ze stereotypami i często w tych stereotypowych teoriach nas czytelników utwierdzają
Polecam wszystkim kochanym i chcącym być kochanymi.

Katrina | 2016-04-22
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Książę czyta się szybko, jest pisana lekkim i zrozumiałym językiem. Nawet osoba, która nie ma nic wspólnego z psychologią będzie z niej czerpała radość.
Oprócz tego profesor Wojciszke jest większym tradycjonalistą i okazuje się mniej "odrealniony" w swoich poglądach od Lwa-Starowicza w kwestiach zdrady czy niektórych wartości. Polecam!

Kr1 | 2016-02-29
Przeczytana: styczeń 2016

Książka napisana bardzo fajnie w formie dialogów, przez co bardzo dobrze się ją czyta. Informacja przekazywana za jej pomocą jest bardzo dokładna i treściwa. Zawiera konkrety bez zbędnych opisów i niepotrzebnych udziwnień. Dla osób z poza kręgu psychologii, stanowi bardzo dobre źródło wprowadzające w świat zagadnienia miłości. Przekazuje wiele informacji, które mogą być w istotny sposób przydatne w codziennym życiu. Dla psychologów, bardzo fajne zebranie podstawowych informacji dotyczących tego zagadnienia, przy okazji napisana językiem, która aż zachęca do czytania. Szkoda, że taka krótka, mam nadzieję, że postaną w tym klimacie kolejne książki związane z zagadnieniami psychologicznymi. Polecam.

Aldona Lip | 2015-11-04

polecam wszystkich. piękna mądra książka.

Nell | 2015-10-17

Po tę pozycję sięgnęłam ze względu na osobę jej (współ)autora – profesora Wojciszke, którego pamiętam z wykładów i bardzo lubię. Książka napisana jest w formie rozmowy (bo chociaż profesor wiedzie tu oczywisty prym, to jednak jest to bardziej rozmowa niż wywiad) i podzielona na króciutkie rozdzialiki-zagadnienia (niektóre mają 2 strony), uszeregowane w kolejności alfabetycznej. Poruszane są (stereo)typowe problemy miłosne - dla przykładu: znaczenie pieniędzy, różnice między płciami w podejściu do seksu czy przyjaźń między kobietą i mężczyzną.
Wojciszke jest psychologiem społecznym, więc czuć tutaj zdecydowanie inne podejście, niż w książkach pisanych przez psychologów – psychoterapeutów. Np. na pytanie, co decyduje o tym, że dwie konkretne osoby stają się dla siebie atrakcyjne, psychologia społeczna odpowiada, że to zupełnie przypadkowe, a psycholodzy zajmujący się m.in. terapią par dość dokładnie tłumaczą ten mechanizm.

Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, ale jestem nią...

przygodka | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Ciekawa rozmowa/wywiad na temat miłości i relacji międzyludzkich z perspektywy psychologii. Napisana z humorem i przystępnym językiem - szybko się czyta i kończy się niestety za szybko.