Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy

Okładka książki Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy Joachim Bauer
Okładka książki Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy
Joachim Bauer Wydawnictwo: Dobra Literatura Seria: Kontrasty i kontrowersje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Kontrasty i kontrowersje
Tytuł oryginału:
Schmerzgrenze. Vom Ursprung alltäglicher und globaler Gewalt
Wydawnictwo:
Dobra Literatura
Data wydania:
2015-11-27
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-27
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365223272
Tłumacz:
Maria Skalska
Tagi:
agresja przemoc neurobiologia mózg natura ludzka
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
100
75

Na półkach:

W moim odczuciu książka napisana bardzo konkretnie i rzetelnie. Zawiera wiele naukowych dowodów na przedstawiane teorie. Ponadto obala powszechne teorie, które mówią, że człowiek ma w sobie instynkt agresji.
Autor wyraźnie stara się przedstawić zagadnienie z wielu perspektyw. Uważam, że dla zainteresowanych tematem agresji, przemocy jest to świetna pozycja.
Gwiazdkę odejmuję jedynie za mocno opisowy i teoretyczny charakter książki. Zabrakło mi w niej wskazówek, technik w jaki sposób radzić sobie z destruktywną agresją.

W moim odczuciu książka napisana bardzo konkretnie i rzetelnie. Zawiera wiele naukowych dowodów na przedstawiane teorie. Ponadto obala powszechne teorie, które mówią, że człowiek ma w sobie instynkt agresji.
Autor wyraźnie stara się przedstawić zagadnienie z wielu perspektyw. Uważam, że dla zainteresowanych tematem agresji, przemocy jest to świetna pozycja.
Gwiazdkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
193
7

Na półkach: , , ,

Bardzo polecam książkę ze względu na wieloaspektowe spojrzenie na problem agresji zarówno z perspektywy historycznej i kulturowej, jak i neurobiologicznej. Rosnąca wartość indeksu Gini powinna nas skłonić do zapoznania się z tematem agresji, jak i sposobom jej redukowania. Historycznie agresji ludzkiej przypisywano wiele źródeł. Interpretacje często miały jednak formę mistycznego problemu, trudnego do pojęcia w kategoriach racjonalnych. Autor przedstawia zarówno historyczno-kulturowe czynniki które mogły przyczynić się do jej zaostrzenia, jak i neurobiologiczne podstawy stojące za agresją. Taką podstawą jest ból odczuwany przez człowieka. Ból zarówno fizyczny, jak i ból powodowany przez szykanowanie czy odrzucenie społeczne (może być to szczególnie prawdziwe w przypadku mniejszości narodowych). Autor podważa również wnioski jak i metodologię eksperymentu Standfordskiego, co w świetle doniesień o sugerowaniu badanym jak powinni się zachowywać, tym bardziej każe zwiększyć sceptycyzm w stosunku do tego badania. Co ciekawe eksperyment Miligrama również nie pozwala na wyciąganie wniosku o agresji jako immanentnej cechy człowieka. Jedynie żałuję że książka nie jest dłuższa i bardziej nie rozwija wielu z porusznych wątków.

Bardzo polecam książkę ze względu na wieloaspektowe spojrzenie na problem agresji zarówno z perspektywy historycznej i kulturowej, jak i neurobiologicznej. Rosnąca wartość indeksu Gini powinna nas skłonić do zapoznania się z tematem agresji, jak i sposobom jej redukowania. Historycznie agresji ludzkiej przypisywano wiele źródeł. Interpretacje często miały jednak formę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
247

Na półkach: ,

Książka trochę sobie leżakowała, zanim miałam czas do niej sięgnąć, a dzięki temu mogłam ją przeczytać jednym ciągiem. Autor pokusił się o zbadanie podłoża ludzkiej agresji. Przedstawił szereg poglądów na temat tego czym jest agresja i jakie są jej źródła. W świetle aktualnych wydarzeń, nieustannego poczucia zagrożenia atakami terrorystycznymi jest to książka, którą warto przeczytać

Książka trochę sobie leżakowała, zanim miałam czas do niej sięgnąć, a dzięki temu mogłam ją przeczytać jednym ciągiem. Autor pokusił się o zbadanie podłoża ludzkiej agresji. Przedstawił szereg poglądów na temat tego czym jest agresja i jakie są jej źródła. W świetle aktualnych wydarzeń, nieustannego poczucia zagrożenia atakami terrorystycznymi jest to książka, którą warto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1562
1544

Na półkach:

Ostatnie zamachy w Brukseli, masakra w Paryżu, wydarzenia sprzed kilku lat w Londynie. Dzieci pozostawione w kościołach, skatowany rowerzysta, kobieta z odciętą głową czy rodzice zamordowani bestialsko przez ich syna i jego dziewczynę. Słuchając takich informacji można odnieść wrażenie, że świat oszalał, że pogrąża się w otchłani agresji, przemocy, beznadziei, że mamy do czynienia z upadkiem powszechnie uznawanych wartości, autorytetów i ideałów. Co sprawia, że ludzie są zdolni zachowywać się w ten sposób, zadawać ból swojemu bliźniemu? Czy nienawiść i skłonność do przemocy leżą w naszej naturze czy może są warunkowane czynnikami sytuacyjnymi?
Na te pytania stara się odpowiedzieć Joachim Bauer , psychiatra i psychoterapeuta, w swojej książce „Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Dobra Literatura pozycja jest pracą naukową, a jednak brak jest tu zawiłych wywodów czy nadmiernego intelektualizowania. Dlatego też po książkę może śmiało sięgnąć każdy zainteresowany zjawiskami przemocy, socjologowie, przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele oraz psychologowie i psychiatrzy. Każdy z odbiorców znajdzie w niej coś dla siebie, każdy znajdzie pewien punkt odniesienia – czy to do własnej sytuacji czy też do przypadków z życia zawodowego, a być może książka Bauera stanie się też inspiracją do własnych badań. Cenny jest szczególnie fakt, iż autor niejako wdaje się w polemikę z funkcjonującymi teoriami dotyczącymi agresji, przytacza różne stanowiska naukowców na przestrzeni wieków, pozwalając nam dociekać, wyciągać wnioski i opierać się – poprzez analogię – na podanych przykładach.
Jak pisze autor: „Moim celem jest przekazanie, w jaki sposób nowoczesne neuronauki mogą się przyczynić do poradzenia sobie z problemem, przy którego rozwiązywaniu wiek XX wielokrotnie ponosił spektakularne porażki”. W tym celu sięga do przeszłości, by prześledzić drogę, jaką pokonali badacze zajmujący się zjawiskami agresji i przemocy, poczynając od Freuda, który założył, że agresja jest wrodzonym instynktem człowieka czy też Darwina, według którego zarówno w przypadku agresji, jak i strachu, chodzi o zachowania reaktywne, zaś do wywołania tych zachowań niezbędne jest powstanie specyficznych bodźców, które by je prowokowały. Bauer obala wiele tez dotyczących agresji, omawia również wyniki prowadzonych na przestrzeni wieków badań, zwracając uwagę na fakt, iż wielokrotnie funkcjonują one w naszej świadomości w sposób nieco wypaczony, niekompletny, zaś wyciągnięte przez nas wnioski są dzięki temu błędne.

(...)
Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/03/joachim-bauer-granica-bolu-o-zrodach.html

Ostatnie zamachy w Brukseli, masakra w Paryżu, wydarzenia sprzed kilku lat w Londynie. Dzieci pozostawione w kościołach, skatowany rowerzysta, kobieta z odciętą głową czy rodzice zamordowani bestialsko przez ich syna i jego dziewczynę. Słuchając takich informacji można odnieść wrażenie, że świat oszalał, że pogrąża się w otchłani agresji, przemocy, beznadziei, że mamy do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    10
  • Psychologia
    4
  • 2021
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Biologiczne i memetyczne koncepcje w psychologii i socjologii
    1
  • Mam, pora przeczytać
    1
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek
    1
  • Przeczytane w 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy


Podobne książki

Przeczytaj także