Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Okładka książki Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców Joachim Bauer
Okładka książki Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców
Joachim Bauer Wydawnictwo:Dobra Literatura nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Lob der Schule – Sieben Perspektiven für Schüler, Lehrer und Eltern
Wydawnictwo:
Dobra Literatura
Data wydania:
2015-11-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-18
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365223258
Tłumacz:
Andrzej Lipiński
Tagi:
edukacja
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
672
406

Na półkach:

Książka nie tylko dla nauczycieli, pedagogów czy metodyków nauczania. Myślę, że to ciekawa pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany edukacją, zmianami w szkolnictwie i całej oświacie.
Dla mnie niewielkim minusem było jednak opisywanie przez autora pewnych zjawisk w oświacie tylko z perspektywy edukacji w Niemczech. A przecież wiele sytuacji w różnych krajach jest często taka sama. Na pewno nie znajdziemy rozwiązań idealnych i uniwersalnych ale zawsze warto poczytać jak inni widzą rozwój edukacji, jej szanse i zagrożenia.

Książka nie tylko dla nauczycieli, pedagogów czy metodyków nauczania. Myślę, że to ciekawa pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany edukacją, zmianami w szkolnictwie i całej oświacie.
Dla mnie niewielkim minusem było jednak opisywanie przez autora pewnych zjawisk w oświacie tylko z perspektywy edukacji w Niemczech. A przecież wiele sytuacji w różnych krajach jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
158

Na półkach: ,

Genialna książka, w której mimo, że autor bazuje na systemie oświaty w Niemczech to może pomóc również polskiemu systemowi oświaty. Wiele rad i uwag praktycznych w relacjach jakie panują między uczniami a nauczycielami, nauczycielami a rodzicami oraz między samą grupą nauczycieli. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Warta jest analizy i przemyślenia zwłaszcza dla tych, co pracują z dziećmi w polskich szkołach. Warto zastanowić się jakim jestem nauczycielem? Jak się zachowuję w stosunku do moich uczniów? Jak się zachowuję w relacjach w gronie pedagogicznym?

Genialna książka, w której mimo, że autor bazuje na systemie oświaty w Niemczech to może pomóc również polskiemu systemowi oświaty. Wiele rad i uwag praktycznych w relacjach jakie panują między uczniami a nauczycielami, nauczycielami a rodzicami oraz między samą grupą nauczycieli. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Warta jest analizy i przemyślenia zwłaszcza dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
360
259

Na półkach: , , ,

W ciągu ostatnich tygodni wzrosło w naszym kraju zainteresowanie edukacją. Zostały wprowadzone kolejne zmiany, które eksperci komentują niejednoznacznie. Niestety wydawać, by się mogło, że w politycznych przepychankach zapomniano o jednym, a mianowicie o dobru dziecka oraz kondycji polskiego systemu szkolnictwa. W tej sytuacji dyskusja powinna raczej dotyczyć wpływu szkoły na dziecko oraz stanu edukacji w naszym kraju. Pomocną lekturą dla nauczycieli i rodziców jest książka Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców autorstwa niemieckiego neurochirurga i psychiatry Joachima Bauera.
Badacz proponuje siedem obszarów- perspektyw, które należy wziąć pod uwagę, aby szkoła była miejscem przyjaznym dla ucznia, nauczyciela i rodziców. Jego zdaniem w szkole powinna panować atmosfera wzajemnej akceptacji i zrozumienia oraz twórczej inspiracji. Każdy z uczestników procesu edukacyjnego powinien posiadać dobre skojarzenia związane ze szkołą. Dziecko powinno czuć się w niej bezpiecznie, jak w ,,drugim domu”, nauczyciel- spełnienie, satysfakcję z wykonywanego zawodu oraz uczucie bycia szanowanym, a rodzic powinien aktywnie uczestniczyć w procesie edukacyjnym dziecka i starać się rozwijać relacje partnerskie z nauczycielem.
Pierwsza perspektywa dotyczy postrzegania ucznia. Autor książki sprzeciwia się takiemu samemu traktowaniu różnych uczniów. Postuluje indywidualne podejście do każdego ucznia poprzez uwzględnienie jego osobowości.
Szkoła jako miejsce nauki powinna być przestrzenią przyjazną pełną pozytywnych wspomnień. Winna być miejscem pobudzającym kreatywność i rozwijającym wielotorowe myślenie. Dzięki współpracy ucznia z nauczycielem nie powinno w niej być miejsca na agresję i brak szacunku.
Istotnym pośrednikiem między uczniami a rodzicami w procesie edukacyjnym są nauczyciele. Dlatego tak ważne jest budowanie między nimi pozytywnych relacji opartych na pozbywaniu się barier i schematycznego myślenia. Wykonywać ten zawód powinny osoby, które są pewne, że to ich wymarzona praca i posiadają zdolności do pokonywania napotykanych przeszkód. Do ich zadań należy również wypracowanie własnego programu nauczania, który powinien walczyć z politycznymi próbami narzucania wyobrażeń o szkole i jej funkcjonowaniu.
Osobami stale zaangażowanymi w proces edukacji powinni być także rodzice. Powinni motywować dziecko do nauki i wspierać je psychicznie w razie pojawiających się trudności w nauce. Do nich należy także pokazanie dróg radzenia sobie w grupie. Przy współpracy z nauczycielem rodzice powinni brać pod uwagę dobro dziecka i przezwyciężyć własne wyobrażenia o szkole. Często zdarza się, że rodzice postrzegają szkołę przez pryzmat własnych doświadczeń lub nie zwracają uwagi na zmiany, jakie zaszły pod względem rozwoju technicznego i metodycznego warsztatu pracy nauczyciela.

Bauer zwraca uwagę na problem kształcenia z perspektywy ucznia, a przede wszystkim absolwenta konkretnego szczebla edukacji. Coraz częściej dzieje się tak, że dziecko opuszcza szkołę z poczuciem klęski. Wielu z nich uważa, że nie nabyło żadnych przygotowujących do życia umiejętności- motywacji wewnętrznej, wiary we własne możliwości, wiedzy solidnej (opartej na wyważonych proporcjach między zagadnieniami teoretycznymi a praktycznymi) oraz kompetencji społecznych. Podobne odczucia miewają studenci pedagogiki, którzy nie czują się przygotowani pod względem emocjonalnym do zawodu. W tej sytuacji autor książki zwraca uwagę na istotne kwestie typu budowanie więzi z uczniami, rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez uczniów, czy przyczyny złego zachowania dziecka na lekcji.
Książka zawiera, oprócz teoretycznych rozważań, wiele bardzo przydatnych porad, które pozwolą nauczycielowi przygotować się pod względem psychicznym i emocjonalnym do wzięcia odpowiedzialności za nauczanie dziecka i przekazywanie mu systemu wartości. Bardzo przydatne są np. wskazówki dotyczące wystąpienia nauczyciela przed klasą. Bauer zwraca uwagę na uwarunkowania emocjonalne nauczyciela i umiejętność nawiązania kontaktu z uczniami. Radzi, aby nie okazywać negatywnych emocji i starać się utrzymywać pozytywne relacje. Za najważniejszy moment, który może zaważyć na budowaniu relacji z uczniami, uważa pierwsze minuty lekcji. Wówczas dzieci skupione są na przyjściu nauczyciela, który powinien wejść do klasy swobodnym krokiem i zatrzymać wzrok na uczniach na kilka sekund. Równie ważne, jak sprawy formalne (sprawdzanie obecności itd.),jest nawiązanie emocjonalnego kontaktu z dziećmi, które rozpocząć można od zapytania o ich nastrój. Wówczas dzieci czują się bardziej przywiązane do nauczyciela i postrzegają go lepiej.
Książka Bauera to popularnonaukowa publikacja pełna odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. To doskonałe źródło wiedzy dotyczące zależności między nauczycielem i uczniem. Co z tą szkołą? jest także świetnym poradnikiem dla rodziców, którzy zainteresowani są problematyką edukacji swoich dzieci. Książka napisana jest przystępnym dla każdego językiem, z dużą dawką rozważań nad ciągle wielogłosowym aspektem edukacji. To lektura obowiązkowa dla każdego nauczyciela i zaangażowanego w życie szkolne rodzica.

W ciągu ostatnich tygodni wzrosło w naszym kraju zainteresowanie edukacją. Zostały wprowadzone kolejne zmiany, które eksperci komentują niejednoznacznie. Niestety wydawać, by się mogło, że w politycznych przepychankach zapomniano o jednym, a mianowicie o dobru dziecka oraz kondycji polskiego systemu szkolnictwa. W tej sytuacji dyskusja powinna raczej dotyczyć wpływu szkoły...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców