Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mariusz Ciesielski
3
7,7/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
7 przeczytało książki autora
28 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin
7,0 z 1 ocen
17 czytelników 1 opinia
2017
Starożytna Germania i Germanie w historiografii polskiej. Od Naruszewicza po czasy współczesne
Mariusz Ciesielski
8,3 z 3 ocen
10 czytelników 0 opinii
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Świat starożytny, jego polscy badacze i kult panującego Jacek Wiewiorowski
7,7
Ta praca zbiorowa wyraźnie dzieli się na dwie części. Pierwsza poświęcona jest dziejom polskich badań nad antykiem, zwłaszcza zaś ich początkom w pierwszej połowie XX wieku. Przedstawiono tu biogramy kilku ważnych starożytników polskich, często pionierów tej dziedziny na naszym gruncie. Druga część ma za temat kult panującego w starożytności i to nie tylko grecko-rzymskiej, bo Autorzy artykułów wyszli też nieco na wschód: do Partii i Kommageny (M. Olbrycht, T. Polański). Oczywiście najwięcej tekstów dotyczy kultu cesarskiego w Imperium Romanum. Mało miejsca, bo właściwie tylko jeden artykuł (S. Śnieżewski),poświęcono zagadnieniom literackim.
Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin Robert Suski
7,0
Ciekawy zbiór studiów z różnych dziedzin nauk o starożytności. Artykuły ułożone są w nim chronologicznie: od starożytnego Wschodu przez Grecję, Rzym, późny antyk i Bizancjum aż po recepcję kultury antycznej. Ponieważ każdy z czterdziestu czterech tekstów dotyczy innego zagadnienia, nie sposób napisać o wszystkich. Wspomnę tylko o kilku artykułach, które bardziej mnie zainteresowały albo zwróciły moją uwagę na jakąś nieznaną mi dotąd zupełnie sprawę.
S. Sprawski bardzo ciekawie przedstawił kwestię tatuażu, jaki miał nosić król Ptolemeusz IV. Dawniej przyjmowano, że tatuaż był przez Greków i Rzymian odrzucany jako coś barbarzyńskiego. Nowe badania pokazują, że wcale tak nie było...
R. Suski kontynuuje swoje badania nad zbiorem "Historia Augusta" i w swoim tekście udowadnia jak bardzo pogański autor tego dzieła... nie miał pojęcia o obrzędach ofiarnych tradycyjnej religii rzymskiej. Dość powiedzieć, że w opinii tego anonimowego historyka hekatombę składa się ze stu... lwów!
Ogólnie rzecz biorąc mamy w tym tomie wiele spraw związanych z biografiami, historią kultury i historią Kościoła. Tematów filologicznych trochę mniej, już więcej archeologii. Ciekawe, co o zebranych w tym tomie artykułach myśli sam Jubilat, profesor Aleksander Krawczuk.
Tomasz Babnis