historia

W ostatni dzień 406 roku Wandalowie, Swebowie i Alanowie przeprawili się przez Ren wkraczając na ziemie Cesarstwa Rzymskiego, by już nigdy ich nie opuścić.

Książka zainspirowana 1600 rocznicą tamtych wydarzeń poświęcona jest obronie i upadkowi rzymskich granic na Renie i Dunaju, a także fascynującym relacjom pomiędzy Cesarstwem i plemionami barbarzyńskimi na przestrzeni od I do VII w.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl

Zbiór sześciu tekstów o obecności Rzymian i barbarzyńców nad Renem i Dunajem od I do VII wieku. Rozdziały wszystkich sześciu Autorów powstawały niejako przy okazji ich innych prac, zwykle doktoratów. Całość napisana jest ciekawym, zrozumiałym językiem i stanowi dobre uzupełnienie wiedzy podręcznikowej o trwaniu i upadku granicy między światem rzymskim i barbarzyńskim. Najciekawszy chyba rozdział S. Turleja, w którym Autor krytycznie ocenił Maurycjusza (582-602), czyli cesarza zwykle pozytywnie ocenianego przez historiografię. Książka na pewno godna polecenia miłośnikom późnego antyku.

Tomasz Babnis

Vangio | 2017-05-14