rozwińzwiń

Bitwa o Atlantyk. Wrzesień 1939 - maj 1943

Okładka książki Bitwa o Atlantyk. Wrzesień 1939 - maj 1943 Samuel Eliot Morison
Okładka książki Bitwa o Atlantyk. Wrzesień 1939 - maj 1943
Samuel Eliot Morison Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Cykl: History of United States Naval Operations in World War II (tom 1) Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] powieść historyczna
550 str. 9 godz. 10 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
History of United States Naval Operations in World War II (tom 1)
Seria:
Seria z kotwiczką [FINNA]
Tytuł oryginału:
The Battle of the Atlantic, September 1939 – May 1943
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Finna
Data wydania:
2015-11-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-15
Liczba stron:
550
Czas czytania
9 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365201560
Tłumacz:
Łukasz Golowanow
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1151
929

Na półkach:

Tym razem nie będzie zachwytu...
Morisona ceniłem sobie mimo wad jakie posiadają jego książki. Te wady nie przysłaniały mi pozytywów i nie przeszkadzały w czytaniu. Tym razem jest inaczej.
Ten tom różni się od pozostałych. Autor musiał opisać w nim największy blamaż w historii Amerykańskiej Marynarki. Nie potrafił zrobić tego obiektywnie. W miarę przewracania kolejnych kart coraz bardziej docierało do mnie, że czytam tekst pisany na siłę. Pełen usprawiedliwień i próby zwalenia winy na innych.
Przedstawianie dowódców odpowiedzialnych za ten stan rzeczy jako ludzi kompetentnych i robiących wszystko co w ich mocy, jest troszeczkę na bakier z dzisiejszymi ustaleniami historyków.
Morison pisze nie mając pełnej wiedzy na temat pewnych aspektów Bitwy o Atlantyk. Nie ma w książce nic o Enigmie i jej roli. A przecież część informacji była już jawna (Przynajmniej w 1953 roku). Jest to poważna wada tej części publikacji.
Autor ulega ówczesnej propagandzie, opisując dowódców U bootów strzelających do rozbitków. Dziś już wiemy, że takie akcje nie miały miejsca poza kilkoma wyjątkami. Za ewidentny mord należy uznać akcje U - 852, który żeby ukryć swoją obecność na akwenie rozstrzelał rozbitków (Amerykanie nie uważali tego za mord, ich okręty podwodne trenowały celność na japońskich rozbitkach zgodnie z prawem). Czasami zdarzały się przypadkowe ostrzały np.:
- U-516 (dowodził Gerhard Wiebe),został oskarżony o strzelanie do rozbitków, w Norymberdze odrzucono ten zarzut uznając że łodzie zdryfowały na linię strzału.
- U-247 (dowodził Gerhard Matschulata),zaatakował on trzema torpedami "Noreen Mary". Kiedy wszystkie torpedy chybiły, zdecydował się zatopić statek ogniem z działek PLOT. Od tego ognia poniosła straty załoga na okręcie...
Morison przedstawia nam nieco inny obraz, niezgodny z prawdą.
Mocną stroną książki jest to, że autor rozmawiał ze świadkami opisywanych walk. W przypisach podaje na których relacjach się opierał. Dziś już to nie będzie możliwe.
Drugą istotną zaletą publikacji jest opis obrony przeciw podwodnej USA. Jest drobiazgowy i bardzo dokładny. Nie spotkałem się z takim opisem w innych publikacjach. Warto zaznajomić się z wyczynami "Floty Chuligańskiej", czy patrolami cywilnych samolotów. Tutaj szkoda, że autor nie podparł się nazwiskiem Ernesta Hemingwaya, który sam takim jachtem tropił niemieckich podwodniaków. (Po wojnie przyznawał, że miał szczęście iż żadnego nie udało mu się wytropić. Losy takiego spotkania były z góry wiadome do przewidzenia)
W książce znajdziemy oryginalne mapy. Tutaj mam prośbę do wydawcy. Jeżeli taką mapę wklejamy w środek książki, to nie da się przeczytać szczegółów blisko grzbietu. Przydałyby się większe marginesy.
Podsumowując mamy przed sobą bardzo nierówny tom. Pełen sprzeczności, niedomówień i propagandy z jednej strony. Z drugiej zaś sporej dawki wiedzy (ZOP USA).
Brakuje tylko odważnego powiedzenia, że "Paukenschlag" uderzył w pusty bęben z winy właściciela instrumentu.
Tylko, że wtedy Morison musiałby się ustosunkować do odpowiedzialności za ofiary tej operacji.

Tym razem nie będzie zachwytu...
Morisona ceniłem sobie mimo wad jakie posiadają jego książki. Te wady nie przysłaniały mi pozytywów i nie przeszkadzały w czytaniu. Tym razem jest inaczej.
Ten tom różni się od pozostałych. Autor musiał opisać w nim największy blamaż w historii Amerykańskiej Marynarki. Nie potrafił zrobić tego obiektywnie. W miarę przewracania kolejnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Posiadam
    16
  • Przeczytane
    13
  • Seria z kotwiczką
    2
  • Marynistyka
    2
  • Historia
    1
  • Z kotwiczką - seria
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • XX wiek
    1
  • Seria z kotwiczką FINNA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa o Atlantyk. Wrzesień 1939 - maj 1943


Podobne książki

Przeczytaj także