Deja Dead

Cykl: Temperance Brennan (tom 1) | Seria: Kości
Wydawnictwo: Red Horse
Déjà Dead

Inne wydania

Minął rok, odkąd Temperance Brennan opuściła Północną Karolinę i pozostawiła za sobą burzliwe małżeństwo. Praca często stawiała pod znakiem zapytania jej weekendowe plany, dlatego nie zdążyła jeszcze zbyt dobrze poznać Quebeku. Kiedy zostają odnalezione poćwiartowane zwłoki kobiety, którego części upchnięto w plastikowe torby, Tempe zaczyna dostrzegać pewien niepokojący wzór. Bez opamiętania...

Kiedy zostają odnalezione poćwiartowane zwłoki kobiety, którego części upchnięto w plastikowe torby, Tempe zaczyna dostrzegać pewien niepokojący wzór. Bez opamiętania rzuca się w wir pracy, usiłując jak najszybciej odnaleźć mordercę. Nie wie jeszcze, że śledztwo zaprowadzi ją do jej najlepszej przyjaciółki i własnej córki, które znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

"Gwałtowna śmierć nie pozwala na prywatność. Odziera człowieka z godności w równym stopniu, jak zrobił to jego morderca. Ciało cały czas jest przekazywane, badane i obfotografowywane i po każdej czynności przyporządkowuje mu się kolejne liczby. Ofiara staje się częścią materiału dowodowego, czymś na pokaz dla policji, patologów, biegłych, prawników i, w końcu, sędziów. Numeruje się je. Fotografuje. Pobiera próbki. Zawiesza identyfikator na dużym palcu u nogi"

Nie było to moje pierwsze spotkanie z autorką, wcześniej przeczytałam jedną z jej książek, gdy przypadkowo kupiłam ją w antykwariacie, bo wpadła mi w oko ("Diabelskie kości" to w końcu całkiem chwytliwy tytuł :)). Później postanowiłam zapoznać się z serią o Temperance Brennan w odpowiedniej kolejności.

Przez pewien czas oglądałam serial "Kości", ale mimo moich obaw różnice między książką a nim nie były dla mnie dużym rozczarowaniem, chociaż Temperance Brennan z książki to dość depresyjna kobieta z przeszłością: nieudane...

Marzin | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Przeczytałam ją dosłownie przed chwilą. To moja pierwsza książka Katie Reichs. Koleżanka ze studiów poleciła mi ją twierdząc że jest bardzo podobna do książek Tess Gerritsen(którą uwielbiam) więc zaryzykowałam i nie zawiodłam się. Moja radość jest tym większa, że pani atropolog sądowa napisała całą serię thrillerów medycznych z koścmi w tle:) Zakończenie czyta się jednym tchem:) polecam

lacerta | 2015-07-02
Na półkach: Rozczarowały, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2015

Bardzo lubię serial "Kości". Pamiętam również, że kiedyś czytałam jedną z książek Kathy Reichs, nie mogę przypomnieć sobie, która to była pozycja, ale pamiętam, że przypadła mi do gustu i bardzo przyjemnie spędziłam przy niej czas. Tym razem nie było tak kolorowo.
Chociaż temat medycyny sądowej jest dla mnie bardzo ciekawy to w wykonaniu autorki czułam się jakbym czytała bardzo nudny podręcznik. Opisy były bardzo rozwlekłe, niektóre zupełnie zbędne przez co bardzo nużyły. Dialogi też nie były porywające, bohaterzy nijacy i nudni, a główna bohaterka wyjątkowo rozlazła i irytująca. Przez to wszystko zagadka nie potrafiła mnie wciągnąć i do całej powieści podeszłam bardzo obojętnie.
Niestety, ale książka zamiast dobrej zabawy zapewniła mi jedynie sporą dawkę nudy.

emindflow | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Nie oglądałem serialu „Kości”, w związku z tym nie miałem ani żadnej skali porównawczej ani też jakichś szczególnych oczekiwań w stosunku do tej pozycji.
Powieść z pewnością może być nie lada gratką dla czytelników pasjonujących się antropologią. Dla mnie tych drobiazgowych opisów pracy dr Brennan mogłoby być zdecydowanie mniej, gdyż spowolniały i tak niezbyt wartką fabułę, a w efekcie i tak w niewielkim stopniu przyczyniły się do zidentyfikowania seryjnego zabójcy kobiet.
Powieść jest obszerna, ale dość nierówna. Niestety jest sporo dłużyzn, kiedy oprócz opisów duchowych rozterek dzielnej pani antropolog niewiele się dzieje.
Sama postać dr Brennan też na razie niespecjalnie mnie przekonała. Autorka wyposażyła ją w przesadnie bogatą osobowość. W swojej pracy antropologa jest perfekcyjna i opanowana, podczas desperackiego poszukiwania mordercy - lekkomyślna i nieodpowiedzialna, a w życiu prywatnym kompletnie niepozbierana.
Reasumując - „Deja dead” to dobry, solidny thriller, chociaż...

Thomas886 | 2016-05-28
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2016

Pierwsze spotkanie z Temprance Brennan i całkiem pozytywne.
Historia początkowo się ciągła, lecz z każdą następną stroną było coraz lepiej.

Czekam na więcej :)

Mariola | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 18 marca 2013

Bardzo wciągająca historia, trzymająca w napięciu niemal do ostatniej strony. Jedynym minusem (jak dla mnie) są dokładne opisy analiz badań. Szczerze mówiąc trochę mnie to nużyło...
Mimo wszystko polecam.

książek: 1919

Dobrze napisana, ciekawa. Jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła, ot taki thriller na zabicie czasu.

Dorota_1988 | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Najbardziej mnie denerwowała w tej książce głupota Temperance Brennan. Pierwszy raz serial podoba mi się bardziej niż książka.

Książka dla fanów krymininalistyki. Zawikłanych spraw, które trzeba logicznie rozwiązać na podstawie poszlak. Na pewno się nie zawiedziecie.

Aleksandra Czyta | 2012-07-25
Przeczytana: 19 lipca 2012

Déjà Dead, znana też jako Zapach Śmierci, opowiada o młodej pani antropolog Temprance Brennan pracującej w prowincji Quebec (gdzieś w Kanadzie). Tempe, jak zwą ją koledzy, współpracuje z policją pomagając rozwiązywać wszelakie sprawy, w których trup ściele się gęsto i często. Trafia na przypadek, w którym kobiety okaleczane są nadzwyczaj brutalne, a następnie porzucane lub zakopywane. W tym momencie zaczyna się cała historia.

Pierwsze skrzypce w całej powieści gra niesamowity instynkt bohaterki. Pozwala ona swoim myślom spokojnie krążyć, by pomysł, który kłębi się gdzieś z tyłu głowy mógł wreszcie nabrać jakiś realnych kształtów. Ponadto Temprance myli się, czasem chwyta błędny trop, podąża za czymś, co do niczego nie prowadzi. Zawsze jednak w porę powraca na właściwą ścieżkę. Nie jest to kolejna bohaterka rodem z CSI. Nie ma tego niesamowitego daru, który pozwala jej dokładnie namierzyć miejsce, gdzie w mieszkaniu ofiary sprawca porzucił kawałek swojego DNA, a to właśnie dodaje...