Deja Dead

Kathy Reichs Wydawnictwo: Red Horse Cykl: Temperance Brennan (tom 1) Seria: Kości kryminał, sensacja, thriller
Déjà Dead
Data 1. wydania:
2005-01-01
Marcin Roszkowski
Red Horse
Déjà Dead
Temperance Brennan (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
Marcin Roszkowski
Kości

Seria Kości podobnie jak serial trzyma w napięciu. Jak nigdy książka przeczytana po obejrzeniu filmu/serialu, a nadal wciąga swoją fabułą.

Deja dead/ Zapach śmierci

Rok temu Amerykanka doktor Temperance Brennan, opuściła Północną Karolinę, rozstała się z mężem i przeniosła do Quebeku. Temp jest antropologiem sądowym i ekspertem w dziedzinie uszkodzeń kości. Jest też byłą alkoholiczką, matką nastoletniej Katy i przyjaciółką Gabby.
Montreal, 2 czerwca 1994
Zostają znalezione nagie i rozczłonkowane zwłoki...

Po książkę sięgnąłem po namowie koleżanki (serdecznie jej dziękuję), która powiedziała, że to jest pierwowzór Doktor Temperance Brennan z serialu "Bones". Serial bardzo lubię i obejrzałem cały, więc książka była jak najbardziej wskazana do przeczytania. Jak się okazało, było warto. Co prawda momentami zbyt dużo jest opisów medycznych, ale przecież książka jest o antropologu...

Pierwsza książka serii….
Już większość przeczytałam, zatem zabrałam się do tematu od „tylnej strony”. Jednak mogę powiedzieć, że ta książka to dopiero początek fajnej serii. Raczej nie najlepsza z niej.
Niemniej sama w sobie – posiada dość zawiły wątek. Giną kobiety. Mordowane i porzucane są w podobny sposób. Motyw / charakter morderstw jest podobny.
Szukanie sprawcy...

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra, wciągająca pozycja. Świetnie się czytała, Zdecydowanie będę się starała sięgnąć po dalsze pozycje, tej autorki.

Po książkę sięgnęłam, bo akurat skończyłam całą serię "Kości" i chciałam zobaczyć jak historię przedstawia Pani Reichs, to moje pierwsze spotkanie z jej utworami. Prawdę mówiąc jestem odrobinę zawiedziona, spodziewałam się czegoś z większą "pompą", książka przez bardzo długi czas po prostu mnie nudziła i dopiero później akcja się rozwinęła.
Zdecydowanie bardziej wolę...

Obejrzałam najprawdopodobniej wszystkie odcinki serialu Kości i chyba właśnie dlatego skusiłam się sięgnąć po książki Kathy Reichs.
Czasami przydługawe opisy (przeważnie wnętrz, które zapewne mają "zbudować nastrój") zaczynają nieco irytować i nużyć, ale pomijając ten fakt książka okazała się całkiem ciekawa. Co ciekawe, nie przeszkadzało mi niemal podręcznikowe podejście...

Książka podobna (identyczna) w stylu, formie i koncepcji do innych powieści tej autorki. W zasadzie tylko historia jest inna.
Sama sprawa kryminalna jest dobra, odpowiednio zagmatwana i "poszlakowana" by była nieprzewidywalna. Zupełnie niepotrzebnie dodano też drugi wątek, jednak nie zabiera on za dużo miejsca.

Profesjonalnie napisany kryminał. Ale jednak wole serial. Może dlatego, że pierwszy wpadł mi w ręce.

Doktor Brenna jest całkiem inna osoba, niż poznaliśmy w serialu. Te nowa tez lubie. I historię tu opowiedziana tez Lubie :-)

1 158
  • Kathy Reichs