Powrót

The Long Road Home: The Aftermath of the Second World War
9788380320772
historia
Ag2S

Po dziś dzień nie wiemy, co stało się z tysiącami ludzi, wysiedlonych podczas drugiej wojny światowej. Powrót przemawia w ich imieniu głosem pełnym współczucia. - Sunday Telegraph Ben Shephard dokonuje krytycznej analizy pokłosia drugiej wojny światowej. W odróżnieniu od większości powstających obecnie publikacji na temat tamtego okresu, najważniejsze postacie i wydarzenia przedstawia z...

Ben Shephard dokonuje krytycznej analizy pokłosia drugiej wojny światowej. W odróżnieniu od większości powstających obecnie publikacji na temat tamtego okresu, najważniejsze postacie i wydarzenia przedstawia z uwzględnieniem ówczesnych wartości i sposobów myślenia. „Powrót“ to epicka opowieść o tym, jak niesiono pomoc milionom ludzi, jak udało się zaprowadzić i utrzymać pokój i jak ludzie pozbawieni domu znaleźli dla siebie nowe miejsca do życia.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

haLina | 2019-02-03
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 03 lutego 2019

Opowieść o najnowszej historii, która ma kolosalne znaczenie zarówno dla zrozumienia wielu faktów z historii najnowszej jak i stanowić dobre wprowadzenie do rozmowy o współczesnych uchodźcach. Sporo tu szczegółowych danych, ale i nie brakuje osobistych opinii i losów ludzi. Dość pobieżnie potraktowano problem niemieckich uchodźców ze wschodu, ale jak rozumiem nie byli oni centrum opowieści. Zabrakło też relacji ze strefy francuskiej oraz radzieckiej (w tym przypadku pewnie problem z dostępem do źródeł). Ważna i potrzebna książka, w dodatku bardzo dobrze napisana.

Kapa | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Książka historyczna ale dająca się czytać. Poziom zbliżony do Anne Applebaum. Ponadto temat, o którym niewiele a właściwie nic się nie mówi. Problem dipisów, ich migracji. Polecam

Sebastian Kotlarz | 2018-04-21
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Historia, która powinna być bliska szczególnie nam, potomkom repatriantów, którzy osiedli na tzw. Ziemiach Odzyskanych. United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA, Administracja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) powstała w 1943 r. Dwa lata później została włączona do Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w latach 1947-1948 jej funkcje przejęły Międzynarodowa Organizacja Uchodźców i Plan Marshalla. W ciągu kilku lat UNRRA zdołała pomóc kilku milionom ludzi w powrocie do ojczyzny lub w odnalezieniu domu poza nią. Świat w owym czasie dopiero zaczynał zderzać się z prawdą o straszliwych zbrodniach dokonanych przez nazistów. Pracownicy UNRRY mieli do czynienia z byłymi więźniarkami i więźniami obozów koncentracyjnych, byłymi przymusowymi robotnicami i robotnikami oraz uchodźcami z różnych krajów Europy (najczęściej uciekającymi przed Armią Czerwoną Litwinami, Łotyszami, Estończykami i Niemcami). Napisać o nich, że przeżyli piekło to tak, jakby nie...

goskrzys | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, II wojna
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Sporych gabarytów opracowanie, napisane jednak w sposób bardzo przystępny, dzięki czemu czyta się je dość szybko, nie nuży ono czytelnika i nie irytuje. Autor pozbierał informacje z mnóstwa publikacji oraz dokumentów, posiłkował się również wspomnieniami tych, którzy przeżyli. Wszystko to uzupełnił obiektywnym i zdystansowanym komentarzem odautorskim, dzięki czemu powstało opracowanie naprawdę rzetelne i wartościowe.

Na polskim rynku wydawniczym w zasadzie dopiero od niedawna pojawiają się opracowania, dotyczące okresu ściśle powojennego, a więc lat 1945 - 1949. Okresu pomiędzy końcem II wojny światowej w Europie, a początkiem zimnej wojny. A przecież to okres niesamowicie ciekawy i pod wieloma względami dramatyczny. Koniec wojny może kojarzyć się z optymistycznymi obrazkami, w rodzaju fotografii z magazynu "Life", na której amerykański marynarz całuje pielęgniarkę, radując się na wieść o zakończeniu wojny z Japonią. W rzeczywistości jednak podpisanie pokojowych traktatów nie...

magdalena | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Poważny temat,dramat wojny i setki ludzi z dala od domu. Ich trudną drogę powrotną opisuje Ben Shephard. Temat naukowy,ale podany w przyjaznej formie,nie zanudzi laika. Mi jako historykowi książka bardzo przypadła do gustu. Polecam każdemu.