GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
historia

Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.

Przewodnik oprowadza po mieście nieistniejącym. Jest ono zbudowane z wielu indywidualnych zapisów, świadectw i dokumentów. Na ich podstawie autorzy odtwarzają topografię getta, ówczesne realia i atmosferę tamtych miejsc i dni.

Ze wstępu do drugiego wydania
Książka Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, owoc wieloletniej wspólnej pracy, ukazała się dwanaście lat temu. W dynamicznie rozwijających się w Polsce interdyscyplinarnych badaniach nad zagładą Żydów to niemal cała epoka. My sami jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia badawcze, odkryliśmy nowe źródła bądź dotarliśmy do tych, które wcześniej nam umknęły.

Dojrzeliśmy więc do tego, aby wrócić do Przewodnika, poprawić zauważone błędy, w wielu miejscach uzupełnić, pogłębić, a tam, gdzie okazało się to konieczne – zmienić. Poszczególne rozdziały zostały poszerzone i uaktualnione, bogatsza jest też egzemplifikacja źródłowa. Niemniej drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie zachowuje podstawową strukturę kompozycyjną i układ treści pierwszego. W mocy pozostaje więc opis zawartości Przewodnika przedstawiony w tekście „Od Autorów”, który przedrukowujemy z wydania pierwszego, uzupełniając jedynie wskazówki bibliograficzne i niezbędne uaktualnienia.

Należy odnotować znaczące zmiany w opracowaniu kartograficznym autorstwa Pawła E. Weszpińskiego. Zostało ono zweryfikowane dzięki nowym źródłom, przede wszystkim cennej kolekcji niemieckich zdjęć lotniczych Warszawy z okresu okupacji, odnalezionej przez Zygmunta Walkowskiego w amerykańskim Archiwum College Park (Maryland).

CZYTELNIK OTRZYMUJE WIĘC DO RĘKI ZNACZNIE ZMIENIONĄ I ROZBUDOWANĄ KSIĄŻKĘ, WZBOGACONĄ O UNIKATOWY ATLAS GETTA WARSZAWSKIEGO, NA KTÓRY ZŁOŻY SIĘ 16 MAP NA 10 ARKUSZACH

źródło opisu: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=415

źródło okładki: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=415

magdamaria | 2019-08-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Niesamowita pozycja! Jeżeli masz w swoim życiu przeczytać tylko jedną książkę o gettcie warszawskim, to niech to będzie właśnie ta. Książka ma niemal 1000 stron, a autorzy podpierają się statystykami i dokumentami, pochodzącymi między innymi z archiwum Ringelbluma. Znajdziemy też trochę cytatów ze wspomnień. Ktoś może pomyśleć, że to jedna z tych 'męczących' lektur, która w przeciwieństwie do czytanych jednym tchem wspomnień, przedstawia jedyne suche statystyki. Nic bardziej mylnego! Książka jet podzielona na rozdziały, które nie muszą być czytane po kolei, więc jeżeli czytelnik nie chce zagłębiać się w tematykę wiary i religii może przeskoczyć do rozdziału o edukacji. Ja czytałam rozdział po rozdziale, książka jest tak dobrze napisała, że ani przez chwilę nie czułam potrzeby przeskakiwania do kolejnej części.
Najpierw przeczytałam ją w formie ebooka, a po pewnym czasie polowania na Allegro kupiłam również wersję papierową z mapami - czuję, że muszę ją mieć na swojej półce i że...

BuchBuch | 2019-03-02

Nareszcie jest! Wydanie drugie, zmienione, poprawione i rozszerzone. Po latach oczekiwań w końcu się doczekałam. Przez ostatnie miesiące obserwacji aukcji internetowych traciłam nadzieję na posiadanie tej publikacji (zazwyczaj pojawiały się dwa egzemplarze, z czego jeden kosztował... dwa tysiące złotych, drugi kilkaset. Komentarz zbędny). Pięknie wydana książka, dodatkowo wzbogacona o drugi tom, który zawiera mapy (np. granice getta, urzędy, życie społeczne, powstanie, współczesny układ ulic, czy też mapa komunikacyjna getta).
Książka legenda, wspaniali autorzy, absolutna perła wydawnicza. Z wielką niecierpliwością zabieram się więc do lektury tej przekrojowej pracy obejmującej między innymi zagadnienia dotyczące życia społecznego i gospodarczego w getcie, działających tam instytucji i urzędów, życia artystycznego, akcji wysiedleńczych czy wreszcie walki powstańczej. Osobne miejsce zajmuje też fragment dotyczący przywracania pamięci o miejscach i czasach.
Bardzo potrzebna książka o...

Selene | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, Historia

Arcydzieło, które porusza bardziej niż jakikolwiek film o tej tematyce. Może dlatego, że suche fakty przemawiają bardziej niż poetyckie wizje, niczego nie można wziąć w nawias.