Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The House of the Dead. Siberian Exile Under the Tsars
historia
Ag2S

Syberia — zabójczo mroźna otchłań azjatyckiej Rosji, miejsce symbol, skute lodem więzienie, mogiła tysięcy Polaków i Rosjan, inny świat, dom umarłych. Pisali o niej Dostojewski i Tołstoj, Czechow, Sołżenicyn i Herling-Grudziński, a po motyw zesłania sięgali Prus i Dukaj. Wybitny brytyjski historyk Daniel Beer zabiera czytelników w zapierającą dech w piersiach podróż przez czas liczony w...

Wybitny brytyjski historyk Daniel Beer zabiera czytelników w zapierającą dech w piersiach podróż przez czas liczony w pokoleniach i przestrzeń ciągnącą się od ogarniętych powstańczymi płomieniami ziem Polski po mroczne kopalnie dalekowschodniej kolonii karnej w Nerczyńsku. Opowiada o rewolucjonistach: rosyjskich dekabrystach, uczestnikach powstania listopadowego i styczniowego, a wreszcie o komunistach, którzy wyzwolili Syberię tylko po to, by przemienić ją w jeszcze bardziej śmiercionośne więzienie, gułag.

Na kartach Domu umarłych… Daniel Beer pokazuje, jak wielki był wpływ tego miejsca katorgi tysięcy na historię ludzkości. Dowodzi, że carska Syberia, jako więzienie powstańców i rewolucjonistów, ale także fabryka powstań i rewolucji, ukształtowała Rosję europejską, jej miejsce w świecie oraz bolszewicką przyszłość.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4719/...»

Koronczarka | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Książka prekursorska. Niewiele jest opracowań tego tematu, a bez niego trudno zrozumieć historię Rosji, przyczyn i przebiegu obu rewolucji z 1917 roku, a ona przecież miała wielki wpływ na to, co stało się z nami. Choć książka jest grubaśną cegłą napisaną ciekawie i dobrze zdokumentowaną, to jednak nie czuję się usatysfakcjonowana. Autor słowem nie wspomniał o takich postaciach jak Benedykt Dybowski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, Wacław Sieroszewski, Bronisław Piłsudski. Działalność naukowa zesłańców syberyjskich umknęła uwagi autora, niewiele też można się dowiedzieć o różnorodnej działalności zesłanej tam inteligencji. To stanowi dosyć istotną wadę tej publikacji i wykrzywia trochę obraz syberyjskiej katorgi.

Balcar | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Jeśli ktoś tytuł swojej książki czerpie z Dostojewskiego, to wiadomo, że mamy do czynienia z ambitną literaturą. Daniel Beer w swojej pracy opisuje losy Syberii, czyli "Domu Umarłych", czy zwanej także "największym więzieniem świata", która przez lata była traktowana jako kolonia dla różnego rodzaju przestępców. Autor skupia się głównie na okresie od 1801 do 1917 roku, w związku z czym mamy do czynienia z dekabrystami, powstańcami listopadowymi czy powstańcami styczniowymi. Autor buduje swoją narrację zarówno na wspomnieniach zesłańców jak również na dokumentach z archiwów w Sankt Petersburgu, Moskwie, Tobolsku i Irkucku. Ta książka to opowieść o niewyobrażalnym cierpieniu tysięcy ludzi, zesłanych, torturowanych i skazanych na katorgę w kopalniach wokół Nerczyńska, którzy mimo wszystko podejmowali próby ucieczki i dzięki którym opowieści o licznych cierpiętnikach trafiały do opinii publicznej. Lektura pozostawia naprawdę przykre i przejmujące wrażenie. Opisy niczym z piekła rodem,...

Elevander | 2018-04-05
Przeczytana: 27 listopada 2015

Dobra książka o Syberii, która w czasach carskich była swoistym "więzieniem bez dachu". Łącząc kwestię zesłań z ogólną ekspansją Rosji na wschód, zwraca Beer uwagę na problem trochę chyba w badaniach historycznych niedoceniany. Tytuł książki oczywiście nawiązuje do dzieła Dostojewskiego i ten pisarz zajmuje w niej ważne miejsce. Autor opowiada o polskich i rosyjskich zesłańcach, wykorzystując dla przedstawienia danego zagadnienia żywot tego czy owego sybiraka. Beer opowiada też o literackim obrazie Syberii jakże ważnym dla literatury rosyjskiej i polskiej. Chronologiczny układ treści pozwala lepiej dostrzec zachodzące przemiany i stopniowe przekształcanie Syberii w "normalną" część Imperium. Dobra książka ujmująca wiele interesujących wątków i solidnie umocowana w materiale źródłowym.

Tomasz Babnis

Arek | 2019-02-12
Przeczytana: 06 lutego 2019

Świetna pozycja, do tej pory na rynku wydawniczym takiej nie było. Traktuje o "największym więzieniu świata, bez dachu" - Syberii. Jeśli już czyta się o więzienia rosyjskich to głównie przez pryzmat reżimu bolszewickiego i czasów komunistycznych. Natomiast katorga w czasach carskich zwykle była tłem dla opisu samych rządów carskich. Tu dostajemy w zasadzie kompendium wiedzy, pisane lekko, w zasadzie czytało się samo, bez znużenia. Język jest lekki i barwny. Szczególnie ciekawe opisy poświęcone były "podróży" skazańców na Syberię oraz zróżnicowanego traktowania więźniów, zwłaszcza tych uprzywilejowanych skazańców-arystokratów, jak choćby członków dekabrystów. Mnie szczególnie spodobały się te parte poświęcone Polakom, powstańcom listopadowym i styczniowym.

Pawello | 2018-07-15

Sybir, Syberia, wielka zmarzlina. Nam Polakom pojęcie kojarzy się automatycznie ze skazańcami, wygnańcami i walką o niepodległość. Słusznie i niesłusznie. Oprócz walk było wielu Polaków podróżników, prekursorów i naukowców. W tej książce niestety nie znajdziemy zbyt wielu informacji na ten temat chociaż napisana jest ciekawie. Od rysu historycznego po ciekawostki. Wciąga mimo swej objętości :) Przy okazji warto skonfrontować mity z nieco innym oglądem na rzeczywistość np. ten o "lekkości" zesłań w porównaniu z bolszewickim terrorem. Wbrew pozorom wcale tak lekko nie było (a pewną ciągłość widać) ale autor bardzo rzadko pokazuje nam szersze tło i rzadko wyjaśnia - mimo, że sięga po papiery pozostawione przez nieco mniej oświecone warstwy wygnańców i opowiada o mrocznych stronach Sybiru.

Szymon | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Jeśli ktoś jest ciekaw co było na Syberii w czasach carów i przed gułagiem to książka dla niego. Bardzo bardzo dobra. Polecam

książka opisuje katorgę na syberii za czasów carskiej Rosji

Pio | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam