rozwiń zwiń

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Okładka książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezary Łazarewicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz
8,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-02-17
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-17
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492349
Tagi:
literatura polska Przemyk morderstwo PRL komuna bezpieka SB służba bezpieczeństwa UB Kiszczak
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Ocena 6,5
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...
Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Ocena 7,2
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Metodologia kłamstwa



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
1962 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1319
1033

Na półkach: ,

Ostrzeżenie: lektura tej książki może spowodować nagromadzenie gniewu.

Cezary Łazarewicz wykonał tytaniczną pracę przy stworzeniu „Żeby nie było śladów”. Sprawę zabójstwa Grzegorza Przemyka mniej więcej znałem. Po przeczytaniu tej książki wynika, że jednak mniej. Nie jest łatwo zachować spokój w trakcie lektury. W kłębowisku myśli dominuje gniew, złość, poczucie niesprawiedliwości czy niezgoda na tak ordynarne kłamstwo. Nie czuję się na siłach, aby wymądrzać się na temat PRL-u, szczególnie, że pacholęciem będąc nie mam w pamięci za wiele. Jednakże postrzegam „Żeby nie było śladów” jako wyrzut sumienia III RP. To wprost zdumiewające, że system prawny w Polsce nie poradził sobie ze wskazaniem i skazaniem ludzi odpowiedzialnych za tę zbrodnię. I nie mówię tu tylko o mordercach z komisariatu, ale również o Czesławie Kiszczaku, który stał na czele tuszowania tej sprawy.

Czuć w tym reportażu odczucia autora. Wcale nie przeszkadza to w odbiorze lektury. Łazarewicz odkrywa jak działał mechanizm kłamstwa stosowany przez władze PRL-u. Motywacje tych ludzi poznajemy jedynie przez domysły, logikę czynów i spostrzeżenia własne autora. Nic innego nam nie pozostaje. Ten mechanizm kłamstwa sterowany z fotela Kiszczaka obejmował wiele resortów i czynnie wspierany przez Jerzego Urbana. Zasługą autora jest to, że wymienia wszystkich z imienia i nazwiska. Poza jedną osobą. Tajemniczą i być może kluczową. Jak to jest, że dociekliwy dziennikarz, po skrupulatnej analizie protokołów sądowych, akt IPN oraz innych dokumentów trafia na niezbadany trop? A wymiar sprawiedliwości nigdy tą drogą nie podążał. Nie wystawia to najlepszego świadectwa naszemu krajowi. Nie chcę dawać to pożywek dla teorii spiskowych, czy też uładzania rzeczywistości pod pozorem, ze „błędy się zdarzają”. Czytelnik sam musi sobie wysnuć wnioski.

Najciekawsze jest to, że Cezary Łazarewicz został nominowany do tytułu Hieny Roku w 2012 r. przez niepokorne Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a żaden z tych niepokornych dżentelmenów nie może się pochwalić równie rzetelną pracą dziennikarską jak „Żeby nie było śladów”.

Ostrzeżenie: lektura tej książki może spowodować nagromadzenie gniewu.

Cezary Łazarewicz wykonał tytaniczną pracę przy stworzeniu „Żeby nie było śladów”. Sprawę zabójstwa Grzegorza Przemyka mniej więcej znałem. Po przeczytaniu tej książki wynika, że jednak mniej. Nie jest łatwo zachować spokój w trakcie lektury. W kłębowisku myśli dominuje gniew, złość, poczucie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 177
  • Chcę przeczytać
    2 592
  • Posiadam
    550
  • 2018
    99
  • Reportaż
    96
  • 2021
    79
  • Teraz czytam
    59
  • Literatura faktu
    44
  • 2022
    40
  • 2019
    39

Cytaty

Więcej
Cezary Łazarewicz Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Zobacz więcej
Cezary Łazarewicz Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Zobacz więcej
Cezary Łazarewicz Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także