Powstanie warszawskie widziane z wieży spadochronowej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia
Lusia

W książce "Powstanie warszawskie widziane z wieży spadochronowej" Autor Tadeusz Zakrzewski wspomina swoje dzieciństwo na okupowanej warszawskiej Pradze, życie w dzielnicy w cieniu toczącego się po drugiej stronie Wisły Powstania oraz opisuje przebieg Powstania i okoliczności, które doprowadziły do jego wybuchu poprzez analizę dokumentów i wspomnień.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 2014

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

marw | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Źle oceniam tą książkę. Jest to jedynie zbiór opinii autora popartych urywkami rozkazów, powstańczych biuletynów oraz innych dokumentów wybranych pod daną tezę. Autor traktuje temat bardzo emocjonalnie co powoduje, że traci obiektywizm. Podaje przynajmniej fakty, o których nigdzie nie czytałem, choćby to, że Niemcy ostrzegali podziemie przed wybuchem Powstania. Wspomnień jest niewiele, a Autor nie podaje niczego nowego do tego co wiemy o Powstaniu. Dodatkowo emocjonalne zaangażowenie czyni książkę jedynie prezentacją jego osobistej opinii.

SamuelSeti | 2016-06-12
Przeczytana: czerwiec 2016

Książka pana Zakrzewskiego, to czysty manifest przeciwko bezsensowności wybuchu Powstania Warszawskiego, poparty twardymi dowodami w postaci wypowiedzi polityków, żołnierzy oraz ludzi kultury kilku pokoleń.
Bardzo spodobała mi się odważna wypowiedź pana Andrzeja Żuławskiego , reżysera filmowego :
"Powstanie było najgłupszą rzeczą, jaką mogliśmy zrobić.Kilku zasranych polityków w zasranym Londynie chciało opanować stolicę Polski przed wkroczeniem Sowietów, ale ... za pomocą tych Sowietów, którym potem zarzucono, że nie przyszli z pomocą.I w tej pętli znalazł się kwiat młodzieży polskiej oraz bezradna ludność.Dlatego odpowiedzialni za powstanie powinni wisieć...zwracam się do IPN-u:przeprowadźcie śledztwo i postawcie przed sądem "Bora" za zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu,bo jego głupota była gorsza, niż zbrodnia".

Tytułowa wieża spadochronowa, na którą autor wchodził w wieku 13 lat i z której obserwował płonącą Warszawę, to nic innego jak odzwierciedlenie tego, jak zachowywał...