Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat

Okładka książki Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat
Steven Johnson Wydawnictwo: Sine Qua Non popularnonaukowa
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
How We Got To Now
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2015-12-02
Data 1. wyd. pol.:
2015-12-02
Data 1. wydania:
2015-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379244621
Tłumacz:
Bartosz Czartoryski
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
292 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1154
940

Na półkach: ,

Steven Johnson jest bestsellerowym autorem dziewięciu pozycji popularnonaukowych oraz założycielem trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych. Ponadto jest również gospodarzem i współtwórcą programu BPS How We Got to Now. Jego artykuły można znaleźć w „The New York Times” czy też w „The Wall Street Journal”. Prywatnie mieszka w Kaliforni z żoną i trzema synami.

Książka ukazuje czytelnikowi, że wszystko opiera się na tzw. efekcie kolibra. Wynalezienie szkła przyczyniło się do stworzenia okularów, które pomagały mnichom w czytaniu religijnych manuskryptów. Stworzenie prasy drukarskiej przyczyniło się do wzrostu liczby osób potrafiących czytać, a to ujawniło dysfunkcje wzrokowe wielu z nich i w ten sposób okulary zyskały szersze wykorzystanie. Tak właśnie rodzą się kolejne urządzenia. „Potrzeba matką wynalazków”, a nie odwrotnie. Dziś otaczająca nas technologia nie szokuje jak dawniej. Czym się mają smartfony, selfie, Internet w porównaniu do włókna szklanego. W dobie dwudziestego pierwszego wieku komputer można zmaterializować w postaci małego urządzenia. Czy ktoś zatrzymuje się na chwile i myśli, że to dzięki wynalezieniu szkła? Czasami boję się, że technika posunie się do tego stopnia, że roboty zastąpią ludzką populację.

Wszystko co posiadamy, jak żyjemy jest dziełem naszych przodków. Budujemy historię, wciąż przyczyniamy się do rozwoju cywilizacji. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. Z jednej strony mamy światło zamiast świeczki, samochody zamiast zaprzęgniętych w konie wozów i bieżącą wodę w kranie zamiast studni, ale z drugiej strony spaliny zatruwają środowisko, powstające nowe bronie przyczyniają się do śmierci wielu osób, a maszyny które wykonują za nas wiele prac prowadzą do otyłości, wad postawy, problemów ze wzrokiem. Jednak nie zamieniłabym czasów w których żyję na te w których młodość przeżywali chociażby moi rodzice czy dziadkowie, choć przyznam, że w ich czasach istniała większa interakcja między sobą. Smutne jest to, że dziś ludzie zamiast spędzania razem wolnego czasu coraz częściej wybierają komunikację poprzez portale społecznościowe.

Autor w „Małych wielkich odkryciach” w interesujący sposób przedstawił ewolucję szkła, ukazał wpływ lodu na rozwój technologii, opisał dzieje pierwszych rejestratorów dźwięku i wielu innych urządzeń mających wpływ na rozwój cywilizacji. Książka zahacza o fizykę, filozofię, sztukę, chemię i historię. Uważam, że jest to pozycja doskonała nie tylko dla dorosłych czytelników, ale również dla młodzieży. Warto poznawać i przekazywać dalej wiedzę na temat zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Lektura uświadomiła mi, że dzięki Fenicjanom mogę teraz pisać recenzje na laptopie, robić zdjęcia, które są moją pasją, przeglądać się w lustrze czy też oglądać film w telewizorze. Oprócz cennej wiedzy Johnson raczy czytelników anegdotkami, które towarzyszą poszczególnym wynalazkom. Przyczyniają się one do tego, że w przeciwieństwie do podręczników szkolnych zamiast suchych faktów, otrzymujemy ciekawą literaturę popularnonaukową. Ponadto pozycja jest bogata w ilustracje będące interesującym dopełnieniem całości.

Słowem podsumowania pragnę zachęcić Was do zaopatrzenia się w niniejszą pozycję. Jeden wieczór poświęcony na jej lekturę sprawi, że Wasza wiedza znacznie się poszerzy. „Małe wielkie odkrycia” to vademecum technologii w pigułce. Warto szepnąć Mikołajowi słówko na jej temat.

Steven Johnson jest bestsellerowym autorem dziewięciu pozycji popularnonaukowych oraz założycielem trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych. Ponadto jest również gospodarzem i współtwórcą programu BPS How We Got to Now. Jego artykuły można znaleźć w „The New York Times” czy też w „The Wall Street Journal”. Prywatnie mieszka w Kaliforni z żoną i trzema...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    547
  • Przeczytane
    347
  • Posiadam
    102
  • Popularnonaukowe
    13
  • Teraz czytam
    12
  • 2018
    8
  • Nauka
    6
  • 2020
    6
  • Ebook
    6
  • Chcę w prezencie
    5

Cytaty

Więcej
Steven Johnson Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne