Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat

Okładka książki Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat
Steven Johnson Wydawnictwo: Sine Qua Non popularnonaukowa
2015-12-02
Data 1. wydania:
2015-01-01
Bartosz Czartoryski

Dlaczego padło na tą książkę? sam nie wiem czysty przypadek a może chęć aby pogłębić wiedzę 😳 Cóż jak sam tytuł wskazuje jest to książka o niczym innym jak o rzeczach ,które miały na celu wprowadzić rewolucję w naszym świecie , ułatwić byt i komfort życia 😋
Ogromnym zaskoczeniem było to co autor uważa za wielkie odkrycia zapewne wielu pomyśli tak jak ja komputer? telefon? a może silnik spalinowy lub wiertarka udarowa ( oraz masa innych rzeczy ,które teraz możesz mieć pod ręką 😁) Nie będę zdradzał co według autora jest odkryciami ,które zmieniły świat oraz ludzkość 🙄Śmiało mogę powiedzieć ,że książka jest napisana ciekawie z dużą ilością przykładów ,wzmianek historycznych oraz ciekawych ilustracji .Kolejnym plusem są osobiste przemyślenia autora na koniec każdego rozdziału xd
Refleksja doceniamy to co mamy , wszystko co nas otacza jest tworem ludzkiego umysłu oraz pasji ludzi , którzy poświęcili większość swojego zycia aby stworzyć coś co w danej chwili trzymasz w dłoni , może to być dowolny przedmiot od zwykłego pióra aż po szklany ekran 😉

Książka bardzo ciekawa. Przedstawia rzeczy codziennego użytku, na które nie zwracamy uwagi. Lektura zawiera bardzo dużo cennych i ciekawych informacji.

Małe wielkie odkrycia to przede wszystkim piękne (i bardzo długie) ciągi przyczynowo - skutkowe, a ja bardzo lubię gdy ktoś tak porządkuje rzeczywistość. I tak na przykład autor zaczyna od historii wynalezienia druku, a kończy na zaawansowanych teleskopach, a przy okazji wyjaśnia, że gdyby ludziom nie psuły się oczy od czytania, teleskopy wcale by nie powstały (choć wydaje się ze raczej powstałyby inaczej).

Bardzo podoba mi się płynność narracji, swoboda z jaką autor przechodzi od jednego wątku w drugi, przemycając przy tym mnóstwo ciekawych historyjek, ale mimo wspaniałości tych historyjek i tak największą wartością tej książki jest dla mnie tok rozumowania autora, który tak przyjemnie jest śledzić.

Wspaniała pozycja! Nie jest to typowa pozycja omawiająca pojedyncze wynalazki, ale całościowa opowieść o procesie powstawania nowych technologii od początku do końca. Czyta się jednym tchem. Szalenie ciekawa. Przydatna do sypania ciekawostkami jak z rękawa na imprezach.

Świetna książka, szkoda że się tak znienacka kończy. Przedstawiona została rzetelnie historia nie tyle wynalazków co całych dziedzin techniki. Zauważyłem dwa mankamenty. Zbyt mało jest według mnie szczegółów technicznych i za dużo socjologicznego lania wody.

Mam niedosyt po tej pozycji. Czytając ją na ebook'u byłam zaskoczona, że to już koniec książki, bo byłam pewna, że jestem dopiero w połowie. Trochę jakby autorowi się znudziło pisanie, a ostatnie akapity brzmiały jak podsumowanie w rozprawce szkolnej. Duży niedosyt, bo te kilka podanych wynalazków były ciekawie przedstawione.

Na granicy 10/10. Świetnie opisuje jak w długiej perspektywie pozornie małe odkrycia wpłynęły na naszą rzeczywistość. Brak jednego oczka w ocenie spowodowane chyba tylko faktem, że szybko się kończy i chce się więcej, więcej, więcej! Choćby o mniej doniosłych odkryciach.

Dlaczego w taki sposób nie są pisane podręczniki, jak została napisana ta książka. Kiedy to nauka stanowi wielką fascynującą przygodę, a nie przykry obowiązek.

Jak wskazuje sam tytuł książki, założeniem autora było przedstawienie, jak z pozoru małe, niekiedy błahe odkrycia wpłynęły na powstanie czegoś naprawdę wielkiego - czegoś bez czego my współcześni nie wyobrażamy sobie codziennego życia.

Każdy rozdział książki skonstruowany jest poprzez przedstawienie związku przyczynowo-skutkowego i ostatecznego rezultatu finalnego dzieła. Autor w niezwykle ciekawy sposób przedstawia w jaki sposób rodziły się pomysły, które z założenia miały ułatwić życie tu i teraz i jakie były tego "konsekwencje". Celowo używam słowa konsekwencje, bo pierwotni twórcy w większości przypadków nie mieli pojęcia, jak ich odkrycia wpłyną na współczesny świat.

Całość czyta się świetnie. Ta pozycja nie ma nic wspólnego z typowymi nudnymi podręcznikami przekazującymi suche fakty.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Bardzo ciekawa, interesującą książka, która przedstawia otaczające nas "rzeczy", które mało kto traktuje jako wielkie odkrycie. Fajna popularnonaukowa pozycja.

Naprawdę inspirujące. Wiedza serwowana w ten sposób to czysta przyjemność.

Naprawdę inspirujące. Wiedza serwowana w ten sposób to czysta przyjemność.

Steven Johnson Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne