Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
7,68 (152 ocen i 73 opinie) Zobacz oceny
10
13
9
22
8
50
7
44
6
19
5
3
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
How We Got To Now
data wydania
ISBN
9788379244621
liczba stron
288
język
polski
dodała
niewymowne

Fascynujący świat małych wielkich odkryć! Które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości? Co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój? Jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy? Jakim cudem dotarliśmy tak daleko!? Najpierw pojawia się problem. Później ktoś wpada na pomysł jego rozwiązania – nieraz szalony. Powstaje nowy wynalazek, który z czasem trafia do powszechnego...

Fascynujący świat małych wielkich odkryć!

Które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości? Co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój? Jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy? Jakim cudem dotarliśmy tak daleko!?

Najpierw pojawia się problem. Później ktoś wpada na pomysł jego rozwiązania – nieraz szalony. Powstaje nowy wynalazek, który z czasem trafia do powszechnego użytku. To z kolei prowadzi do rewolucyjnych zmian.

Czy wiecie, że:
› Wynalezienie prasy drukarskiej wywarło wpływ na rozwój fizyki molekularnej?
› Dzięki niecodziennemu pomysłowi na handel lodem możliwe stało się zasiedlenie obszarów Ziemi dotąd niedostępnych dla człowieka?
› Osiągnięcia inżynierii dźwięku, które pomagają nam lepiej widzieć, wzięły swój początek od neandertalskich zawodzeń w burgundzkich jaskiniach?
› Potrzeba oczyszczenia miast z fekaliów pozwoliła rozpocząć prace nad mikrochipami?
› Odkrycie atomu umożliwiło nam mierzenie czasu w nanosekundach?
› Wynalezienie sztucznego światła wpłynęło na ewolucję zwyczajów związanych ze snem?

Oto niezwykła historia zwykłych przedmiotów – tych, z których korzystamy każdego dnia. Przeczytacie o geniuszach z przypadku i zbawiennych pomyłkach, kuriozalnych koncepcjach i niespodziewanych efektach. Przekonacie się, że każde wielkie osiągnięcie było poprzedzone maleńkim odkryciem. Taka jest właśnie historia innowacji.

 

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (458)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4923
Wkp | 2015-12-02

EFEKT KOLIBRA

Te wynalazki znamy wszyscy. Korzystamy z nich na co dzień. Są tak powszechne, że nawet przestaliśmy je zauważać. Szkło, zegarki, okulary, żarówki… Zdarza się, że wiemy, jak któreś z nich zostały odkryte, niewielu jednak jest świadomych, jakie są długofalowe skutki niektórych odkryć. A te zdumiewają o wiele bardziej, niż często same wynalazki. W skrócie: Witajcie w świecie Efektu Kolibra!

Czym jest ów efekt? Nawet jeśli nie interesujecie się matematyką wyższą i hasło „Teoria Chaosu” nic Wam nie mówi, z pewnością słyszeliście o Efekcie Motyla, kiedy to ruch skrzydeł motyla powodując niewielkie zmiany w zawirowaniach powietrza, na wzór lawiny powoduje kolejne, do tego stopnia, że na drugim końcu świata powstaje huragan. Efekt Kolibra to jego odpowiednik w Teorii Ewolucji, obrazujący jak niewielka zmiana w jednym aspekcie życia (tu pojawienie się pyłku w kwiatach) wywołuje znaczącą zmianę w innym, zdawałoby się niepowiązanym (budowie skrzydeł kolibra, który musiał się...

książek: 1091
Izabela Pycio | 2015-11-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2015

"Marsz technologii poszerza zakres naszych możliwości, lecz jak z tej szansy skorzystamy, zależy tylko od nas."

Ogromne znaczenie ma oprawa, w której podajemy wiedzę naukową. A im ona ciekawsza, tym chętniej zapoznajemy się z datami, wydarzeniami, życiorysami i terminami naukowymi. Bardzo często zaglądam do publikacji naukowych, ale dotyczących dziedzin, które są mi bliskie z racji zainteresowań i wykonywanego zawodu. Jednak, o wiele mniejszą uwagę poświęcam książkom z innych dyscyplin naukowych. Takim naturalnym pomostem do poszerzenia horyzontów wiedzy, w ciekawy i przyjemny sposób są publikacje popularnonaukowe. "Małe wielkie odkrycia" traktują tematykę wynalazków z innej perspektywy, bardziej przemawiającej do wyobraźni czytelnika, niż tradycyjne suche fakty. To atrakcyjna forma przekazania całkiem sporej dawki wiedzy naukowej. Książkę czyta się niemal na jednym wdechu czytelniczym, w błyskawicznym tempie, wciąga i nie można się od niej oderwać.

Autor uświadamia nam jak mocno...

książek: 6014
AnnaSikorska | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane

"Małe wielkie odkrycia" to jedna z tych książek, po które można sięgnąć z dziećmi, może nimi zainteresować się młodzież i dorośli. Steven Johnson bardzo swobodnie wprowadza swoich czytelników w świat małych odkryć, które okazały się wielkimi i bardzo wpływającymi na naszą codzienność. Wynalazki takie jak szkło, zimno, dźwięk, czystość, czas i światło stają się pretekstem do snucia interesujących opowieści o przełomowych wydarzeniach, a nawet dawnych wierzeniach. Interesująca droga od ozdób, szaleńczych idei, zabawnych pomysłów, upartej pracy nad ulepszaniem, jednoczeniem się ludzi wokół nowej idei, inwestowanie bardzo wielu pieniędzy do naszych czasów, kiedy dane elementy postrzegamy jako mało znaczące wynalazki. Steven Johnson jednak pokazuje nam nie tylko jak ważne są, ale i jak wielki wpływ miały na inne dziedziny życia.
Bardzo wielkim plusem tej popularnonaukowej książki jest to, że wciąga od pierwszych stron. Autor pokazuje nam historię wynalazków w taki sposób, jakby pisał...

książek: 744
Hrosskar | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Steven Johson to amerykański autor dziewięciu książek popularnonaukowych. Jest założycielem trzech cieszących się dużym zainteresowaniem stron internetowych feedmag.com, plastic.com oraz outside.in. Ponadto jest współtwórcą programu popularnonaukowego PBS How We Got To Now. Pisze regularnie artykuły do gazet i czasopism, m.in. do Wired, czy New York Timesa. Małe wielkie odkrycia to pierwsza jego książka wydana po polsku. I miejmy nadzieję nie ostatnia!

Małe wielkie odkrycia jest historią sześciu innowacji, bez których dzisiejsza rzeczywistość nie wyglądałaby tak samo. Jest to: szkło, zimno, dźwięk, czystość, czas oraz światło. Na pierwszy rzut oka jest to dość osobliwy zbiór rzeczy, których na pozór nie uznajemy za specjalnie ważne. Dlaczego? Ponieważ są one wokół nas, widzimy je każdego dnia i często nie dostrzegamy jak ważną rolę pełnią w naszym życiu. Jak bardzo je ułatwiają nam codziennie życie. Dla przykładu: mało kto zdaje sobie sprawę jak powszechne jest szkło w naszym...

książek: 600
Gąska | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2015

Steven Johnson jest bestsellerowym autorem dziewięciu pozycji popularnonaukowych oraz założycielem trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych. Ponadto jest również gospodarzem i współtwórcą programu BPS How We Got to Now. Jego artykuły można znaleźć w „The New York Times” czy też w „The Wall Street Journal”. Prywatnie mieszka w Kaliforni z żoną i trzema synami.

Książka ukazuje czytelnikowi, że wszystko opiera się na tzw. efekcie kolibra. Wynalezienie szkła przyczyniło się do stworzenia okularów, które pomagały mnichom w czytaniu religijnych manuskryptów. Stworzenie prasy drukarskiej przyczyniło się do wzrostu liczby osób potrafiących czytać, a to ujawniło dysfunkcje wzrokowe wielu z nich i w ten sposób okulary zyskały szersze wykorzystanie. Tak właśnie rodzą się kolejne urządzenia. „Potrzeba matką wynalazków”, a nie odwrotnie. Dziś otaczająca nas technologia nie szokuje jak dawniej. Czym się mają smartfony, selfie, Internet w porównaniu do włókna szklanego. W...

książek: 958
Maja | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2015

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób powstają wynalazki, które na zawsze odmieniają bieg historii? Ja dość często o tym myślę. Steve Johnson w swojej książce stara się wyjaśnić, skąd wzięły się niektóre przedmioty codziennego użytku. Nie będę Wam streszczać tej publikacji, nie ma to większego sensu. Opowiem o tym, co zainteresowało mnie najbardziej.

Z racji wykonywanego przeze mnie zawodu pozwolę sobie skupić się najpierw nad wynalazkiem druku. Dobrze pamiętam z zajęć, jak wykładowcy mówili nam o biednych mnichach, którzy siedzieli w klasztorach i mozolnie przepisywali księgi. Fakt, wyglądały pięknie, lecz taki sposób rozpowszechniania utworów stanowił barierę nie do przeskoczenia dla ludzi, którzy pisali teksty niezwiązane z religią. Nie mogli oni pokazywać innym swoich dzieł. Między innymi stąd narodził się pomysł, by odszukać rozwiązanie umożliwiające publikację utworów bez pomocy osób duchownych. Książki drukowane przez Gutenberga miały jednak jeden mankament, a...

książek: 401
Mike | 2015-12-18
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Recenzja ukazała się pierwotnie na portalu Głos Kultury:
http://www.gloskultury.pl/niezwykle-zwiazki-przyczynowo-skutkowe-steven-johnson-male-wielkie-odkrycia-recenzja/

"Małe Wielkie odkrycia" to niezwykle inspirująca pozycja; Steven Johnson przedstawia w swojej książce, w jaki sposób rzeczy z pozoru trywialne i zwyczajne miały, w perspektywie długofalowej, gigantyczny wpływ na rozwój ludzkości. Związki przyczynowo-skutkowe (w tym przypadku, w sensie pozytywnym) są jednocześnie niezwykłe, ale też stanowią logiczne następstwa wynalazków.

Na "Małe Wielkie odkrycia" składa się sześć rozdziałów przedstawiających sześć przełomowych momentów, które od odkrycia małego, doprowadzały do wielkich wynalazków zmieniających historię ludzi. Zaczynamy od szkła, dziś tak powszechnego i zwyczajnego, obecnego w każdym domu w postaci okien, luster, szklanek i wielu innych rzeczy. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że odkrycie szkła było czystym przypadkiem, kiedy to na Pustyni Libijskiej, niemal...

książek: 597
Marta Tadych | 2015-12-14
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Recenzja pochodzi z mojego bloga:
http://zaczytana-dolina.blogspot.com/2015/12/male-wielkie-odkrycia-steven-johnson.html

Rozejrzyjcie się po swoim mieszkaniu. W kuchni znajdziecie lodówkę, w salonie telewizor, a codziennym towarzyszem Waszego życia, bez którego najpewniej nie ruszacie się z domu, jest telefon komórkowy. Zastanawialiście się kiedykolwiek, ilu ludzi musiało wpaść na jakiś pomysł, ile zmian musiało minąć, ile czasu to wszystko zajęło, byście mogli przechowywać świeżą żywność, obejrzeć wieczorem film czy zadzwonić do kogoś znajomego oddalonego nieraz o setki kilometrów od Was? Czy rozmyślaliście kiedykolwiek nad tym, ilu ludziom zawdzięczamy fakt, że możemy czytać wieczorem książkę przy sztucznym świetle? Niezależnie od tego, czy zdarza Wam się nad tym zastanawiać, czy nie, Steven Johnson poprowadzi Was przez świat niezwykłych wynalazków, które zaprowadziły ludzkość do miejsca, w którym obecnie się znajdujemy.

"Małe wielkie odkrycia" to fascynująca książka....

książek: 859
Kaś | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Każdego dnia korzystamy ze zdobyczy technologicznych – od tych najbardziej prozaicznych jak koło czy szkło, aż do bardziej zaawansowanych: komputerów, nośników danych, światłowodów. Jednak czy zastanawiamy się, skąd tak naprawdę pochodzą? Skąd. W życiu codziennym przyświeca nam raczej idea „nie ważne jak, ważne, że działa”, tymczasem w wielu przypadkach historia tych przedmiotów jest naprawdę niesamowita, podobnie jak wzajemne przenikanie się poszczególnych odkryć. Czy znacie zależność między odkryciem zagrożeń związanych z nieczystościami a powstaniem mikroprocesorów? To tylko jedna z opowieści, jakimi raczy nas Steven Johnson.

Punktem wyjścia dla rozumowania autora jest nowe spojrzenie na historię ludzkości – nie z perspektywy społecznej, a technologicznej. Gdy przyjmiemy taki punkt widzenia, zupełnie zmienia się nasz ogląd. Okazuje się bowiem, że pewne wydarzenia, powszechnie uznawane za znaczące (np. część odkryć geograficznych), blakną, natomiast na pierwszy plan wychodzą...

książek: 568
Absurdalna | 2015-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Każdego dnia jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron nowinkami technicznymi i wieloma odkryciami naukowymi. Tymczasem świat codzienności również potrafi być niezwykły i zaskakujący. Takie przesłanie niesie za sobą książka Stevena Johnsona „Małe wielkie odkrycia”, która propaguje naukę i wiedzę, ale w sposób nienachalny. (...)

Steven Johnson w „Małych wielkich odkryciach” uświadamia nam, że jedno odkrycie pobudzało stworzenie kolejnego. Autor w swojej książce opisuje nam historie, który doprowadziły do powstania szkła, żarówki, okularów, czy zegarka. Subiektywnie rzecz ujmując, najbardziej spodobała mi się historia odkrycia lodu, który na zawsze zrewolucjonizował transport pożywienia. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że po odkryciu ruchomej czcionki przez Gutenberga, ludzie dowiedzieli się o swojej wadzie wzroku. W końcu wcześniej nikt nie czytał książek, a co więcej nie starał się pisać.

„Małe wielkie odkrycia” to książka inspirująca, łącząca w sobie styl potoczny z...

zobacz kolejne z 448 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd