Orchestrated death
9788360192245

Bill Slider jest detektywem od wielu lat, ale nie doczekał się awansu. Jego życie osobiste również nie układa się najlepiej: nieudane małżeństwo, dwójka dzieci, z którymi nie ma kontaktu, pożyczka w banku zaciągnięta na kupno domu, którego – jak się okazuje - jego żona nie cierpi, przysparzają komisarzowi wielu zmartwień. Na domiar złego w opuszczonym mieszkaniu na osiedlu White City zostaje...

Na domiar złego w opuszczonym mieszkaniu na osiedlu White City zostaje znaleziona młoda martwa kobieta. Brak ubrania, dokumentów i jakichkolwiek śladów utrudniają identyfikację i śledztwo. Bezcenny Stradivarius i puszki włoskiej oliwy z oliwek są jedynymi wskazówkami, które naprowadzają detektywa Slidera i jego partnera Athertona na ślad morderców, włoskiej mafii i nielegalnego interesu wartego miliony funtów. Tropy wiodą do orkiestry symfonicznej, londyńskiego antykwariatu, sklepu spożywczego w Birmingham i małej wioski w Cotswolds.

źródło opisu: [Wydawnictwo Rzeczpospolita SA, 2007]

gwiazdka | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Pierwszy przeczytany przeze mnie kryminał Cyntii Harrod- Eagles i tak się szczęśliwie złożyło, że pierwszy z serii o detektywie Billu Sliderze. Cóż, książka bardzo mi się spodobała, chociaż powolne tempo akcji powinno wywierać wrażenie nudy, powieść była bardzo ciekawa, zawierała bowiem wszystko to, co w kryminałach sobie cenię: powolne odsłanianie obrazu ofiary, poszukiwanie motywów i na koniec ukazanie całego obrazu zbrodni. W tym przypadku nie tylko jednej, ale pierwszej, która prowadziła na kolejnych kartach do następnych. Bardzo przypadł mi tez do gustu klimat powieści, bo klimatu miejsca trochę brakowało. Bohaterowie może też niezbyt wyraźnie zarysowani, ale te główne postaci jednak wzbudzały we mnie jakieś uczucia: i tak do Slidera czułam niewielką sympatię, chyba przez kontrast z jego żoną Irene, której nie dało się polubić, Joanna raczej wzbudzająca sympatię i, niestety, cała plejada policjantów, których nie dałam rady bliżej poznać, ale może nadrobię to w kolejnych...

Andrew Vysotsky | 2010-11-20
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Z zamiarem złapania oddechu od wszechobecnej w mediach polityki i wiary, sięgnąłem po powieść Symfonia śmierci (tutuł oryginału Orchestrated Death), której autorką jest Cynthia Harrod Eagles. Trochę się obawiałem, że znów będzie to jakiś sensacyjny bestseller, w złym znaczeniu tego słowa, które kojarzy mi się ze sztampową, kiczowatą i bezsensowną taśmową produkcją, skierowaną do nieuważnego, niewymagającego, ale za to masowego czytelnika, który tak się ma do prawdziwego miłośnika wiedzy, myślenia i książek, jak wielbiciel mp3 do melomana. Nie żebym nie widział zalet formatu mp3, albo z nich nie korzystał, ale muzę wolę w klasycznym audio, jeśli mnie tylko na to stać. Podobnie z książkami. Czytuję różne rzeczy niskich lotów, sensację, w której nie odróżnia się rewolweru od pistoletu, fantasy, gdzie nie odróżnia się szabli od rapiera, ale tylko dlatego, że za każdym razem mam nadzieję na coś dobrego, a dopiero w trakcie lektury objawia się mierność wiedzy autora.

Symfonia śmierci to...

Marek Nowowiejski | 2016-09-28