Dead End
9788360192764

Co prawda wezwanie na miejsce zabójstwa uchroniło inspektora Billa Slidera przed koniecznością spożycia lunchu w kantynie policyjnej, lecz postawiło przed nim zadanie wyjaśnienia zagadkowej śmierci słynnego dyrygenta. Zamordowany maestro był wybitnym muzykiem i bardzo niesympatycznym człowiekiem, ale czy to wystarczające powody, żeby w brutalny sposób zostać wyprawionym na tamten świat?

"Rewelacyjnie poprowadzona intryga kryminalna!"
"Kirkus Review"

źródło opisu: [Rzeczpospolita SA, 2008]

Bartek | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Zaskakujące zakończenie. Choć można było się tego spodziewać, rzeczony bohater nie wydawał się dobrym kandydatem na mordercę. Sensacyjny zbieg okoliczności, wodzenie za nos i cały czas świadomość, że nigdy go nie dopadną. Jeden z lepszych kryminałów, jakie czytałem i zawierający wszystko to, co w nich uwielbiam: dobrze napisane przesłuchania, nieco tajników pracy policji, zaskakujące wnioski i ciekawa intryga z wieloma zagadkami.

Andrew Vysotsky | 2012-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2012

Ślepy zaułek (Dead End) jest kolejną powieścią kryminalną z cyklu o Billu Sliderze, którą zafundowała nam znana londyńska pisarka Cynthia Harrod-Eagles. Bill jest detektywem londyńskiej policji i tym razem zmierzy się z zagadką zabójstwa znanego dyrygenta i szlachcica, notabene rodem z Polski.

O ile inna cześć przygód Slidera, Symfonia Śmierci, wydała mi się całkiem sympatyczna, autentycznie oryginalna i na swój specyficzny sposób wartościowa, to o Ślepym zaułku nie odważyłbym się takich rzeczy powiedzieć. Ot kryminał jakich wiele.

Może oceniłbym tę powieść wyżej, gdyby nie totalna niekompetencja. Nie wiem czyja, bo zebrały się dwie baby do kupy (autorka i tłumaczka; Joanna Grabarek). Jak ktoś nie wie, czym się różnią pocisk, kula i łuska, jak nie potrafi wyjść poza te pojęcia i sięgnąć choćby po takie jak nabój, ładunek i spłonka, gdy miesza je niczym groch z kapustą, to nie powinien pisać (lub tłumaczyć kryminałów). Nie tylko wyjaśniając techniczne aspekty identyfikacji sprawcy...

Marek Nowowiejski | 2016-09-28
eMM | 2016-09-12