Autorytaryzm na arabskim Bliskim Wschodzie. Egipt w latach 1981-2010

Wydawnictwo: Askon
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
ISBN
9788374520683
kategoria
historia
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Praca składa się z trzech rozdziałów. Pierwsze dwa mają charakter teoretyczny, natomiast trzeci należy uznać za właściwą analizę egipskiego systemu politycznego. Rozdział pierwszy i drugi wyznaczają teoretyczne ramy dla opisu i analizy autorytarnego systemu politycznego. Pierwszy traktuje o państwie jako takim, przy czym szczególną uwagę poświęcono takim zagadnieniom, jak siła państwa oraz...

Praca składa się z trzech rozdziałów. Pierwsze dwa mają charakter teoretyczny, natomiast trzeci należy uznać za właściwą analizę egipskiego systemu politycznego. Rozdział pierwszy i drugi wyznaczają teoretyczne ramy dla opisu i analizy autorytarnego systemu politycznego. Pierwszy traktuje o państwie jako takim, przy czym szczególną uwagę poświęcono takim zagadnieniom, jak siła państwa oraz jego formalne i nieformalne instytucje. Zainteresowanie badaczy ostatnią ze wspomnianych kwestii związane jest z ewolucją nurtu instytucjonalnego w naukach politycznych, o czym również piszę. Książce przyświeca bowiem założenie, iż badanie instytucji nieformalnych jest równie ważne, jak analiza funkcjonowania instytucji formalnych. Instytucje są przy tym rozumiane szeroko- jako organizacje oraz reguły życia społecznego (formalne i nieformalne). Pierwszą część pracy wieńczą uwagi na temat specyfiki państwa w świecie arabskim.W rozdziale drugim scharakteryzowano główne wątki teoretycznej refleksji nad autorytaryzmem, poczynając od klasycznego rozumienia tego zjawiska. Następnie przedstawiono ograniczenia teorii demokratyzacji według zwolenników paradygmatu tranzycyjnego, aby w końcu zaprezentować koncepcję reżimów hybrydalnych. Na jego końcu omówiono problematykę przejścia od starych do nowych autorytaryzmów w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.Rozdział trzeci obejmuje analizę formalnych oraz nieformalnych mechanizmów sprawowania autorytarnej władzy w Egipcie w latach 1981-2010. Opisano w nim zarówno uwarunkowania formalno-prawne, jak i instytucje formalne i organizacje wspierające reżim. Analiza konstytucji pozwoliła na określenie pozycji poszczególnych instytucji politycznych w systemie władzy autorytarnej Szczególny nacisk położono na takie kwestie, jak pozycja głowy państwa, system sądowniczy czy też miejsce parlamentu w systemie politycznym. Następnie omówiono instytucjonalno-organizacyjne filary autorytaryzmu, aby przejść do analizy kolejnych wyborów parlamentarnych, łączących w sobie elementy formalno-instytucjonalne z nieformalnymi mechanizmami wpływania na wynik wyborczy. Omówiono także kwestię ograniczania wolności słowa, zarówno w środkach masowego przekazu, jak również w meczetach, będących tradycyjnym miejscem komentowania spraw publicznych. Wreszcie scharakteryzowano wybrane instytucje nieformalne, jakie powstały i rozwijały się na styku gospodarki oraz autorytarnego systemu władzy politycznej.

 

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd