U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt

Wydawnictwo: Publicat
zdrowie, medycyna
LubimyCzytać

Poradnik dla każdej mamy maluszka.Jedną z podstawowych zasad wychowania szczęśliwego i zdrowego dziecka jest właściwe odżywianie. Dobre nawyki należy kształtować od urodzenia po to, by w przyszłości dziecko jadło zdrowo i w odpowiednich ilościach. Karmienie dziecka do ukończenia 1 roku życia zawsze budziło wiele wątpliwości. Mamy często pytają:* jak rozpoznam, że dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety?* co niemowlę może pić, a czego nie powinno?* jakie produkty są najsilniejszymi alergenami?Autorka - Marta Jas-Baran - zebrała w poradniku najważniejsze informacje na temat żywienia niemowląt. Rozwieje wątpliwości, doradzi, podpowie. Przepisy na pyszne dania pozwolą przygotować urozmaicone posiłki dla każdego malucha. Książka opisuje dietę w poszczególnych miesiącach życia dziecka, by na talerzu znalazło się wszystko, co dobre, ale przede wszystkim zdrowe!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Narem | 2019-09-02

Ta książka powinna zniknąć ze sklepowych półek. Rady w niej zawarte są przestarzałe i niezgodne z obecnymi zaleceniami, przepisy promują złe nawyki żywieniowe. Posypywanie arbuza cukrem pudrem? Podawanie zupek butelką? Zachęcanie do pojenia niemowląt herbatkami i sokami? No i kalendarz wprowadzania nowych pokarmów... plus rozszerzanie diety od 4 miesiąca! Włos się jeży! Nie wiem jak można w dzisiejszych czasach drukować takie brednie. Nie wiem kto na tym zarabia, ale miejsce tej książki jest w koszu, bo żeruje na niewiedzy i ufności młodego rodzica.

cherryboomxd | 2019-05-03

Książka przydala mi sie tylko na samym poczatku rozszerzania diety, później juz byla zbedna. Wiekszosc przepisow posiada w skladnikach mleko modyfikowane, ktorego nie każdy uzywa.

MissyK | 2017-09-05
Przeczytana: 2017 rok

Przydatne i pomysłowe.

eR_ | 2017-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Jako że, w moim domu na dniach pojawi się mały berbeć postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę na temat żywienia takich maleńkich ludzi. Pozycji o takiej tematyce jest mnóstwo i bardzo trudno wybrać taką która byłaby nie dość że dobra, to jeszcze przekazywałaby wiedzę w sposób jasny i klarowny. Na szczęście znalazłem taką.

"U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt", to zaktualizowane wydanie w którym autorka zamieściła mnóstwo porad, ciekawostek, zaleceń a przede wszystkim prostych i smacznych dań, które można przygotować małemu człowiekowi.
Przepisy te podzielono na kilka działów.
A więc potrawy po 5 miesiącu życia, po 6 miesiącu, po siódmym oraz po ósmym miesiącu życia.
Są to zupki, kisiele, a im więcej miesięcy ma dziecko, tym większą inwencją można się wykazać.

Podsumowując całkiem ciekawa lektura, która uświadomiła mi że paru rzeczy nie wiem. Książka wzbogacona mnóstwem kolorowych zdjęć. Stanowi całkiem udaną kombinację książki kucharskiej i poradnika nie tylko dla...

stefka | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

W wydanie zaktualizowanym o nowe zalecenia jest dość spora nieścisłość, która może wprowadzać w błąd (ostatnio jak ją przeglądałam, to autorka rekomendowała wprowadzanie posiłków w 5 miesiącu i kontynuowanie karmienia). A teraz ta aktualizacja polega na rekomendowaniu rozszerzania diety ... w czwartym miesiącu. Owszem jest także podany przedział 17-26 tygodni jako właściwy to wprowadzania nowych pokarmów, ale zostało to tak skonstruowane, że można odnieść błędne wrażenie "im szybciej tym lepiej". A tak nie jest. WHO zaleca rozszerzanie diety po szóstym miesiącu lub w okolicach szóstego jeśli dziecko przejawia 5 oznak gotowość tj.
1. Dziecko potrafi siedzieć
2. Zaniknął odruch wypychania wszystkiego z buzi
3. Dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem
4. Dziecko potrafi chwycić jedzenie i włożyć je do ust
5. Dziecko potrafi żuć i przeżuwać
Dodatkowo pamietajmy o tym, że
Celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.
...

Milena | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Posiadam zaktualizowane wydanie z 2017 roku a mimo to wiedza w książce jest już przestarzała np. wg autorki od 4 miesiąca życia można rozszerzać dietę dziecka karmioneho piersią, gdzie aktualne zalecenia mówią o wyłącznym karmieniu piersią do końca 6mż a to duża różnica. Albo profilaktyka celiaki polegająca na podawaniu glutenu przed 6 miesiącem i podawanie go bardzo często, dlatego autorka w swoich przepisach dodaje gluten gdzie się da, co prawdopodobnie nie ma żadnego sensu bo nie uchroni dziecka przed celiakią.

Ania Ania | 2017-05-10

Polecam bardzo.Moja córeczka nie chciała jeść pokarmow ze słoiczków.kupowalam,zjadla z wielkimi problemami parę łyżeczek i koniec.kasa w błoto,dziecko głodne,chce tylko mleko. Postanowiłam kupić tę książkę.przepisy naprawdę proste ( kucharka ze mnie taka sobie) Mała wcina aż miło!!a oszczędność w kasie też jest;)

OkiemMK | 2016-11-22