ADHD. Twój mózg jest OK

zdrowie, medycyna
Znak Literanova
2024-01-01
2024-01-01

„ADHD Twój mózg jest ok” to niezwykle wartościowa pozycja napisana przez Tamarę Rosier, po którą polecam sięgnąć wszystkim, którzy żyją z ADHD, ale również i tym, w których otoczeniu są osoby z ADHD.
Przedmowa doktora Tomasza Adamczyka skutecznie może wprowadzić w temat, tak abyśmy upewnili się, że książka ta w życiu naszym jest potrzebna i wiele może nam ułatwić. Autorka w książce przybliża czytelnikowi zagadnienie ADHA przytaczając przykłady, które pozwalają nam, laikom w tym schorzeniu, zrozumieć, z czym przychodzi mierzyć się na co dzień takim osobom. Ich emocje nie są łatwe, dlatego też wymagają odpowiedniego podejścia ich samych, ale także i osób z ich otoczenia. Nie można ich w życiu odrzucać, czy traktować jako gorszych, bo są dokładnie takimi samymi osobami jak każdy z nas.
To wspaniała i bardzo ważna pozycja, gdyż niemal każdy z nas w życiu spotyka osoby z ADHD, ale tylko nieliczni wiedzą, jak powinniśmy podchodzić do ich emocji. Bardzo serdecznie polecam tą naprawdę wyjątkowo ważną pozycję!

Zaufaj metodom treningi ADHD i odzyskaj pewność siebie

Książka dla osób z ADHD, ale także dla tych, którzy mają takie osoby wśród swoich bliskich. Pokazuje to jak działa mózg osoby z ADHD oraz jak lepiej niż zarządzać.

Zwykle motywuje się stresem i niepokojem, planuje w ostatniej chwili i ładować energię złością. Nie brzmi to najlepiej i na szczęście jest inna opcja.

Autorka przedstawia nowatorski program, pokazuje jak wyznaczać granicę w sferze emocji, jak lepiej radzić sobie z zadaniami w pracy, jak poprawić komunikację i żyć lepiej.
Bardzo ciekawa i wartościowa, pełna wiedzy.

Zaufaj metodom treningi ADHD i odzyskaj pewność siebie

Na półkach: , , , , , ,

Opisywany główny temat książki pt. ''ADHD. Twój mózg jest OK'' przez Panią Tamarę Rosier uważam za konieczny i potrzebny szczególnie pacjentom zmagającym się z tym zaburzeniem oraz ich rodzicom, którzy nie zawsze wiedzą, jak mają postępować, gdy niespodziewanie muszą pokonać dzielnie przeszkody z nim związane.

Aby w pełni zrozumieć, jakie wypływają, wnioski pozytywne z przeczytania książki należy zapoznać się z przedmową autorstwa doktora Tomasza Kowalczyka, psychiatry i specjalisty od ADHD, który to używając, wnikliwej analizy dla kogo jest ona przeznaczona i komu może on ją polecić. Wyjaśnił, czym jest pojęcie ADHD. Odniósł się do tego, czy wiedza autorki przyda się w korzystaniu z niej i na czym się opiera, tworząc ją.

Podoba mi się wyrażenie opinii na temat książki, bo wówczas czytelnik samodzielnie dokonuje decyzje czy ma przeczytać ją lub nie.

Odkąd pamiętam, nie zawsze poznając twórczość autora bądź autorki zdarza się, że on lub ona doświadcza choroby i może podzielić się swoją osobistą refleksją o niej, lub wskazówką, która bezpośrednio jego ewentualnie jej dotyczy.

Cenię sobie to u autorki Pani Tamary Rosier, że podjęła się odważnie napisania książki, omówienia, co ono znaczy dla niej w praktyce i teorii, pacjentów, córek oraz jak na co dzień radzi sobie z tym występującym u niej zaburzeniem nie zawsze dostrzeganym przez otoczenie, z którym przebywa, dzielnie im towarzysząc.

Książka składa się z 14 rozdziałów.

Książki tej nie czyta się szybko, gdyż co poniektóre zagadnienia należy przeczytać wielokrotnie, aby zrozumieć ich przekaz.

Uważam, że podane wybrane przykłady na temat zaburzeń ADHD przez autorkę zostały dokładnie przez nią zanalizowane, bo chce ona, aby osoby, które nie mają, pojęcia o niej mogły na ich podstawie poznać, z czym tak naprawdę borykają się chorujący na to zaburzenie, czy można pomóc im, jak można, się zachować przebywając w ich towarzystwie, co powiedzieć, aby nie zrobić im przez przypadek przykrości, bo o to jest nietrudno.

Nie podoba mi się zamieszczenie dodatków A, B, C, D, E, gdyż one są zbędne.

Wyjaśnianie pojęć w rozdziale 10 było dla mnie zbyt ogólne, nieoparte na konkretach, powtórkach słownych, lecz domysłach.

Podoba mi się to, że autorka ma właściwe podejście do pacjentów i do głównego opisywanego przez nią tematu i to jest największy jej atut.

Za możliwość przeczytania książki pt. ''ADHD. Twój mózg jest OK'' autorstwa Pani Tamary Rosier dziękuję Wydawnictwu Znak Litera nova.

Warto przeczytać tę książkę.

Aby w pełni zrozumieć, jakie wypływają, wnioski pozytywne z...

Ta książka pokazuje nam, że osoby z ADHD są normalnymi ludźmi. To ludzi tacy jak my, tyle że nie zawsze potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami. Osoby te często miewają problemy z pamięcią krótkotrwałą i ze skupieniem się na wykonywaniu jednej czynności. Osobom takim jest ciężko określić swój wewnętrzny poziom baterii.
W książce jest też przedstawionych kilka testów, na których pytania możemy sami sobie odpowiedzieć i przekonać się czy odnajdujemy w sobie cechy, które posiadają osoby że zdiagnozowanym ADHD.
Ta książka pokazuje, że nawet posiadając zaburzenia, jesteśmy okej. Nie wyklucza to nas z życia towarzyskiego. Pokazuje jak odzyskać pewność siebie i jak radzić sobie ze swoimi emocjami.

W książce jest też przedstawionych kilka testów, na...

Gdy pada nazwa ADHD to razu przed oczami staje nam nadpobudliwe ruchowo dziecko, które ma problemy z koncentracją uwagi, nadmierną impulsywnością i zachowaniem norm społecznych. Podaje się, że przybliżeniu jedno na 100 dzieci cierpi na to zaburzenie, diagnozowane najczęściej wtedy, gdy taki młody człowiek zaczyna naukę w szkole podstawowej.
Od lat pokutuje też błędne przekonanie, że zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi
się wyrasta. Stąd wielu osób dorosłych borykających się na co dzień z podobnymi problemami nie przypuszcza nawet, iż przyczyną tego może być niezdiagnozowane w dzieciństwie, a więc i nie leczone ADHD.

Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam książkę Tamary Rosier "ADHD. Twój mózg jest OK". Jest ona napisana nie tylko z perspektywy fachowca, który specjalizuje się w tym temacie, ale też osoby nieneurotypowej, u której dopiero w wieku dojrzałym zdiagnozowano ADHD. Co ciekawe na to zaburzenie cierpi również jej mąż jak i trzy z czterech córek.
No właśnie, od razu po lekturze nasuwa się pytanie czy słowo "cierpi" jest tutaj najodpowiedniejsze. Autorka bowiem, opowiadając o ADHD w sposób niezwykle rzetelny, zaczynając od różnych fachowych definicji, mówiąc o trudnościach z jakim spotykają się osoby u których zostało on zdiagnozowane (bądź co gorsza, nie zostało) skupia się na strategiach radzenia sobie w życiu codziennym z ADHD, przekonując nas, iż diagnoza nie musi być piętnem i przy odpowiednim podejściu terapeutycznym i farmakologicznym można prowadzić życie pełne satysfakcji i sukcesów. Autorka bazując na własnych doświadczeniach, doświadczeniach swojej rodziny i pacjentów z którymi styka współpracuje od lat krok po kroku pokazuje jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego w sposób metodyczny i dający widoczne rezultaty. Opisuje stopnie drabiny psychologicznej, na której wszyscy funkcjonujemy a także przedstawia plansze operacyjne, których dogłębne poznanie uławia radzenie sobie ze swoimi emocjami.

Polecam tę pozycję wszystkim dla których temat jest bliski. To porcja solidnej wiedzy i wskazówek podana w przystępny i atrakcyjny sposób.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.

Od lat pokutuje też błędne...

Książkę otrzymałam w prezencie od wydawnictwa.
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Pani Rosier, co może być mylące, nie ma doktoratu z psychologii.
Doktoratu nie ma z psychologii, ani z żadnej dziedziny z nią związanej. Nie ma wykształcenia psychologicznego wg. mojej wiedzy.
Dlaczego dla mnie to problem?
Czy chciałabym otrzymywać wiedzę od nie‐psychologa? Niekoniecznie. Ewentualnie jako dodatek po ocenie przez renomowanego psychologia i też dodatkowo psychiatrę dla osoby już chodzącej na terapię. Tylko wtedy.
Nie wiem czy wiedza jest rzetelna. Dlatego tak niska ocena.
Pani jest coachem ADHD, co oznacza, że wg. amerykańskiego prawa, ukończyła 95h kurs. Po przeliczeniu to dwa razy po 1h tygodniowo przez rok. Tyle. Czy jest ekspertką po rocznym kursie? Nie wiem, ja uważam, że nie.
Poczekałabym też na opinię wykładowców uniwersyteckich i terapeutów.
Dla mnie konsultacja naukowa jest najważniejsza i decyduje czy kupię daną książkę, czy nie.
Tu konsultuje psychiatra i można by sądzić, że wszystko jest jak być powinno. Nie do końca. Po pierwsze, powinien konsultować psycholog, wykładowca akademicki na państwowej uczelni, osoba posiadająca wieloletnią praktykę w publicznym szpitalu, najlepiej klinice. Powinna być to osoba z renomą.
Wymieniony lekarz jest po pierwsze psychiatrą, a psychiatra przepisuje leki, nie ma pojęcia o prowadzeniu terapii i psychiatrzy tego nie robią. Nie zajmują się tym i nie są do tego przygotowani, ani z tego co wiem uprawnieni. Nie mogą prowadzić terapii z tego co się orientuję. Na pewno nie jest to to samo co psycholog.
Podaję tylko fakty, nikogo nie obrażam.
Ocena należy do osób z ADHD. To one ocenią czy książka im w jakikolwiek sposób pomogła. Jestem jednak sceptycznie nastawiona.
Nieporównywalnym ekspertem będzie lekarz i/lub psycholog (głównie psycholog) który nie ukończył rocznego kursu, tylko kilkuletnie studia, a potem jeszcze specjalizację z danej dziedziny. Dodatkowo z latami praktyki w terapii psychologicznej w państwowej placówce lub renomowanej klinice, która nic wspólnego z coachingiem nie ma.
Czy chciałabym, aby powstało więcej tego typu poradników? Pewnie, lubię poszerzać wiedzę na różne tematy. Bardzo lubię rzetelne poradniki. Jednak priorytetem jest rzetelna wiedza konsultowana przez odpowiednie osoby.
Czy chciałabym kupić książkę? Niestety nie.
Nie ma też bibliografii i odniesień do badań naukowych. Brak bibliografii to jakiś żart. Nie jest to fikcja literacka.
Nie mówiąc o tym, że nie lubię bezczelnego stylu i marketingu autorki oraz ukrywania pełnego wykształcenia.
Zhakuj mózg, twój mózg jest ok. To tanie chwyty. Przykładowo, mózg z ADHD różni się nawet rozmiarem w pewnych obszarach. Po co oszukiwać i sugerować, że jest inaczej? Co to zmieni?
Trzeba polepszyć życie takich osób wszelkimi sposobami, bez tandetnych sztuczek, uczciwie. Widać, że autorka aż za bardzo chce się wypromować.
Wszystkim osobom z ADHD życzę siły, wytrwałości i wiary.
Nie mogę lepiej ocenić tego poradnika. Szkoda, bo bardzo na to liczyłam. Autorzy i wydawcy muszą o tym pamiętać. Nie wiem dlaczego nikt nie zwrócił na to wcześniej uwagi. Wolę jeden rzetelny poradnik, niż stos w stylu poszliśmy na skróty. To moje odczucia.
Tu nie wiem jak ocenić. Mam duże wątpliwości.
Na pewno lepiej zrozumiałam osoby z ADHD. Poradnik radzę przed przeczytaniem skonsultować z terapeutą i dopasować do etapu leczenia. Samopomoc w takiej formie, moim zdaniem, nie jest dobra na początku. Prowadzi do większej ilości problemów, niż rozwiązań. Częściowo polecam dla osób zdrowych, które chcą zapoznać się z tematem. To wprowadzenie i zrozumienie z czym zmagają się osoby z tym zaburzeniem. Tylko na ile wiedza jest rzetelna? Na to pytanie nie znam odpowiedzi.

Książkę otrzymałam w prezencie od wydawnictwa.
Dlaczego dla mnie to problem?
Czy chciałabym otrzymywać wiedzę od nie‐psychologa?...

Na początku chciałem podziękować pani Bognie z PRart Media oraz wydawnictwu „Znak Literanova” za egzemplarz recenzyjny książki " ADHD. Twój mózg jest OK"
Książka pozwala nam zrozumieć i przybliża zachowania osób które to zaburzenie posiadają jak również dla osób, które chcą im w jakikolwiek sposób pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Uważam, że książka jest nie tylko dla osób które mają problemy z ADHD. Jak również nie jest tylko dla ich rodzin czy przyjaciół ale dla każdego z nas, który chcę zrozumieć na czym polega ta choroba.
Bardzo polecam!

Osoby z ADHD (dzieci, młodzież, dorośli) są wokół nas. Jeśli nie jest to nasze najbliższe otoczenie, to często nie zbyt wiele wiemy o tym zaburzeniu. I tu może pomóc ta książka. Autorka pracuje z osobami z ADHD i ma troje z ADHD. W książce dzieli doświadczeniem jakie zdobyła jako coach osób neuroróżnorodnych. W przystępny sposób wprowadza w specyfikę tego zaburzenia. Oddaje głos osobom z nadpobudliwością, mówią co czują, jak sobie radzą na co dzień. Jak sobie radzą w pracy, zwłaszcza gdy towarzyszy jej stres, presja. W życiu rodzinnym, towarzyskim. Dzięki tym relacjom możemy lepiej zrozumieć naszych współpracowników, uczniów, studentów, klientów w sklepach czy urzędach.
Osoby z ADHD i ich bliscy mogą poznać techniki pozwalające na lepsze budowanie relacji i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Egzemplarz otrzymałam dzięki współpracy z Wydawnictwem Znak.

Lektura tej książki odrobinę przypomina czytanie encyklopedii zdrowia. Też w pewnym momencie można złapać się na tym, że objawy choroby są mi znajome i w końcu wiem, dlaczego tak dziwnie się zachowuję. A ponieważ autorka przekonuje, że ADHD związane jest z nietypową budową mózgu (jednakże nie podaje na ten temat żadnych badań),a diagnozowane jest na podstawie testów, a nie badań radiologicznych, to tym chętniej czytelnik może stwierdzić – „o, to przecież o mnie”. A zatem, gdy już zdiagnozujemy się pozytywnie, możemy się dowiedzieć, jak poprawić nasze funkcjonowanie wśród społeczeństwa. Trenerka podaje kilka rad, opisuje stopnie drabiny psychologicznej, na której wszyscy funkcjonujemy, przedstawia plansze operacyjne. I wydawać by się mogło, że czytelnik ma narzędzie w garści. Nic bardziej mylnego. To raczej sporych rozmiarów broszura, mająca nas zachęcić do terapii. Wspartej farmakoterapią. Dzięki tej książce poznacie schemat na jakim bazuje trenerka, lecz by wcielić go w życie potrzeba będzie wytężonej pracy. Polecić mogę wszystkim tym, którzy nie boją się poradników pisanych w amerykańskim stylu, a chcieliby sprawdzić, czy ADHD to ich niezdiagnozowany towarzysz dnia lub przekonać się, czy da się tego koleżkę nieco okiełznać.

Zespół nadpobudliwości ruchowej połączonej z deficytem uwagi czyli sławne ADHD, które dotyka ponad 5% społeczeństwa. Osoby borykające się z tymi zaburzeniami mają problemy z koncentracją, z trudem przychodzi im zapamiętywanie, słuchanie wskazówek, doprowadzenie zadań do końca a przez to są często postrzegane przez otoczenie jako rozkojarzone, nieodpowiedzialne a nawet niegodne zaufania.
Pani Tamara Rosier jest założycielką ADHD Center of West Michigan, osobą neuronietypową oraz matką trójki dzieci z ADHD.
W swojej książce „ADHD. Twój mózg jest OK” przedstawia skomplikowany pejzaż emocjonalny osób z zaburzeniami, stara się wniknąć w procesy myślowe ADHD-owca, wyjaśnić pojmowanie pewnych spraw przez takie osoby aby na końcu dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wskazać metody umożliwiające złagodzenie występowania symptomów tych zaburzeń.
Książka Tamary Rosier to ciekawa i warta poznania lektura skierowana nie tylko do osób obarczonych ADHD dzięki której mają szansę dzięki zawartym w niej metodom i radom cieszyć się życiem i nie tkwić w ciągłym stresie ale również dla osób neurotypowych, abyśmy poznali inny świat i błędnie oraz negatywnie nie oceniali zachowań i postawy osób z ADHD.

• EmpikGO
  • Egz. recenzyjny