Niemiecka Republika Demokratyczna wobec zachodnich mocarstw okupacyjnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historia
LubimyCzytać

Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990 Niemiecka Republika Demokratyczna jako państwo została postawiona przed trybunałem historii. Z upływem czasu sposób patrzenia na rozwój oraz funkcjonowanie komunistycznych Niemiec uległ zmianie – stał się bardziej wyrazisty i kompleksowy, zaczęto dostrzegać nie tylko negatywne aspekty ich istnienia. Większość badaczy koncentruje się jednak przede wszystkim na aspektach polityki wewnętrznej – polityka zagraniczna w znacznym stopniu pozostaje historyczną terra incognita. Jak czytamy we Wstępie: „Narosłe przez ostatnie dwie dekady szablonowe podejście do Niemiec Wschodnich, oparte na przekonaniu, że stanowiły one wyłącznie epizodyczny twór, sprawiło, iż polscy badacze uznali NRD za temat niewart naukowych poszukiwań. [...] Próbę przełamania tego stereotypu oraz uzupełnienia istniejących w polskich badaniach i piśmiennictwie deficytów stanowić ma w założeniu autorki prezentowana monografia poświęcona polityce zagranicznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz jej relacjom z zachodnimi mocarstwami okupacyjnymi. Zamknięty już 40-letni okres, wyznaczony przez naturalne cezury – utworzenie NRD w 1949 r. i koniec jej istnienia w 1990 r. – to doskonałe pole do badań”.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!