Świeca w oknie

Wydawnictwo: BIS
Candle in the Window
978-83-7551-010-2
miłość, rodzina, uczucia

Piękna i mądra, lecz ociemniała od urodzenia, lady Saura z Roget pędzi samotne i poddańcze życie. Po śmierci matki jej majątkiem zarządza bezlitosny ojczym. Pewnego razu zostaje wezwana na zamek sąsiada - Williama z Miraval, znamienitego niegdyś rycerza, który w jednej z przygód wojennych stracił wzrok. Tych dwoje łączy poryw namiętności i miłość, zdolna rozświetlić otaczająca ich ciemność. Tuż za murami zamku czyha na nich jednak niebezpieczeństwo. Saura i William, choć dopiero co zaznali szczęścia, będą musieli stoczyć walkę na śmierć i życie z tajemniczym wrogiem...

Ulka | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Typowy romans historyczny, z wątkiem kryminalnym w tle. Najbardziej interesującym elementem tej książki jest niewidoma bohaterka, która niezmiernie dobrze radzi sobie, walczy o swoje i mimo nieszczęścia jakie ją w życiu spotkało potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

jakiś absurd

rozwinę. dzielny rycerz William dostał raz w łeb i ociemniał. Saura zaś była ciemna od urodzenia. i tak prowadził ślepy niewidomego, aż biedny William znów w czapkę zarwał i... przewidział! tu nasuwają się na myśl telewizory typu rubin, które trzeba było lekko stuknąć z boku, żeby się obraz nawrócił.
Totalny fail gdy chodzi o budowanie napięcia i prowadzenie fabuły. Poza tym brak logiki, absurdalne zdarzenia o zerowym stopniu wiarygodności, co po części wynika z chybionej fantazji autorki, a po części chyba z nieznajomości ówczesnych realiów ale co ja tam w sumie wiem.
Sceny erot. to jakaś taśmówka, człowiekowi się nawet śmiać nie chce, gdy niewinna Saura zamienia się w demona seksu jak za wciśnięciem magicznego guzika, "tu mnie tak dotykaj w koło tak i tak, szybciej, mocniej, w prawo, w lewo..." przekomiczne nieraz.
I te gadki sztuczne i napuszone, masakra. szkoda, bo w tych historycznych romansach naprawdę trafiają się często przyzwoite czytadła, ale jak ktoś...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-10-08
Przeczytana: 09 października 2010

"Świeca w oknie" to typowy przykład czegoś, co kiedyś określało się jako "literatura dla kucharek" (nie obrażając kucharek): Współcześni bohaterowie przebrani w kostiumy z XII wieku i w dekoracjach udających realia historyczne.
No i co kilka stron jakiś "moment", oczywiście z obowiązującymi dodatkami w rodzaju perłowa czy mleczna skóra, złote włosy, sterczące różowe sutki, kruczoczarne kędziory, pulsująca męskość itd.
Książka ma jedną podstawową wadę - jest za długa. Gdyby ją odchudzić do jakichś 100 stron wyszedłby nawet przyjemny prościutki romans z psychopatą w tle ale z obowiązkowym happy endem. Absolutnie nierealny, w 100% przewidywalny, ale relaksujący. Taki do poczytania w celu "odmóżdżenia się" po stresującym dniu. Niestety autorka nie panuje nad wylewającymi się z niej słowami i przez to książka ciągnie się jak flaki z rycerza na polu bitwy. (Z tym, że w tego typu literaturze rycerz jeśli zostaje ranny, to obowiązkowo w ładny sposób.)
Jest to jedna z tych książek, które...

Morgana | 2013-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Książka napisana przez kobietę dla kobiet. Przenosi w czasy średniowiecza i pozwala się zatopić w świecie rycerstwa i wielkiej miłości. Pozycja dla niewymagających marzycieli.

djlamcha | 2012-01-27

Ciekawe, bo bohaterka jest niewidoma. Opisać choćby w kilku scenach życie niewidomej dziedziczki ze średniowiecznej Anglii wymaga sporo wyobraźni. No, i ta miłość!

PatrycjaL | 2016-07-23
Kamcia1211 | 2016-07-06