Wesele

Okładka książki Wesele Stanisław Wyspiański
Okładka książki Wesele
Stanisław Wyspiański Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Arcydzieła Literatury Polskiej
Zielona Sowa
2003-01-01
2003-01-01
Bronowice Rydel Rachela chłopomania

Dla mnie absolutnie wybitna pozycja. Przemawiała do mnie każdym słowem -ku zgorszeniu i niezadowoleniu całej klasy. :)

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to niezaprzeczalny klasyk polskiej literatury, który porusza głębokie tematy narodowe i społeczne. Przenosząc czytelnika na wiejskie wesele, autor ukazuje nie tylko radość i zabawę, ale przede wszystkim dramatyczną tkankę polskiej historii, obyczajowości oraz tożsamości. Poprzez bogactwo dialogów, Wyspiański kreuje barwne postaci, które stają się symbolicznymi reprezentantami różnych aspektów narodowej egzystencji. Każdy element tej sztuki - od tradycji poślubnych po kwestie polityczne - ma swoje miejsce i znaczenie, co sprawia, że "Wesele" to nie tylko sztuka teatralna, ale prawdziwe arcydzieło literatury. Tekst ten, choć powstał ponad sto lat temu, wciąż zachwyca swoją aktualnością i uniwersalnością przekazu, pozostając niezwykle inspirujący dla czytelników na przestrzeni pokoleń.

Mam ogromny sentyment do tego dzieła;) naprawdę piękna książką

Mam ogromny sentyment do tego dzieła;) naprawdę piękna książką

Przeczytane lata temu w szkole i ta forma mnie po prostu odrzuciła...

Przeczytane lata temu w szkole i ta forma mnie po prostu odrzuciła...

Dramat w 3 aktach. Akt I - Może ogarnę co tu się dzieje. Akt II - Nie ogarniam co tu się dzieje. Akt III - Miałeś chamie złoty róg. a tak poważnie jedyne co udało mi się wyciągnąć to to iż my Polacy wszystko potrafimy spaprać, każdy by chciał żeby było lepiej, "ale robić ni ma komu" (Poeta). Gdyby nie opracowania nie wyłapał bym nic ponad to co napisałem wcześniej. Ten dramat to jeden wielki zbiór Easter Egg`ów.

Na samym początku nie miałam zielonego pojęcia co autor miał na myśli. Typowe wesele, z pozoru wszyscy dobrze się bawią i dogadują, a tak naprawdę nie rozumieją się kompletnie. Raczej w czasach szkolnych by mnie nie porwała.

To było słabe. I to nie dlatego, że ja na codzień nie czytam dramatów. Po prostu było to było bez składu i ładu, pomieszane wszystkie wątki, bohaterowie, wszystko. Kiedyś może to było dobre, ale to chyba nie jest uniwersalna lektura wpasowująca się w każdą epokę.

„Wesele” jest tak bogate w symbolikę i w możliwości interpretacji, że każdy może pomyśleć o sobie, swoich marzeniach, swoich niewykorzystanych szansach, a głównie o tym, czy może jednak dałoby się coś zmienić. Duch Rycerza przykładowo mówi:
„A czy wiesz, czym ty masz być,
o czym tobie marzyć, śnić?”

Albo zdanie Chochoła najbardziej chyba znane i dające najwięcej do myślenia, nie tylko o Polsce:
„Miałeś chamie Złoty Róg,
miałeś chamie czapkę z piór…
Ostał ci się jeno sznur”.

całość: https://powrot-do-krainy-ksiazki.blogspot.com/2024/01/stanisaw-wyspianski-wesele.html

„A czy wiesz, czym ty masz być,
o czym tobie marzyć, śnić?”

Albo zdanie Chochoła najbardziej chyba znane i dające najwięcej do...

Mimo że nie zawsze nadążałam za akcją, musiałam wielokrotnie korzystać z wyjaśnień co do poszczególnych słów, to stwierdzam, że był to dobrze spędzony czas. Co prawda, niektóre dialogi odbierałam jako zbyteczne, ale w fajny sposób określały mentalność tamtejszej społeczności. Końcowa scena z Chochołem naprawdę ciekawa i zapada w pamięć.

To jest książka, którą trzeba zrozumieć. Jak dla mnie jeden z najważniejszych utworów literackich w historii, ponieważ jest aktualna do dziś.

• Lektury
  • Lektury szkolne