Płonące Kresy. Wilno. Grodno. Kodziowce 1939

Wydawnictwo: Bellona
historia
LubimyCzytać

Książka opisuje działania wojsk polskich i ludności cywilnej w obronie północno-wschodnich Kresów Rzeczypospolitej. Do historii przeszła zwłaszcza obrona Grodna - miasta, które najdłużej opierało się regularnym jednostkom wojsk sowieckich.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

waldek1982 | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

Jest to pozycja popularno - naukowa, jednak napisać to trzeba - pozycja wybitna. Pierwotnie ukazała się w serii Historyczne Bitwy jako: "Wilno - Grodno - Kodziowce", tutaj chyba nowe wydanie, z nowym tytułem i minimalnymi modyfikacjami w treści. Doskonałe opisy sytuacji ogólnej w przed dniu 17 IX 1939 r. i starć polsko - sowieckich na północnym odcinku frontu, sporo zdjęć i kolorowe mapy, do tego wyłapać można ciekawostki. Kto wiedział, że aktor Emil Karewicz bronił Wilna w 1939 r., albo że polscy ułani potrafili zniszczyć sowieckie czołgi lampami naftowymi? :]

Tybero | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Według mojej oceny bardzo dobra książka. Płonące Kresy jest bardzo dobrą książka, bardzo dobrą pracą naukową. Muszę przyznać że książka bardzo mi się podobała, dobra książka naukowo - historyczna. Podobało mi się rodzaj wprowadzenie, nie sztampowość tylko ciekawe poprowadzenie przebiegu działań militarnych i posługiwanie się dokumentacją dwóch stron, bolszewików i Polskiej, praca nie samowici rzetelna, autor widać nie ma zamiaru czego kolwiek ukrywać, w książce kilku krotnie będzie przytaczane wypadki ataków partyzantki żydowskiej oraz białoruskiej. Przebieg walk jest urozmaicony zdjęciami oraz przeplata się tam również wspomnienia uczestników wydarzeń, jest też ich weryfikacja według raportów wojskowych. Bardzo pozytywnie podchodzę do tej książki oraz do tego wydawnictwa, nie ukrywam że słyszałem już nie raz że Bellona wydaje jedne z najlepszych książek historycznych.
Pozdrawiam i polecam każdemu miłośnikowi historii.
Z Panem Bogiem