Polska mocarstwowa. Wizje i koncepcje obozow politycznych II Rzeczpospolitej

Wydawnictwo: Bellona
historia
finnegan

Mimo niekorzystnego położenia geopolitycznego i strategicznego Polski w dwudziestoleciu międzywojennym jej przywódcy i liderzy ugrupowań politycznych snuli plany - jak się okaże nierealistyczne - o uzyskanie pozycji mocarstwowej, przynajmniej mocarstwa regionalnego. Wobec braku możliwości realizacji tych planów z powodów ekonomicznych, w znacznym stopniu także politycznych, zdecydowano, że atutem będzie siła militarna. Stąd wzięła się decyzja, aby Wojsko Polskie czasu pokoju było bardzo liczne. Niestety, za liczebnością nie szła faktyczna siła tej armii, miała ona słaby potencjał bojowy i techniczny, co było efektem niewielkich możliwości ekonomicznych kraju. Wojsko Polskie było technicznie zacofane, obowiązywała archaiczna doktryna wojenna, a do początku 1939 r. nie opracowano konkretnych planów prowadzenia wojny z potencjalnymi agresorami.

źródło opisu: Bellona, 2015

źródło okładki: google

tomsn | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Dość banalne opracowanie, choć ciekawe w rozdziałach na temat mniej znanych: prometeizmu i Międzymorza.

Adrian Kopp | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Historycznie
Przeczytana: 09 lipca 2017

Pozycja momentami chaotyczna. Wiele z myśli i informacji powtarza się wielokrotnie podczas czytania rozdziału. Plus za zebranie informacji o politycznych koncepcjach Międzywojnia, jednak gdyby nie niedociągnięcia, książka mogłaby być o wiele ciekawsza.

Gracjan | 2016-10-31
Przeczytana: 30 października 2016

Polska mocarstwowa. Wizje i koncepcje obozów politycznych II Rzeczypospolitej (2015)

Tytuł, podtytuł, plus dopisek od wydawcy („Międzymorze, federalizm, prometeizm, kolonie i inne drogi do wielkości”) wyczerpująco oddają treść książki. Ma ona jakiś walor edukacyjny, ale forma podania tej wiedzy jest bardzo słaba: nuży kiepska stylistyka rodem ze szkolnych wypracowań, a błędy jakie są z nią nierozerwalnie związane, też nie umilają lektury. Autor nie porywa czytelnika narracją, nie mruga doń okiem, nie żartuje, nie przytacza ubarwiających tekst anegdot. Co gorsza, nie przedstawia należycie panujących realiów, prawie w ogóle nie odmalowuje klimatu epoki.

Jedne części książki wypadają lepiej, inne gorzej – dlatego niżej krótkie omówienie, rozdział po rozdziale, z czym potencjalny czytelnik może się zetknąć:

Miejsce Polski na arenie międzynarodowej w koncepcji Narodowej Demokracji +
Wizja federacyjna obozu piłsudczykowskiego

Pierwsze dwa rozdziały to kompletne dno: ciągle kręcimy...

Pio | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2016
Przeczytana: marzec 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

6/10

Adrian F | 2015-10-26
Przeczytana: 25 października 2015

Solidna porcja wiedzy o koncepcjach politycznych II RP, coś na kształt kroniki różnych działań międzynarodowych, usystematyzowane pojęcia federalizmu, międzymorza, prometeizmu itp. Odniosłem wrażenie, że autor należy do starej szkoły historycznej, mógłby darować sobie niektóre komentarze jak np. że marszałek Rydz-Śmigły miał pełne prawo być nieustępliwy i twardy wobec Niemców przed wojną pomimo tego, że miał pewność przegranej. Książka dosyć trudna, trzeba się mocno skupić czytając ją, ale paradoksalnie czyta się bardzo szybko. Polecam ludziom, którzy chcą usystematyzować wiedzę o zagranicznych działaniach Polski międzywojennej.