Skrywane oblicza II Rzeczypospolitej. Mity, tajemnice, fakty

Wydawnictwo: Bellona
6 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

Historię państw i narodów wyznaczają ich przywódcy polityczni i wojskowi. Z reguły są to osoby wybitne i powszechnie szanowane. W oficjalnych życiorysach na ogół prezentowane są ich najważniejsze dokonania oraz cechy charakteru mające stanowić wzorce do naśladowania. Tymczasem byli to ludzie niepozbawieni słabości, niekiedy małostkowi w działaniu,...

Historię państw i narodów wyznaczają ich przywódcy polityczni i
wojskowi. Z reguły są to osoby wybitne i powszechnie szanowane. W
oficjalnych życiorysach na ogół prezentowane są ich najważniejsze
dokonania oraz cechy charakteru mające stanowić wzorce do naśladowania.
Tymczasem byli to ludzie niepozbawieni słabości, niekiedy małostkowi w
działaniu, także w życiu prywatnym, czasami przejawiali
niekonwencjonalne zachowania. Byli także autorami wydarzeń mających
znaczenie państwowe, nawet i międzynarodowe, ale mało znanych. Jednak to
nie one decydowały o ich wizerunku, zwłaszcza publicznie kreowanym. Nie
istnieją ludzie o zupełnie „kryształowych” życiorysach lub też
występujący jako wzorce postępowania wobec każdych okoliczności. Dobrze
jest poznać i te słabsze strony ich charakterów i działań albo też
epizody z życia godne upowszechnienia.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Zbigniew_Malinowski | 2019-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Pomysł na tę książkę był może interesujący: pokazanie różnych ukrywanych rzeczy z życiorysów ważnych postaci Dwudziestolecia. Ale to było trudne do wykonania, bo trzeba było jednak naszkicować jakoś ich ogólne życiorysy a te "skrywane" fragmenty w nich toną. Zresztą autor w wielu miejscach nie był dość odważny. Najciekawsze jak dla mnie są notki o tych mniej znanych dziś postaciach, jak Tadeusz Kasprzycki i Włodzimierz Zagórski.

Za 9,99 złotych w wyprzedaży - warto kupić i przeczytać. Powyżej tej ceny kupcie coś innego.

Maciek | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Pozycja wartościowa,zawierająca mnóstwo faktów z życia przedstawianych sylwetek jak i tematów wielkiej polityki i trudnego czasu odbudowy państwa Polskiego.
Książka zawiera opisów 16 wpływowych ludzi II RP wśród których nie mogło zabraknąc Piłsdskiego czy Rydza śmigłego.