Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych

Tłumaczenie: Magdalena Komorowska
Wydawnictwo: d2d.pl
Shady characters: the secret life of punctuation, symbols, and other typographical marks
pismo, czcionka, typografia
literatura piękna
LubimyCzytać

Keith Houston w książce zainspirowanej jego popularnym blogiem shadycharacters.co.uk opowiada o pochodzeniu znaków typograficznych, zarówno tych używanych powszechnie (i bezrefleksyjnie), jak i tych nieco mniej znanych. To zbiór fascynujących historii zabierających czytelnika w podróż przez stulecia istnienia pisma – Houston wspomina tu o praktykach średniowiecznych skrybów, wynalezieniu ruchomej czcionki przez Gutenberga i znaczeniu ery cyfrowej. Omawianym zagadnieniom towarzyszą liczne przykłady. Ciemne typki są jednak bardziej dziełem entuzjasty typografii niż naukową rozprawą przeznaczoną tylko dla wąskiego grona znawców. To wciągająca lektura napisana z dużą doza humoru, uzmysławiająca, że nawet cudzysłów może skrywać tajemnicę.

źródło opisu: d2d.pl

źródło okładki: Matras

Zbigniew_Malinowski | 2019-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Świetnie jest czytać książki o książkach. Zwłaszcza, że wiele jest rzeczy, które uważałem za zupełnie oczywiste. Po przeczytaniu prawie nic już nie jest oczywiste. Ja przykład jeśli napiszę coś takiego jak⃰ (tak, tak - taką gwiazdeczkę) to co to znaczy i skąd się wzięło? A czy takie dziwaczne coś jak # może mieć coś wspólnego z wagą? Ten znak - † - widziałem wiele razy ale czy zdawałeś sobie sprawę, że on w ogóle nie jest tym, na co wygląda‽ No i mój faworyt: . Tak, tak: . Bez tego znaku nie wyobrażam sobie czytania. A przecież np. Jezus Chrystus nie mógł znać spacji! To całkowicie zmienia moją wizję Świata...

No a jako bonus: skąd się wzięli Asterix i Obelix. Oni też są z książek! Zresztą poniekąd (taka gra) są i tu właśnie.

Piękna książka, pięknie wydana i opowiadająca mimochodem bardzo dużo o historii książek, a w zasadzie ich druku.

Tobiasz | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Bardzo dużo informacji historycznych (nazwiska, daty).
Spodziewałem się troszkę czegoś innego, ale myślę, że w przyszłości powrócę do tej książki jeszcze raz.

Daniel Janus | 2018-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Tym razem non-fiction, acz nie mniej fascynujące. O typografii, ale inaczej: o tym, skąd się wzięły rozmaite znaki interpunkcyjne, te używane nadal i te całkiem zapomniane. Dużo historii i dużo anegdot, prawie samo się czyta. I jak przystało na książkę o typografii – pięknie wydane. Palce lizać.

Tinkerbelle | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Bardzo wciągająca. Dla każdego kto ma jakieś zacięcie paleograficzne lektura obowiązkowa. Można się dużo nauczyć.
Najmniej interesujący okazał się być rozdział o znakach ironii.

piero | 2017-05-09

Intrygująca książka, która uświadamia meandry ewolucji europejskiego piśmiennictwa na przestrzeni kilku tysięcy lat - od greckich skrybów po współczesną typografię mediów cyfrowych - przez pryzmat zaledwie 11 znaków typograficznych/interpunkcyjnych. Tych 11 opracowań popartych zostało dogłębnymi studiami historii piśmiennictwa. Dość powiedzieć, że bibliografia i przypisy zajmują ok. 1/5 objętości.

Fascynującym doznaniem jest odkrywanie ukrytej ciągłości pomiędzy dawnymi znakami a współczesnymi mediami elektronicznymi. Polecam wszystkim ciekawym, jak na przestrzeni lat kształtował się tak podstawowy nośnik europejskiej kultury jak pismo. Moim zdaniem jest to książka nie tylko dla fanów typografii i składu, choć oni będą się w niej czuć dosyć swobodnie, ale będą także mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego.

Pozycja jest bardzo elegancko złożona, choć projektant nie ustrzegł się jednego drażniącego błędu. Przypisy umieszczane na stronach z treścią wyróżnione są na czerwono, co...

Qbs | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bardzo przyjemna i użyteczna lektura.