Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych

Tłumaczenie: Magdalena Komorowska
Wydawnictwo: d2d.pl
Shady characters: the secret life of punctuation, symbols, and other typographical marks
pismo, czcionka, typografia
LubimyCzytać

Keith Houston w książce zainspirowanej jego popularnym blogiem shadycharacters.co.uk opowiada o pochodzeniu znaków typograficznych, zarówno tych używanych powszechnie (i bezrefleksyjnie), jak i tych nieco mniej znanych. To zbiór fascynujących historii zabierających czytelnika w podróż przez stulecia istnienia pisma – Houston wspomina tu o praktykach średniowiecznych skrybów, wynalezieniu ruchomej czcionki przez Gutenberga i znaczeniu ery cyfrowej. Omawianym zagadnieniom towarzyszą liczne przykłady. Ciemne typki są jednak bardziej dziełem entuzjasty typografii niż naukową rozprawą przeznaczoną tylko dla wąskiego grona znawców. To wciągająca lektura napisana z dużą doza humoru, uzmysławiająca, że nawet cudzysłów może skrywać tajemnicę.

źródło opisu: d2d.pl

źródło okładki: Matras

piero | 2017-05-09
Na półkach: Posiadam

Intrygująca książka, która uświadamia meandry ewolucji europejskiego piśmiennictwa na przestrzeni kilku tysięcy lat - od greckich skrybów po współczesną typografię mediów cyfrowych - przez pryzmat zaledwie 11 znaków typograficznych/interpunkcyjnych. Tych 11 opracowań popartych zostało dogłębnymi studiami historii piśmiennictwa. Dość powiedzieć, że bibliografia i przypisy zajmują ok. 1/5 objętości.

Fascynującym doznaniem jest odkrywanie ukrytej ciągłości pomiędzy dawnymi znakami a współczesnymi mediami elektronicznymi. Polecam wszystkim ciekawym, jak na przestrzeni lat kształtował się tak podstawowy nośnik europejskiej kultury jak pismo. Moim zdaniem jest to książka nie tylko dla fanów typografii i składu, choć oni będą się w niej czuć dosyć swobodnie, ale będą także mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego.

Pozycja jest bardzo elegancko złożona, choć projektant nie ustrzegł się jednego drażniącego błędu. Przypisy umieszczane na stronach z treścią wyróżnione są na czerwono, co...

Tinkerbelle | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Bardzo wciągająca. Dla każdego kto ma jakieś zacięcie paleograficzne lektura obowiązkowa. Można się dużo nauczyć.
Najmniej interesujący okazał się być rozdział o znakach ironii.

Qbs | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bardzo przyjemna i użyteczna lektura.

tęczowymusicbox85 | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016