Okładka książki Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości
Frederic Laloux Wydawnictwo: StudioEMKA biznes, finanse
biznes, finanse
Reinventing Organizations: A Guide to Creating Organizations Inspired by the Next Stage of Human Consciousness
StudioEMKA
2015-01-01
2015-01-01

Warta przeczytania czy ktos sie zgadza czy nie, daje do myslenia. Pokazuje ze mozna inaczej, choc na pewno nie w kazdej sytuacji i nie jest remedium na wszystko :) Polecam

Ta książka to obietnica. Obietnica innego świata. I dobrze. Warto żeby przeczytał ja każdy prezes i HR-owiec. Minusy za to że może zbyt idealistyczna i niezbyt moim zdaniem dobrze napisana pod kątem uporządkowania treści.

Na koncepcję turkusowego zarządzania natknęłam się po raz pierwszy podczas przeglądania ofert pracy. Głód wiedzy oraz ciekawość nie pozwoliły mi pominąć obcego dla mnie zagadnienia. Sięgnęłam więc po książkę Autora całego zamieszania. Koncepcja Ewolucyjnego Turkusu nawiązuje do potrzeby samorealizacji, która znajduje się na najwyższym szczeblu piramidy Maslowa.
Co mnie zachwyciło w tym modelu organizacji? Przede wszystkim to, że:
- uczymy się minimalizować potrzebę kontrolowania ludzi i wydarzeń, potrzebę stosownego wyglądu i dopasowania do wymogów zewnętrznych;
- dochodzimy do przekonania, że nawet, gdy wydarza się coś nieprzewidzianego lub popełniamy błędy, wszystko kończy się dobrze, a jeśli nawet nie, to przecież życie da nam kolejną szansę, by się uczyć i rozwijać;
-rozwijamy wrażliwość na intuicyjne wyczuwanie sytuacji, w jakich „coś jest nie tak”, w sytuacji, które domagają się, byśmy zabrali głos i podjęli działanie – liczy się poczucie uczciwości i autentyczności własnej osoby;
- dążymy do dobrze przeżywanego życia.
Autor prezentuje 3 filary Organizacji Turkusu, tj. samozarządzanie, dążenie do pełni oraz ewolucyjny cel.
Powyższe "wartości" z pewnością mają wydźwięk utopijny, tajemniczy.
Książka przedstawia struktury, praktyki i kultury Organizacji Turkusu.
Jednak jak Autor wskazuje: "Każda zmiana zachodzi, kiedy jesteśmy w stanie dojść do wyższego punktu, z którego widzimy świat w szerszej perspektywie". Na ten moment Organizacje Turkusu są rzadkością.
W przeważającej części organizacji dominuje jeszcze światopogląd materialistyczny - Organizacje Pomarańczowe, które funkcjonują w oparciu o metaforę "maszyny". Przywództwo w tego typu organizacjach jest zorientowane na wynik, koncentrując się na rozwiązywaniu namacalnych problemów i przedkładając zadania nad relacje.
Jednak kiedy rok po roku wszystko sprowadza się do wyników i cyferek, kamieni milowych i terminów oraz kolejnego programu zmiany.... tęsknię za czymś więcej.
Książka ukazała mi model organizacji, w której chciałabym pracować. Nie wszystko z niej zrozumiałam, ale niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę z zakresu zarządzania oraz ukazała mi model organizacji, w której być może będę kiedyś pracować.

Co mnie...

Temat jest interesujący i na czasie. Książka stanowi źródło inspiracji i praktyk, ale trzeba być do nich mocno krytycznym. Jest duzo praktycznych porad i wskazówek, jak zbudować organizacje turkusowa.
Wszystko było super, gdyby nie bardzo nudna forma książki - jest nużąca i strasznie się dłuży. Dla osób, których naprawdę nie zainteresuje temat nie jest do przebrnięcia.

Książka bazuje na koncepcji teorii integralnej Kena Wilbera, czyli z założenia jest pozycją kontrowersyjną i śmiało można rzec, że dla większości nieprzyswajalną. Może być prawdziwie pomocna, praktyczna dla nielicznych "turkusowych" odbiorców, którzy - co książka dowodzi - istnieją i potrafią zorganizować pro-ludzkie miejsce pracy. Dla mnie jej główny walor to potencjalna, humanistyczna wersja organizacji pracy w " studium wykonalności Przyszłości". Dla entuzjastów hard skills w zarządzaniu - to książka z obszaru sci-fi.

Niezwykle ciekawa pozycja, dogłębnie analizująca zmiany w sposobach zarządzania i budowania kultury organizacyjnej firmy przez pryzmat zmian w ludzkiej świadomości. A może odwrotnie, to historia ewolucji ludzkiej świadomości widzianej przez pryzmat zmian w sposobach zarządaznia. Bardzo pozytywna i wizjonerska. Mam nadzieję, że ludzkość zmierza dokładnie w tym kierunku, który przewiduje autor.

Niestety jest to kolejna książka guru biznesu, który jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Filozofia być może do zastosowania w start-upach z doliny krzemowej, ale na pewno nie w 99% firmach. Gdyby Turkusowe Organizacje działały, wszystkie spółki giełdowe byłby zarządzane w oparciu o ten model. Jedna z niewielu książek, których nie dałem rady doczytać do końca.

Książka całkiem niezła, jednak mam spore wątpliwości, czy nasze społeczeństwo jest gotowe na takie zmiany. Trudno wyobrazić sobie turkusową organizacje w Polskich firmach, gdzie w większości jednostki dbają o własne interesy. Może za 10 lat, gdy zmienimy poziom naszej świadomość wrócę do tej lektury

Serdecznie polecam. Autor podaje wiele przykładów, anegdot- czyta się bardzo przyjemnie. Wartościowa lektura

Ciekawe, rzetelne studium o różnych typach organizacji, poparte przykładami i podzielone na spójne sekcje. Jednak mam wrażenie, ze nie jestem targetem tej książki - to książka dla właścicieli firm, przedsiębiorców, osób tworzących organizacje i kadry kierowniczej, pokazująca, ze „można inaczej”. Do życia szarego pracownika nie wnosi wiele, ale jednak pokazuje, ze można inaczej.

Frederic Laloux Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości Zobacz więcej