Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525

Okładka książki Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525 Krzysztof Kwiatkowski
Okładka książki Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525
Krzysztof Kwiatkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Dzieje zakonu niemieckiego historia
historia
Dzieje zakonu niemieckiego
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2015-11-28
2015-11-28
Prusy Zakon Krzyżacki Krzyżacy historia wojskowości

Największą zaletą tego pięknego albumu jest rozprawienie się z licznymi mitami, które żyją dzięki dziełom XIX-wiecznych pisarzy. Książka nie prezentuje całościowej historii Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Skupia się faktycznie na działalności militarnej krzyżaków, czyniąc to w sposób perfekcyjny. Książka jest PRZEPIĘKNIE wydana i obcowanie z nią to ogromna przyjemność estetyczna. Jednakże w zupełności nie jest to kieszonkowa lektura., ze względu na wagę i rozmiary. Ja sam przeczytałem ją robiąc zdjęcia w telefonie. Innego sposobu raczej nie ma, ponieważ dźwiganie ponad 2 kilo, nawet siedząc na fotelu jest nużące. Ale to drobiazg, bo książka jest świetna.

Powtórtrzę za współoceniającym "książka niezwykła"!!! Autor w swoim dziele (tak, nie waham się użyć tego słowa) ukazał w sposób wieloaspektowy militarny wymiar funkcjonowania Zakonu Niemieckiego w Prusach. Jest to książka przekrojowa, ukazująca wojska pruskiej gałęzi zakonu niemieckiego z uwzględnieniem zagadnień bronioznawczych, kostiumologicznych, społecznych, organizacyjnych i kulturowych. Obraz ten został przedstawiony w dwóch podstawowych obszarach: szeroko rozumianym uzbrojeniu (i ubiorze) zbrojnych walczących w wojskach zakonnych w Prusach oraz społecznych podstawach działalności militarnej, z uwzględnieniem zagadnień związanych z przygotowaniem i prowadzeniem tych działań.
Książka ma dwoisty charakter. Z jednej strony jest "pełnoprawną" publikacją naukową, z drugiej natomiast, jak przyznaje sam Autor we wstępie, ma również charakter popularyzatorski. Autor strarał się tak stosować "język i pojęcia naukowe", aby były one również zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Dzięki temu każdy zainteresowany tematem czyta tę książkę z prawdziwą przyjemnością.
Na oddzielną uwagę zasługuje szata graficzna publikacji. Książka została wydana na kredowym papierze w postaci "opasłego tomu" przypominającego średniowieczne manuskrypty ;) Tekst główny rozszerzony został o kolorowe: mapy (7),schematy (7),plansze (20)- obrazujące zbrojnych, ubiór i machiny wojenne, ilustracje (ponad 130) oraz ekskursy (38)rozszerzające temat. Na szczególną uwagę zasługują plansze obrazujące zbrojnych w poszczególnych okresach. Na dużych kolorowych planszach przedstawieni zostali, z dbałóścią o najmniejsze szczegóły, zbroni z różnych formacji wojsk zakonnych a obok autor badzo szczegółowo opisał elementy noszonego przez nich uzbrojenia.
O dzięki swojej szacie graficznej książka wspaniale prezentuje się na półce, to już jej lektura ze względu na rozmiary nie jest taka prosta ... waga i rozmiar zmuszają do czytania przy stole ;D

Książka niezwykła. Niezbyt często zdarza się, by dzieło naukowe czytało się jednym tchem. Autorowi udało się osiągnąć ten efekt. Jest to dzieło naukowe, ale z ograniczonym do minimum aparatem naukowym, w formie skróconej, oksfordzkiej. Nie znajdziemy tu jak u Gawlasa pół strony przypisów. Jest to prawie 600 stron rzetelnej wiedzy popartej pracą badawczą podane w niezwykle przystępnej formie. Poza teksem głównym znajdziemy mapy (7),schematy (7),plansze (20)- obrazujące zbrojnych, ubiór i machiny wojenne, ilustracje (ponad 130) oraz ekskursy (38)rozszerzające temat. Książka składa się z kilku części: Zakon Niemiecki i jego pruskie władztwo w okresie trzech stuleci, Tło kulturowe obecności Zakonu Niemieckiego w Prusach, Organizacja korporacji- organizacja władztwa- legitymizacja władztwa- legitymizacja możności powoływania wojska, Społeczne i gospodarcze podstawy militarnej aktywności pruskiej gałęzi Zakonu Niemieckiego, Organizacja wojska i działań militarnych, Ubiór i wygląd braci pruskiej gałęzi Zakonu Niemieckiego i przynależących do korporacji, Broń i oporządzenie zbrojnych oraz sprzęt w wojskach pruskiej gałęzi Zakonu Niemieckiego. Dzieło godne uwagi dla zawodowców- przedstawia aktualny stan badań, a jednocześnie znakomicie pełni rolę popularyzatorską ze względu na piękny , ale przystępne język, przemyślane pod każdym względem

• Wojskowość
  • 🏺 Historia - chcę przeczytać