Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525

Seria: Dzieje zakonu niemieckiego
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
0
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788323134831
liczba stron
660
kategoria
historia
język
polski
dodał
Bauero

Rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem na podobnie okrytych rumakach? ‒ Niezupełnie i nie tylko... Wojska braci zakonu niemieckiego ‒ krzyżaków, jak ich się zwyczajowo nazywa w tradycji polskiej ‒ to nie wyłącznie bracia rycerze ani nawet wspomagający ich bracia sarianci. To także niezwykle różnorodna grupa osób stale im towarzyszących i posługujących: dinerów, ‘pachołków’,...

Rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem na podobnie okrytych rumakach? ‒ Niezupełnie i nie tylko...

Wojska braci zakonu niemieckiego ‒ krzyżaków, jak ich się zwyczajowo nazywa w tradycji polskiej ‒ to nie wyłącznie bracia rycerze ani nawet wspomagający ich bracia sarianci. To także niezwykle różnorodna grupa osób stale im towarzyszących i posługujących: dinerów, ‘pachołków’, ‘strzelców’, witingów, komorników; to również mieszkańcy późnośredniowiecznych Prus: mieszczanie, rycerze, ‘giermkowie’, ‘wolni’, karczmarze, młynarze, chłopi ‒ ludzie germańskiego, bałtyjskiego i słowiańskiego pochodzenia; to liczni i jeszcze bardziej zróżnicowani przybysze spoza Prus, z krajów łacińskiego kręgu kulturowego ‒ od klifowych wybrzeży Szkocji na dalekiej Północy po wapienne wzgórza Apulii i porośnięte makią równiny Kastylii na śródziemnomorskim Południu: krzyżowcy/‘goście’, familiarzy, półwolontariusze, najemnicy oraz bracia zakonu z innych baliwatów i „prowincji”.

Aktywność militarna zakonu niemieckiego to nie tylko wojny z Królestwem Polskim ‒ bitwy płowiecka i grunwaldzka. To także ponad pięćdziesięcioletni okres ciągłych walk z autochtonicznymi społecznościami bałtyjskimi (tzw. wojna pruska); to jej ponad stuletnia kontynuacja w postaci kilkuset wypraw na Żmudź i Litwę (tzw. wojna litewska); to szereg przedsięwzięć militarnych w odległych krainach (od Śląska i Łużyc, przez Ruś Czerwoną, Białą i Zaleską, po nadczarnomorskie stepy u ujścia Dniepru i brzegi Dunaju w Banacie Szeweryńskim); to wreszcie długi i złożony konflikt wewnętrzny, miejscami przyjmujący znamiona wojny wszystkich ze wszystkimi.

Kultura wojny zakonu niemieckiego to nie tylko uzbrojenie ‒ broń, oporządzenie i sprzęt militarny ‒ różnorodne i ciągle się zmieniające; to nie tylko praktyka zbierania wojska, pochodów, oblężeń i starć w otwartym polu. To również ubiór zbrojnych, ich pożywienie zabierane na wyprawę, ich konie; to także przedsięwzięcia budowlane na wschodnich i zachodnich obrzeżach kraju pruskiego; to również mentalne uwarunkowania postrzegania, pojmowania, wartościowania wojny i zorganizowanej przemocy oraz sposoby nadawania im sensu; to też sposoby „panowania” nad czasem, przestrzenią i naturą ‒ uwzględniania i wykorzystywania czynników zewnętrznych w ramach działalności militarnej; to wreszcie formy legitymizowania mocy militarnej ‒ uzasadniania możliwości nakładania na innych powinności militarnych i pociągania do ich faktycznego wypełeniania.

O tych wszystkich (oraz wielu innych) fascynujących zagadnieniach traktuje prezentowana książka, mająca charakter wprowadzający w tematykę aktywności militarnej człowieka w późnośredniowiecznych Prusach ‒ kraju na obrzeżach łacińskiej christianitas.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_75057_Wojska_Zak...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_75057_Wojska_Zak...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 188
sloniatko | 2017-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Powtórtrzę za współoceniającym "książka niezwykła"!!! Autor w swoim dziele (tak, nie waham się użyć tego słowa) ukazał w sposób wieloaspektowy militarny wymiar funkcjonowania Zakonu Niemieckiego w Prusach. Jest to książka przekrojowa, ukazująca wojska pruskiej gałęzi zakonu niemieckiego z uwzględnieniem zagadnień bronioznawczych, kostiumologicznych, społecznych, organizacyjnych i kulturowych. Obraz ten został przedstawiony w dwóch podstawowych obszarach: szeroko rozumianym uzbrojeniu (i ubiorze) zbrojnych walczących w wojskach zakonnych w Prusach oraz społecznych podstawach działalności militarnej, z uwzględnieniem zagadnień związanych z przygotowaniem i prowadzeniem tych działań.
Książka ma dwoisty charakter. Z jednej strony jest "pełnoprawną" publikacją naukową, z drugiej natomiast, jak przyznaje sam Autor we wstępie, ma również charakter popularyzatorski. Autor strarał się tak stosować "język i pojęcia naukowe", aby były one również zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika....

książek: 291
Katarzyna | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Książka niezwykła. Niezbyt często zdarza się, by dzieło naukowe czytało się jednym tchem. Autorowi udało się osiągnąć ten efekt. Jest to dzieło naukowe, ale z ograniczonym do minimum aparatem naukowym, w formie skróconej, oksfordzkiej. Nie znajdziemy tu jak u Gawlasa pół strony przypisów. Jest to prawie 600 stron rzetelnej wiedzy popartej pracą badawczą podane w niezwykle przystępnej formie. Poza teksem głównym znajdziemy mapy (7), schematy (7), plansze (20)- obrazujące zbrojnych, ubiór i machiny wojenne, ilustracje (ponad 130) oraz ekskursy (38)rozszerzające temat. Książka składa się z kilku części: Zakon Niemiecki i jego pruskie władztwo w okresie trzech stuleci, Tło kulturowe obecności Zakonu Niemieckiego w Prusach, Organizacja korporacji- organizacja władztwa- legitymizacja władztwa- legitymizacja możności powoływania wojska, Społeczne i gospodarcze podstawy militarnej aktywności pruskiej gałęzi Zakonu Niemieckiego, Organizacja wojska i działań militarnych, Ubiór i wygląd braci...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd