Dziewczyna jak ocet

Okładka książki Dziewczyna jak ocet Anne Tyler Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna jak ocet
Anne Tyler Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Projekt Szekspir literatura piękna
Projekt Szekspir
Vinegar Girl. The Taming of the Shrew retold
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-06-16
2016-06-16
2017-03-09
Łukasz Małecki
Projekt Szekspir Kryminał

Złapiesz muchę na kwaśny ocet? Jasne!

'Poskromienie złośnicy' to moja ulubiona komedia Szekspira, a powieść oto tutaj prezentowana miała być na nowo opowiedzianą, uwspółcześnioną historią wkurzonej na rzeczywistość i swoją w niej rolę Katarzyny M. Niestety coś nie pykło i powstał twór literacki na poziomie telewizyjnego serialu paradokumentalnego 'Dlaczego ja?'.

Powieść inspirowana Szekspirem. Autorka stawia pytanie, czy współczesna, niezależna kobieta jest w stanie poświęcić się dla mężczyzny. Odpowiedź jest oryginalna i zabawna.

Czytając "Dziewczynę, jak ocet" Anne Tyler nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że to historia, jaką w swoim popkulturowym młynku przemieliłem chyba ze sto razy. I mimo, iż to najsłabsza z czytanych dotąd powieści, wydanych w ramach PROJEKTU SZEKSPIR, to nie mogę powiedzieć, abym źle się bawił.

Może z powodu tego, że dawno już nie oglądałem komromu bazującego na tych ogranych po wielokroć tematach, może dlatego, że postaci, które z pludrów szekspirowskiej opowieści uwalnia i trawestuje w wiek XXI, Anne Tyler, naprawdę są jakieś, każda budzi emocje i niemal każda bawi i wzrusza a może dlatego, że od dawna tak dobrze nie bawiłem się, czytając cokolwiek, w czym postaci przerzucają się tak naturalnie zabawnymi dialogami?...

Czy jest to najlepsza z uwspółcześnionych wersji "Poskromnienia złośnicy"? Z pewnością nie. Jakkolwiek powieść lekka, zabawna i przyjemna, i w tej materii spełnia większość założeń oryginalnej komedii Szekspira. Polecam!

P.S. Okładka fatalna. Gdybym miał oceniać książkę po niej, odjąłbym jedną gwiazdkę!

cóż... zawiodłam się. Płaskie i pozbawione charakteru postacie. Płytka, odrealniona fabuła. Irracjonalne motywy postępowania bohaterów.

Kate to żadna tam silna, niezależna kobieta. A nawet nie gorąco wyczekiwana przez Czytelników złośnica. To po prostu pozbawiona pomysłu na siebie i jakichkolwiek oczekiwań od życia zgorzkniała szara gąska. Dziewczyna, która przedwcześnie się zestarzała, zanim pozwoliła sobie na dobre wydorośleć. Nawet mogłoby mi być jej żal gdyby nie to, że Autorka zdaje się gloryfikować właśnie taki sposób patrzenia na życie.
Jej ojciec to obrzydliwie wręcz stereotypowy naukieiec - geniuszu całkowicie pozbawiony umiejętności radzenia sobie w codziennej rzeczywistości i ogromny egoista. Siostra, spłycona do postaci głupiutkiej nastolatki, niekiedy stara się wywalczyć nieco przestrzeni w tej kiepskiej fabule dla swojego JA, jednak Autorka zawsze w takich chwilach sprowadza ją do parteru. A Piotr to zwykły prostak.

doprawdy nie rozumiem, co chciała nam przekazać tą historią pani Anne Tyler. Że posiadanie własnego zdania świadczy o niedojrzałości i płytkości? Że człowiek powinien brać tylko to, co świat jest w stanie mu zaoferować bez walki? Bo walka o własne JA i o swoje miejsce w świecie bywa bolesna i niekiedy kończy się szeregiem rozczarowań, więc po co się męczyć, prawda? Lepiej brać co dają i nie prosić o więcej.

odnoszę wrażenie, że Autorka nie miała właściwie żadnego pomysłu na tą książkę. Nie ma w niej nic z ducha Szekspirowskiej komedii. Czytelnik nie znajdzie w niej też niczego świeżego, oryginalnego. Brakuje mi opisów wewnętrznych przeżyć bohaterów, przemiany ich sposobów myślenia pod wpływem kolejnych wydarzeń. Ale czemu się dziwić, skoro opis przyrządzania sałatki z resztek w lodówce był dla Autorki ważniejszy od uwiarygodnienia motywów postępowania jej bohaterów?

Mam tylko ogromną nadzieję, że w książce tej nie zawarto autentycznego portretu współczesnej kobiety. Bo jeśli tak, to chyba czas pomyśleć nad zmianą płci. 😉

Uwspółcześniona wersja „Poskromienia złośnicy” Szekspira. Wszyscy znamy historię niezwykle temperamentnej Kasi, tu ją mamy w realiach współczesnej Ameryki i z aktualnymi problemami, m.in. sytuacji imigrantów i ochrony zwierząt.
Urocza, prosta, ciepła, ale też bardzo zabawna historia.
Kate Battista, osierocona młodo przez matkę, mieszka z nieporadnym życiowo ojcem naukowcem i dużo młodszą siostrą. Jest niepokorną duszą, niełatwo poddaje się normom społecznym, porzuciła kiedyś studia, pracuje w przedszkolu, prowadzi dom, uprawia ogród. W pierwszej chwili ostro oponuje przeciw zaaranżowanemu przez ojca małżeństwu. Jest traktowana instrumentalnie, chodzi o załatwienie legalnego pobytu dla Rosjanina Pyotra, młodego naukowca, pracownika laboratorium ojca. Od stanowczego odrzucenia pomysłu stopniowo przechodzi do akceptacji sfingowanego małżeństwa, w pewnym momencie dostrzega w nim szansę na zmianę życia, wyrwanie się z ról, w których nie czuje się dobrze. Pyotr okazuje się oryginalnym i sympatycznym młodzieńcem, z czasem nawiązuje się między młodymi ludźmi nić porozumienia. Kate postanawia mu pomóc. Wreszcie jest traktowana jak atrakcyjna młoda dziewczyna, a nie stara panna bez żadnych szans i widoków. Po prostu budzi się do życia po kilkuletnim letargu, zaczyna mieć pragnienia i wpływ na swoje życie.
Dramatyczna, niezwykle komiczna jest scena ślubu: mimo skrajnie niesprzyjających okoliczności Kate jest niezłomna i małżeństwo zostaje zawarte.
Zdziwiły mnie niskie oceny dla tej książki w LC. Dla mnie bohaterka w tej wersji jest zdecydowanie prawdziwsza niż u Szekspira, a cała historia bogatsza w odcienie i bardziej prawdopodobna.
Nabrałam ochoty na przeczytanie innych powieści z projektu dla uczczenia 400 rocznicy śmierci Szekspira.

Urocza, prosta, ciepła, ale też bardzo zabawna historia.

1937

Cóż, trudno mi ukryć, że jestem rozczarowana retellingiem "Poskromienia złośnicy". Mam względem niej mieszane uczucia, bo spodziewałam się czegoś... no cóż, dużo lepszego.

Szczególnie, że nim sięgnęłam po "Dziewczynę jak ocet", przeczytałam fantastyczny "Taniec zegara" i możliwe, że spodziewałam się czegoś właśnie w tym stylu. Tymczasem, cóż, otrzymałam książkę, w której Anne Tyler bawi się oczekiwaniami czytelnika.

"Dziewczyna jak ocet" jest bowiem bajką. Z oryginału Tyler wzięła szkielet i pobawiła się nim. Z pewnością korzystnie wypada sama postać ojca - tak mógłby zachowywać się ojciec Katarzyny i Bianki w dzisiejszych czasach. Traci na charakterze i roli Bianka - trochę szkoda, bo można byłoby się z tym wątkiem nieźle pobawić.

Interesujące jest zaś, co z postacią Katarzyny zrobiła Anne Tyler. Autorka zdecydowanie pogłębiła jej portret psychologiczny, czyniąc z niej dość ciekawą postać. Kate - jej humor, sarkazm - sprawdza się we wszystkich absurdalnych sytuacjach, które stanowią najlepsze momenty "Dziewczyny jak ocet".

Co zatem nie zagrało? Książka wydaje się niedokończona - przydałaby się szersza, lepiej rozbudowana fabuła, momentami bowiem przeskoki fabularne są zbyt duże. Jasne, znając inne książki Tyler, czytelnik wie, że niedosłowność - szczególnie fabularna - to cecha charakterystyczna warsztatu pisarki, jednak tu niekoniecznie się to sprawdza. Dodatkowo, jeśli zna się inne adaptacje "Poskromienia złośnicy" (choćby "Zakochana złośnica" czy późniejszy o dekadę serial lub jakiekolwiek webseries),widzi się, że Tyler nie wykorzystała całkowicie danej opowieści. Jasne, to, co robi z komedią Shakespeare'a, jest ciekawe, rozumiem, dlaczego robi to, co robi, ale wciąż - wydaje się to niedorobione, a potencjał niewykorzystany do końca.

Poza faktem, że główna bohaterka nazywa się Kate Batista, tej historii absolutnie nic nie łączy z szekspirowskim pierwowzorem, na którym teoretycznie miała być luźno oparta. Jako retelling historia się nie broni, jakk samodzielna historia również jest dość naiwna.

Przeczytałem.... sam nie wiem dlaczego to sobie zrobiłem. Nie rozumiem czym kierowali się autorzy pomysłu "Projekt Szekspir", że wybrali tą, tę... to coś.

Od czego by tu zacząć? Spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego. Niestety podczas czytania miałam kilkakrotnie ochotę rzucić tą pozycją w kąt. Fabuła nudzi, główna bohaterka doprowadza do szału. Nie polecam.

Bardzo śmieszna opowieść. W Kate nie widzę żadnej złośnicy, tylko normalną dziewczynę z kompleksami. Ducha Shakespeare'a trudno odnaleźć w tekście.

• 2016
  • Projekt Szekspir