Sarmacja Obalanie mitów

Wydawnictwo: Zona Zero
historia
Adam

Czasy sarmackie – czy tylko Złota Wolność i anarchia, które rozsadziły Rzeczpospolitą od środka? Czy tylko kołtuneria mimo podgolonych łbów? Czy na pewno wzrastająca nietolerancja katolickiej Sarmacji oraz krwawa kolonia, czyli Kresy, na których Rusini eksploatowani byli niczym Murzyni? I czy na pewno „sarmatyzm”? Bo… czym właściwie była Sarmacja? Cóż to za zjawisko, wokół którego...

Bo… czym właściwie była Sarmacja? Cóż to za zjawisko, wokół którego nagromadziło się tak wiele mitów i przekłamań, iż wielu z nas sądzi, że o Sarmacji wypada mówić wyłącznie negatywnie – na wszelki wypadek nie weryfikując faktów? Albo znowuż – wyłącznie pozytywnie, bez półcienia?

Jacek Kowalski – historyk sztuki, wykładowca akademicki, poeta i pieśniarz, w brawurowo opowiedzianych gawędach odczarowuje legendę Sarmacji, odrapując historyczną prawdę z zabobonów (także naukowych), które się do niej przylepiły. Erudycja autora, ciepły humor i prowokacyjne tezy, które stawia oprowadzając nas po zapomnianych a barwnych zakamarkach ojczystych dziejów dają gwarancję, że książka będzie dla Czytelnika nie tylko kopalnią wiedzy ale i intelektualną ucztą, po której o naszych przodkach będziemy myśleć inaczej. Z dumą – a przecież nie wyłącznie. Ale zawsze z sentymentem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/sarmacja-obalanie-mitow

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/sarmacja-obalanie-mitow

Fantasy-Bestiarium | 2017-08-17

„Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy” autorstwa Jacka Kowalskiego stara się w szczegółowy i drobiazgowy sposób wyjaśnić termin Sarmacji. Książka jest bogata w wiele informacji, które pomogą nam w lepszy sposób zrozumieć czym w ogóle była Sarmacja. Książka napisana jest fachowym językiem, stając się skarbnicą wiedzy dla miłośników historii i tamtego okresu historycznego.

Jacek Kowalski na łamach niniejszej publikacji obala wiele mitów, które narosły na temat Sarmacji. Opisuje drobiazgowo wady i zalety Sarmatów oraz ukazuje politykę sarmackich królów, podejście do spraw wojskowości, wiary czy wolności. Kowalski zdobył się również na dokonanie porównania konfederacji z XVII-XVIII wieku do „Solidarności” z lat 1980-1981 roku. Całość publikacji przypadła mi do gustu za sprawą bogatego i fachowego języka oraz wielu faktów, których próżno szukać gdzie indziej. Jest to pozycja wręcz idealna dla miłośników historii, którzy powinni wynieść z lektury tej książki wiele cennych...

jeke | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Jacek Kowalski-historyk sztuki, wykładowca akademicki, poeta, pieśniarz, tłumacz literatury starofrancuskiej, autor scenariuszy widowisk i spektakli, sarmata. Wydał kilkadziesiąt książek literackich, popularnonaukowych i naukowych.

W najnowszej książce ,,Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" autor rozprawia się z narosłymi wokół Sarmacji zabobonami i obala je jeden po drugim, by pokazać jak było naprawdę.

Co oznacza Sarmacja?
Termin ,,Sarmacja" pojawił się w 1765 roku, gdy użyto go na łamach czasopisma ,,Monitor", by scharakteryzować politycznych oponentów króla Stanisława Poniatowskiego przeciwnych postępowi. Słowo szybko weszło do literatury oraz do użytku powszechnego. Choć za czasów króla Stanisława słowo ,,Sarmacja, Sarmata" miały złą prasę, to nadal brzmiały pozytywnie i utożsamiały ,,Polskę, Polaka" oraz umiłowanie tradycji. Czas krytyki tego terminu nastąpił po II wojnie światowej, gdy historyk sztuki Tadeusz Mańkowski nazwał całą epokę staropolską...

Magnat | 2018-02-22
Przeczytana: 17 lutego 2018

Ciekawe stare zdödla, lecz na wiele tematöw i bardzo pobierznie.
W czym sie autor myli - rozdzial o reformacji i kim byl Luter i jakie ma to skutki ( do dzis zresztä )

Psycho | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Swietna pozycja! Wiele informacji o "Sarmacji" i "Sarmatach" ktorych moze wcale nie bylo ;)

Zawiera multum ciekawostek, wiadomosci i roznorakich informacji historycznych, kulturalnych, politycznych z okresu XIV - XIX wieku. Autor rozwaza problemy o ktorych istnieniu nie wiedzialam.. teraz pouczona moge isc w swiat i glosic ze ksiazka warta przeczytania!

Marek | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018