978-83-242-1326-9
historia
Łukasz Kuć

"Dzieje Polski średniowiecznej" Romana Grodeckiego, Stanisława Zachorowskiego i Jana Dąbrowskiego zostają wznowione po blisko 70 latach od daty ich ukazania się. (...) Od dawna nazywane przez studentów „trojaczkami”, zostały napisane przez autorów młodych. Roman Grodecki miał w chwili ich ukazania się 37 lat, Stanisław Zachorowski zmarł w wieku 33 lat, a Jan Dąbrowski liczył lat 36. Grodecki i Dąbrowski byli mocno zaangażowani w ruchu niepodległościowym. Wszyscy trzej wnieśli świeżość spojrzenia na dzieje Polski i dążność do zrozumienia zawiłego splotu czynników subiektywnych i obiektywnych, które te dzieje kształtowały. Ta postawa badawcza udziela się także czytelnikowi i pozwala mu te dzieje i poznać, i zrozumieć. (...) Trzej wybitni przedstawiciele polskiej historiografii dali więc dzieło oryginalne, wewnętrznie spójne, mimo nieuniknionych różnic ujęcia, niezwykle bogate w treść, choć druga połowa XVI wieku została w nim opracowana bardziej skrótowo niż stulecia poprzednie (...). Dokonując dziś reedycji dzieła trzech krakowskich historyków sprzed blisko 70 lat mamy na uwadze to, że jest ono wciąż przez studentów poszukiwane, a zatem potrzebne. Będzie nadal dostarczać bogatej informacji o średniowieczu polskim, a w każdym razie stanie się na pewno źródłem inspiracji intelektualnej.
Jerzy Wyrozumski

źródło opisu: Universitas, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

comafan | 2016-03-18

Jest to dzieło klasyczne. Dobrze się je czyta. Zasługują na uwagę rozdziały o społeczeństwie i rozwoju kulturowym Polski - szczupłe i krótkie ale za to celne. Reszta książki to szczegółowa historia polityczna Polski w wiekach średnich zasługująca na uwagę dlatego że autorzy konfrontowali literaturę przedmiotu ze źródłami stąd podają różne możliwe interpretacje wydarzeń. Cenię to dzieło mimo iż nie lubię historii politycznej.

Aivassa | 2015-03-10
Bauero | 2014-04-03