Dobrze się myśli literaturą

Okładka książki Dobrze się myśli literaturą
Ryszard Koziołek Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-20
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492196
Tagi:
czytanie eseje inteligencja kreatywność książka literatura wyobraźnia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Ocena 6,5
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kraszewski rządzi! Literatura jest wszystkim!



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
335 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1109
412

Na półkach: , ,

„Dobrze się myśli literaturą” nie jest tylko o literaturze. Jest o tym jak to generalnie dobrze się MYŚLI. Bez względu na oczekiwania co do tej pozycji książkowej, nie powinien podchodzić do niej ktoś, kto oczekuje przyjaznej lektury bez namysłu. To wyzwanie językowe i intelektualne starannie wyselekcjonowane przez pasjonata literatury jakim jest profesor Koziołek, więc to nie dla laików, ale dla żądnych dyskusji i interpretacji oraz rozbudowy własnego języka i wiedzy.

Pomiędzy „językiem” a „literaturą” profesor Koziołek stawia znak równości i dwubiegunowy warunek istnienia. Bez literatury nasz język ubożeje i pozostaje nam w ustach „kikut mowy”. Czuć tutaj sentyment nad koniecznością NAUKI czytania w nowoczesnym świecie, nad przekupstwem dzieci,by nakłonić je do czytania i bycia kulturalnym, nad faktem, że nauka staje się produktem, a nie celem.

Dla mojego wnikliwego oka żarłocznego czytelnika najważniejszym przesłaniem jest nie czytanie samo w sobie, ale dyskusja nad literaturą. Nawet jeśli lubimy czytać to często zamykamy się ze swoimi wrażeniami, głaskamy okładki, tulimy emocje i odstawiamy je na półkę, a przemyślenia zalegają kurzem. Podoba mi się wielce myśl autora byśmy „nie rozpadali się jako wspólnota interpretacyjna”, ale parli do negocjowania znaczeń, byli skorzy do dialogu, jak i sporu.

Pan Koziołek uświadomił mi, że sama odczuwam „bulimie umysłową” i „gargantuiczny apetyt na tworzenie i lekturę” niczym Ignacy Kraszewski, którego postać wciągająco przywołuje. Odkrył przede mną osobę Stanisławy Przybyszewskiej, uświadomił, że Mrożek był poetą strachu. Uprzytomnił, że moja ukochana „Sońka” Karpowicza przypomina, że wojna ciągle potrzebuje literatury i przebaczenia, a każda miłość sportretowana do tej pory może być polityczna. Wiecznie powracający w moich lekturach Stasiuk również zawitał na stronach pana Koziołka, by uświadomić każdego, kto jeszcze nie wie, że tytułowy „Wschód” może być metaforą przeszłości niechcianej, która i tak nas dopadnie, jak i również tego, że nigdy nie uwolnimy się od swoich zmysłów, których jesteśmy zakładnikami. Uzmysławiam sobie, że do Bieńczyka ciągnie mnie dlatego, że ukochał on sobie długą, skomplikowaną składnię, która czasami prosi się o kropkę, do której autor nie goni. Pojawia się tu również moja ukochana śląska bestia – Szczepan Twardoch i jego „Drach”, jak i również pada pokłon w stronę powieści historycznych, a wśród nich fenomen koniektury w „Księgach Jakubowych” Olgi Tokarczuk.

Wyśmienicie mi się zatem myślało z Panem Koziołkiem. Wywrócił on wiele przeczytanych przeze mnie książek na drugą stronę i objawił własne wizje interpretacyjne. Rozpostarł przede mną konstelację znaczeń i przeprowadził najgłośniejszy niemy dialog na odległość, do którego było mi dane zasiąść.

Zatem kto czuje się zaproszony do takiej uczty, niech zasiada!

„Dobrze się myśli literaturą” nie jest tylko o literaturze. Jest o tym jak to generalnie dobrze się MYŚLI. Bez względu na oczekiwania co do tej pozycji książkowej, nie powinien podchodzić do niej ktoś, kto oczekuje przyjaznej lektury bez namysłu. To wyzwanie językowe i intelektualne starannie wyselekcjonowane przez pasjonata literatury jakim jest profesor Koziołek, więc to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    809
  • Przeczytane
    464
  • Posiadam
    131
  • Teraz czytam
    35
  • Ulubione
    14
  • Eseje
    12
  • Literatura polska
    8
  • Literaturoznawstwo
    7
  • E-book
    7
  • 2023
    6

Cytaty

Więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także