Star Wars: Utracone gwiazdy

Seria: Kanon Star Wars [Uroboros]
Wydawnictwo: Uroboros
Star Wars. Lost Stars
Jakub

Nawiązanie do wydarzeń ukazanych w Powrocie Jedi, a zarazem wprowadzenie do najnowszej części gwiezdnowojennej sagi: Star Wars: Przebudzenia Mocy! Osiem lat po upadku Starej Republiki Imperium Galaktyczne panuje w całej znanej galaktyce. Opór wobec Imperium został niemal całkowicie stłumiony. Jedynie kilku odważnych przywódców, takich jak Bail Organa z Alderaana, ma jeszcze odwagę otwarcie...

Osiem lat po upadku Starej Republiki Imperium Galaktyczne panuje w całej znanej galaktyce. Opór wobec Imperium został niemal całkowicie stłumiony. Jedynie kilku odważnych przywódców, takich jak Bail Organa z Alderaana, ma jeszcze odwagę otwarcie sprzeciwiać się Imperatorowi Palpatine’owi.
Po latach oporu wiele światów na obrzeżach Zewnętrznych Rubieży skapitulowało. Z podbojem każdej kolejnej planety Imperium jeszcze bardziej rośnie w siłę. Jego macki dosięgnęły wreszcie leżącej na Zewnętrznych Rubieżach planety Jelucan, na której młodego arystokratę Thane’a Kyrella i wieśniaczkę Cienę Ree łączy wspólne zamiłowanie do pilotażu. Gdy oboje dostają się do Akademii Imperialnej, są przekonani, że właśnie ziściły się ich najskrytsze marzenia. Kiedy jednak Thane na własne oczy doświadcza przerażających metod, które Imperium stosuje, by utrzymać w galaktyce rządy silnej ręki, zaczyna wątpić w słuszność własnych decyzji.
Zgorzkniały i pozbawiony złudzeń, dołącza do rosnącego stopniowo w siłę Sojuszu Rebeliantów… zmuszając Cienę do dokonania wyboru między lojalnością wobec Imperium a uczuciem do człowieka, którego znała od dziecka.
Czy stojący teraz po przeciwnych stronach barykady przyjaciele odnajdą sposób, by być razem? Czy ich wierność wobec przyświecających im celów poróżni ich, bezpowrotnie dzieląc galaktykę?

źródło opisu: Wydawnictwo Uruboros

źródło okładki: Wydawnictwo Uruboros

Tomasz Błaszczak | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Absolutnie najlepsza powieść ze świata Gwiezdnych Wojen od Disneya i jedna z lepszych w całej historii - piszę to z pełną premedytacją, przeczytawszy grubo ponad sto pozycji z tego uniwersum.
Mało kto spodziewał się, że debiutująca w świecie Star Wars Claudia Gray tak dobrze sobie poradzi na nowym dla niej gruncie. Z dziewięciu dotychczas wydanych na polskim rynku powieści SW od wydawnictwa Uroboros, ta zasługuje na zdecydowanie największą uwagę i każe z ogromną nadzieją czekać na kolejną pozycję ze świata SW od tej autorki, jeszcze niewydane w Polsce "Bloodlust". Mój głos na najlepszą powieść s-f 2016 już zdobyła.
Przede wszystkim należy podkreślić, że książkę czyta się bardzo dobrze, czego zasługą jest równomiernie poprowadzona akcja przez ponad 400 stron, a nie jest to łatwe zadanie. Towarzyszymy parze głównych bohaterów, Cienie i Thane'owi, od dziecięcych lat. Począwszy od ich wspólnego dorastania, przez szkolenie w imperialnej akademii aż do galaktycznej wojny domowej i...

Piotr Macholak | 2017-04-23

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie uznaję za spoiler oficjalnego opisu książki i informacji na jej odwrocie.

Jak wskazuje nazwa, książka jest częścią uniwersum Gwiezdnych Wojen. Akcja książki dzieje się na przestrzeni wielu lat. Zaczyna się przed epizodem czwartym a kończy rok po szóstym epizodzie gwiezdnej sagi.

Książka skupia się na 2 bohaterach. Główną męską postacią jest Thane Kyrell urodzony na planecie Jelucan na rubieżach Imperium w bogatej rodzinie. Natomiast główną postacią kobiecą jest Ciena Ree pochodząca z tej samej planety tylko z biedniejszych rejonów.

Zanim przejdę do recenzji przybliżę trochę sylwetkę autora. Claudia Grey a właściwie Amy Vincent jest autorką wielu bestsellerów. Z pod jej pióra wychodzą książki typu Adult Fiction czyli fantasy dla czytelnika dorosłego. Możecie ją kojarzyć z kilku różnych serii książek takich jak ”Evernight” czy ”Spellcaster”. Utracone Gwiazdy są jej pierwszą książką w uniwersum Gwiezdnych Wojen lecz nie ostatnią w 2016 roku...

Najaa | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Dawno nie sięgałam po książki ze świata SW, ale nagle coś nie się odwidział i postanowiła do SW wrócić. Więc sięgnęłam po "Utracone gwiazdy". Przyznaje że książka mnie rozczarowała. Na początku zapowiadała się jako dość przyjemna historia o dwóch dzieciakach, których drogi życiowe spowodowały, że w wielkie konflikcie Imperium z Rebelią stanęli po przeciwnych stronach. I owszem początek był przyjemny, natomiast później robi się tylko gorzej. O ile na początku książki, fakt że para dzieciaków zostaje przyjaciółmi, bo marzą o lataniu, a potem także o służbie w imperialnej flocie była przekonywująca, Jednak w dalsze losy bohaterów po rozpoczęciu służby nagle przestały mnie interesować ogóle. Co gorsza trudno mi samej powiedzieć dlaczego ? Czyżby motywacja jaką kierowali się w dorosłym życiu przy dokonywaniu swoich wyborów nie była przekonywający ? A może wiąże się to z nieco przyciężkawym stylem w jakim książka jest napisana co sprawie, że postacie są nieco jednostronne (w tym wypadku...

Ania8970 | 2017-02-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Star Wars "Utracone Gwiazdy" to kolejna książka należąca do Nowego Kanonu Star Wars od Disney. Jej fabuła opiera się na dwójce bohaterów pochodzących z planety Jelucan - Thane Kyrell oraz Ciena Ree, którzy marzą o zostaniu pilotami elitarnej armii Imperium. W wyniku wydarzeń książkowych, para staje po przeciwnych stronach barykady - Thane dołącza do Sojuszu Rebeliantów, natomiast Ciena zostaje po stronie imperium.

Filip Erazm | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Jak już większość czytelników zauważyła, jest to jedna z lepiej napisanych książek z nowego kanonu Star Wars. Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z tym. Wreszcie poczułem więź z głównymi bohaterami, której tak bardzo mi brakowało. Idealnie wpasowuje się w historie z filmów z oryginalnej trylogii jak i "Przebudzenia Mocy".

Karaś | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Jedna z najlepszych i najciekawszych powieści w uniwersum. Zamiast trzystu stron wolnej akcji, kulminacji na dwudziestu stronach i trzydziestu epilogu - jak to zwykle było w EU - akcja jest poprowadzona równym tempem.

Wątek miłosny nie jest jakoś szczególnie drażniący. Jest nawet udany. Chyba najbardziej ze wszystkich w historii SW.

Autorka bardzo ładnie i zgrabnie wplotła wydarzenia w powieści w wydarzenia znane nam z filmów - oraz kilka znanych postaci. Te jednak dla odmiany nie wpadają pod koniec jak deus ex machina, ale czasem gdzieś się subtelnie przewiną.

Napisana lekkim językiem.

Fajnie pokazane jak autorytarny reżim potrafi wyprać mózgi, zaszczepić ślepe posłuszeństwo - na różne sposoby; wykorzystując gniew, cynizm, honor i inne cechy. I to, jak niszczy ludzi, planety, galaktykę.

Przemiany bohaterów poprowadzone w dobry, nienachalny sposób; do mnie to trafia.

Nie wiem dlaczego została wydana jako powieść młodzieżowa, skoro to jedna z najpoważniejszych i...

Honoo69 | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Świetna książka. Bardzo wciągnęła mnie historia Thane'a i Cieny. Byłam jednak trochę rozczarowana, bo wnioskując z opisu okładki, że historia będzie miała miejsce w czasie co Powrót Jedi i będzie wprowadzeniem do Przebudzenia Mocy, że będzie to w późniejszym okresie. Jednak wszystko dzieje się w czasie starej trylogii. Mimo wszystko książka bardzo dobra. Spojrzenie na na całą historię z boku.

cyber | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016

Wyjątkowa książka! Bohaterami powieści jest Thane Kyrell, chłopiec z arystokratycznego, wręcz zadufanego społeczeństwa, oraz dziewczynka Ciena Ree, której przypadła rola "tej gorszej". Zderzenie dwóch jakże odmiennych doświadczeń życiowych, buduje potężne przyciąganie, sprawia że stają się przyjaciółmi, wbrew wszelkim przeciwnościom. Łączy ich także pasja do latania, i chęć wyrwania się z padołu ich świata, który w żaden sposób nie jest w stanie spełnić ich największych marzeń. Po latach oboje dostają się do Akademii Imperialnej, przekonani, że właśnie ziściły się ich najskrytsze pragnienia. Przyjaźń w dalszym ciągu w nich kwitła. Jednak kiedy okres szkolenia minął, i otrzymali swoje przydziały, ich drogi się rozeszły. Jednak "moc" sprawiała że nadal się widywali. Uczucie przerodziło się w wielką miłość, ale służba Imperium zabierała im zbyt wiele czasu, obowiązek przysięgi oddania Imperatorowi, stała się żelazną bramą w ich życiu. Historia
jeszcze się pogarsza, kiedy Thane...

Anna | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Aż trudno uwierzyć, gdy wśród średnio-słabych książek ze świata Gwiezdnych Wojen, zdarzają się takie perełki. Nie szastam ocenami na lewo i prawo, jestem krytyczna wobec wszystkich tekstów kultury, więc myślę, że moja ocena 9/10 może tylko dowodzić mojego zachwytu nad tą książką. Choć wydarzenia z powieści splatają się w pewnym momencie z wydarzeniami starej trylogii Gwiezdnych Wojen, ta historia zaskakuje na każdym kroku. Mamy tutaj świeże spojrzenie zupełnie nowych bohaterów na wyidealizowane wątki znane z filmu. Myślę, że to właśnie świetnie zbudowani bohaterowie są siłą tej opowieści. Czasem przeszkadzało mi tylko, że akcja jest bardzo rozciągnięta w czasie i momentami zbyt szybko przeskakujemy do kolejnych wydarzeń.

Całym sercem polecam! Nie tylko fanom Gwiezdnych Wojen, choć pewnie oni wyciągną z tej historii najwięcej.

Paweł | 2017-07-22

Kolejna książka z nowego kanonu Star Wars, która bardzo pozytywnie zaskakuje. Odwiedzamy znane i lubiane zakątki galaktyki jak i zupełnie nowe. Historia opowiedziana w książce dzieje się na przestrzeni sporego okresu czasu, dzięki czemu mamy możliwość poznać wydarzenia znane z filmów z innej perspektywy. Główni bohaterowie jak również całkiem nieźle napisani. Utracone Gwiazdy to pozycja, którą spokojnie mogę polecić nie tylko fanom Star Wars, ale i osobom lubującym się w lekkim s-f. Jest to nie tylko dobra pozycja z uniwersum Lucasa, ale po prostu całkiem niezła książka, co w przypadku pozycji o tej tematyce nie jest dość częste.