Rosji rozumem nie pojmiesz?

Wydawnictwo: Clio Sergiusz Matjunin
Lukez

Jakie są czynniki, które od wieków warunkują myślenie Rosjan. Jakie są wnioski z porównania chrześcijaństwa zachodniego z prawosławiem? Czym jest zjawisko przebóstwienia, kluczowe dla zrozumienia mentalności Rosjan? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w książce dr Ewy Kurek "W roku 2014 Ukraińcy walczą z Moskwą o swą wolność i ziemię. ... Ukraiński bimber współczesnym Rosjanom już nie...

"W roku 2014 Ukraińcy walczą z Moskwą o swą wolność i ziemię. ... Ukraiński bimber współczesnym Rosjanom już nie wystarcza. Rosja wróciła na imperialną ścieżkę i chce dziś nie ukraińskiego bimbru, lecz euroazjatyckiego rosyjskiego imperium sięgającego od Władywostoku po Atlantyk, w którym - jak od 1998 roku obiecuje łaskawie Aleksander Dugin, obecny doradca Putina - znajdzie się miejsce i dla Niemców, i dla Polaków, i dla Francuzów, i dla Włochów. My Rosjanie narzucimy całej Eurazji jedynie barbarzyński, sakralny stosunek do życia..." (ze Wstępu)

Tytułowy znak zapytania „Rosji rozumem nie pojmiesz?” sugeruje możliwość zgłębienia tematu uwieńczonego zrozumieniem Rosji. „Da się pojąć, tylko to jest straszne” – pisze dr Kurek. Wskazując na antidotum przeciw rosyjskiej imperialnej irracjonalności, Kurek mówi, że jedyną siłą jakiej boi się Putin jest jedność i solidarność narodów I Rzeczpospolitej oraz rządów mocnej ręki.
Dr Ewa Kurek prezentuje szkicowe pojęcie o Rosji.

źródło opisu: http://multibook.pl/pl/p/Ewa-Kurek-Rosji-rozumem-nie-pojmiesz/5686

źródło okładki: http://multibook.pl/pl/p/Ewa-Kurek-Rosji-rozumem-nie-pojmiesz/5686

marw | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Bardzo interesująca. Zmuszająca do myślenia. Z większością tez Pani Profesor trudno mi się nie zgodzić, pozostałe są trudne nie tyle do przyjęcia, co do zrozumienia. Faktem jest, że teraz już wiem dlaczego w Rosji możliwe są ikony z Putinem, co dla nas jest groteskowe i wydaje się marginalne,a dla Rosjan wcale tak nie musi być. Pozwala zauważyć, że na wschód od nas, znajduje się nie tyle inny świat, co świat obcy.

filip_k5 | 2019-03-08
Przeczytana: październik 2018

Pewne opinie autorka powtarza kilkukrotnie, to chyba największa wada książki.

Hugomaster | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019

Interesująca analiza specyfiki rosyjskiej mentalności, etyki i religijności, która sprawia że kraj i naród ten, jakiejkolwiek nazwy by w danej chwili nie przybrał, zachowuje się z naszego punktu widzenie irracjonalnie. Ciekawe fakty i sporo smacznych cytatów to zalety tej książki, natomiast do jej wad należą występujące czasem błędy merytoryczne (autorka np. uparła się by nazywać świetne zwycięstwo pod Kłuszynem "bitwą pod Kałuszynem") i irytujące powtórzenia.

Magnat | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Ksiäzke przecztalem,zrozumialem....rosyjskiej schizofremi nadal nie...
Jakis czas temu oglädalem reportaz....demonstracja, wielu sowieckiego ludzia trzymalo w jednej rece ikone,krzyz...a w drugiej portrety stalina,lenina.
Po tej wspanialej ksiäzce nadal nie rozumiem tej choroby,bo tego nie da sie zrozumiec - a sami chorzy zapewne tez nie rozumiejä.

Wspaniale tlo historyczne daje zrozumienie co i dlaczego dzieje sie w Europie od kilkuset lat. Mozna chciec przecinac korzenie jak to robi dzisiejsza unia...lecz ciäglosci historii przeciäc sie nie da.

Jedyne manko, to to,ze niektöre wersety Autorka powtarza dwu / trzykrotnie.

Duke1985 | 2018-07-06

Rozumiem Rosji nie pojmiesz? Autorka udowadnia, że jednak jest to możliwe. Niestety prawda nie jest miła i przyjemna tylko przerażająca.
Książka opowiada głównie o historii kulturowej Rosji i Europy. Wyjaśnia dlaczego Rosjanie tak bardzo różnią się od Europejczyków, dlaczego ich system wartości jest dzisiaj mocno wypaczony i opiera się głównie na mistycyzmie i kulcie Rosji i jednostek najsilniejszych takich jak Lenin, Stalin czy Putin, nią kierujących.