Rosji rozumem nie pojmiesz?

Okładka książki Rosji rozumem nie pojmiesz? Ewa Kurek
Okładka książki Rosji rozumem nie pojmiesz?
Ewa Kurek Wydawnictwo: Clio Sergiusz Matjunin nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Clio Sergiusz Matjunin
2015-01-01
2015-01-01
Rosja Rosjanie antropologia kulturowa etnologia mentalność socjologia społeczeństwo

W punkt.

W punkt.

Porażająca książka rozbijająca wiele życzeniowych mitów na temat Rosji. W obecnych czasach tę książkę warto przeczytać niezależnie od pewnych jej mankamentów. Żeby wiedzieć, kim są Rosjanie i Rosja jako taka, trzeba poznać trochę historii tego kraju i wiedzieć jak jego mieszkańcy myślą o sobie, o swoich władzach i jak byli przez wieki kształtowani.

Ta książka mogła by być o połowę krótsza gdyby usunięto z niej wielokrotne powtórzenia. Sporo własnej inwencji nazewniczej co do geografii, nazwisk, nazw zjawisk. Przydały by się jakieś przypisy, które wyjaśniają odstępstwa (a nuż jest ich jakieś uzasadnienie). Krótka bibliografia, niekiedy kuriozalna - link do wyników wyszukiwania w Googlu.
Niemniej sama myśl, która jest osnową tego chaosu ciekawa i dająca do myślenia.

Niemniej sama myśl, która jest...

Bardzo interesująca. Zmuszająca do myślenia. Z większością tez Pani Profesor trudno mi się nie zgodzić, pozostałe są trudne nie tyle do przyjęcia, co do zrozumienia. Faktem jest, że teraz już wiem dlaczego w Rosji możliwe są ikony z Putinem, co dla nas jest groteskowe i wydaje się marginalne,a dla Rosjan wcale tak nie musi być. Pozwala zauważyć, że na wschód od nas, znajduje się nie tyle inny świat, co świat obcy.

Pewne opinie autorka powtarza kilkukrotnie, to chyba największa wada książki.

Pewne opinie autorka powtarza kilkukrotnie, to chyba największa wada książki.

Interesująca analiza specyfiki rosyjskiej mentalności, etyki i religijności, która sprawia że kraj i naród ten, jakiejkolwiek nazwy by w danej chwili nie przybrał, zachowuje się z naszego punktu widzenie irracjonalnie. Ciekawe fakty i sporo smacznych cytatów to zalety tej książki, natomiast do jej wad należą występujące czasem błędy merytoryczne (autorka np. uparła się by nazywać świetne zwycięstwo pod Kłuszynem "bitwą pod Kałuszynem") i irytujące powtórzenia.

Ksiäzke przecztalem,zrozumialem....rosyjskiej schizofremi nadal nie...
Jakis czas temu oglädalem reportaz....demonstracja, wielu sowieckiego ludzia trzymalo w jednej rece ikone,krzyz...a w drugiej portrety stalina,lenina.
Po tej wspanialej ksiäzce nadal nie rozumiem tej choroby,bo tego nie da sie zrozumiec - a sami chorzy zapewne tez nie rozumiejä.

Wspaniale tlo historyczne daje zrozumienie co i dlaczego dzieje sie w Europie od kilkuset lat. Mozna chciec przecinac korzenie jak to robi dzisiejsza unia...lecz ciäglosci historii przeciäc sie nie da.

Jedyne manko, to to,ze niektöre wersety Autorka powtarza dwu / trzykrotnie.

Ksiäzke przecztalem,zrozumialem....rosyjskiej schizofremi nadal nie...

Wspaniale tlo...

Rozumiem Rosji nie pojmiesz? Autorka udowadnia, że jednak jest to możliwe. Niestety prawda nie jest miła i przyjemna tylko przerażająca.
Książka opowiada głównie o historii kulturowej Rosji i Europy. Wyjaśnia dlaczego Rosjanie tak bardzo różnią się od Europejczyków, dlaczego ich system wartości jest dzisiaj mocno wypaczony i opiera się głównie na mistycyzmie i kulcie Rosji i jednostek najsilniejszych takich jak Lenin, Stalin czy Putin, nią kierujących.

• Rosja
  • Zielony
  • Rosja/ ZSRR
  • # bez kategorii
  • Nie mam

Dodaj cytat z książki Rosji rozumem nie pojmiesz?