Oddział chorych na raka

Okładka książki Oddział chorych na raka
Aleksandr Sołżenicyn Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
441 str. 7 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Раковый корпус
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
441
Czas czytania
7 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
8307022487
Tłumacz:
Michał B. Jagiełło
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Przez ostatnich kilka dni powoli i w skupieniu wczuwałem się w życie ludzi chorych na raka, przyglądałem się ich chorobie która pomimo wielu wysiłków medycyny nadal zbiera straszliwe żniwo. Jednak ci ludzie których dopadła choroba musieli zmagać się nie tylko z bardzo prawdopodobną śmiercią ale też z jednym z największych totalitaryzmów współczesnego świata jakim jest komunizm.

Aleksander Sołżenicyn w "Oddziale chorych na raka" opisuje losy pacjentów szpitala onkologicznego położonego w zapadłym zakątku azjatyckiej części ZSRR. Do szpitala trafiają chorzy z różnych warstw radzieckiego społeczeństwa. Wśród nich są zarówno robotnicy z nizin społecznych jak też i osoby które piastują stanowiska w zbiurokratyzowanej administracji państwowej. Jednym z nich jest Oleg Kostogłotow, były żołnierz a potem więzień syberyjskiego łagru i dożywotni zesłaniec. To wokół niego przewijają się główne wątki powieści i głównie dzięki jego oczom poznajemy realia życia w radzieckiej dyktaturze. Sołżenicyn osadził akcję książki w 1955 roku, dwa lata po śmierci Józefa Stalina. Jest to przełomowy moment w historii ZSRR kiedy to nowa władza zaczęła się przyznawać do "kultu jednostki" w poprzednich latach a odwilż polityczna zapowiadała złagodnienie restrykcyjnej polityki i stopniowy demontaż systemu łagrów.

Rosyjski noblista przedstawia czytelnikom dwa przeciwstawne światy światopoglądowe na przykładzie ludzi chorych na raka. Z jednej strony istnieje grupa osób święcie wierzących w nieomylność okrutnego systemu a z drugiej są tacy którzy widzą rysy na twardym jeszcze socjalistycznym monolicie. Autor w ciekawy sposób prowadzi dyskusję na temat prawa lekarzy do decydowania o życiu innych oraz ukazuje nam jak się wita śmierć. To właśnie śmierć jest wspólnym wrogiem pacjentów z jednej sali, zarówno prominentnego aparatczyka jak i kołchoźnika czy zesłańca. Każdy z nich chce żyć, wyraźnie widać tę wolę życia którą okazują świadomi swej nieuleczalnej choroby.

Sołżenicyn przedstawia szpital nie tylko jako instytucję która z większym bądź też mniejszym powodzeniem leczy ludzi ale też jako miejsce gdzie rodzą się namiętności, uczucia czy też zwykłe sympatie międzyludzkie. To prawda że często procedury medyczne są tam zawiłe i skostniałe a pacjenci są traktowani jak pionki. Ale ja osobiście odczułem że lekarze nadzorujący pracę oddziału onkologicznego robią wszystko co w swojej mocy żeby wyleczyć jak najwięcej osób.

Niekiedy pisarz przedstawia z zadziwiającą dokładnością przebieg leczenia raka za pomocą radiologii czy też skalpela. Pomimo tego że sam nowotwór jest jakby tłem powieści a przeżycia bohaterów są najważniejsze to można wyczuć dużą znajomość tematu na przykładach historii choroby pacjentów. W "Oddziale chorych na raka" nie brakuje rozmów o życiu, moralności i związkach wiary z potrzebą wyzdrowienia.

Aleksander Sołżenicyn zaznacza że to nie dobrobyt czyni nas szczęśliwymi, lecz dobroć i sposób widzenia własnego życia. I jedno, i drugie zawsze zależy od nas samych. Tym stwierdzeniem chciałbym zachęcić do przeczytania książki która pomimo że jest bardzo poważną lekturą nie nudzi i pozostawia wiele refleksji na tematy ludzkiej egzystencji.

Przez ostatnich kilka dni powoli i w skupieniu wczuwałem się w życie ludzi chorych na raka, przyglądałem się ich chorobie która pomimo wielu wysiłków medycyny nadal zbiera straszliwe żniwo. Jednak ci ludzie których dopadła choroba musieli zmagać się nie tylko z bardzo prawdopodobną śmiercią ale też z jednym z największych totalitaryzmów współczesnego świata jakim jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 706
  • Przeczytane
    3 443
  • Posiadam
    789
  • Ulubione
    230
  • Teraz czytam
    100
  • Literatura rosyjska
    50
  • Chcę w prezencie
    42
  • 2013
    26
  • Nobliści
    25
  • Klasyka
    23

Cytaty

Więcej
Aleksandr Sołżenicyn Oddział chorych na raka Zobacz więcej
Aleksandr Sołżenicyn Oddział chorych na raka Zobacz więcej
Aleksandr Sołżenicyn Oddział chorych na raka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także