Oddział chorych na raka

Раковый корпус
literatura rosyjska
setore

Inne wydania

Z obwoluty: Sportretowany przez Sołżenicyna szpital był alegorią totalitarnego państwa. Oleg Kostogłow, łagiernik i zesłaniec, a także inne postaci powieści, na własnej skórze przekonywali się, jak bezduszna i obojętna na ludzkie dramaty może być instytucja powołana do ratowania życia. Faktycznym celem personelu nie jest walka z chorobą, lecz szpitalna statystyka. Postawieni w obliczu śmierci bohaterowie rozmawiają o naturze i sensie świata, problemach, które dotychczas ich nie obchodziły. "Oddział" to także fabularyzowany traktat o życiu i śmierci, doświadczeniu choroby i samotności.

ChicaDeAyer | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Ta książka wprawiła mnie w tak osobliwie przygnębiający nastrój, że proces czytania rozłożyłam na kilka rat. Udzielił mi się on chyba za sprawą sugestywnych opisów, od których wręcz się roi w pozycji Sołżenicyna, więc jeżeli ktoś ma tendencję do mocnego przeżywania tego, co przeczyta, musi się nastawić na niełatwą wędrówkę.

Autor opisuje losy osób z różnych warstw społecznych znajdujących się w tym samym, tytułowym oddziale szpitalnym. Pozornie różnią się wszystkim -pochodzeniem, statusem, światopoglądem, sposobem myślenia - jednak spoiwem, które ich połączyło jest choroba nowotworowa. Właśnie z raka Sołżenicyn uczynił centrum swej powieści, budując wokół niego także inny, nieco mniej dostrzegalny wymiar, który nie umknie uważnemu odbiorcy. Autor świetnie operuje alegorią, nadając tym samym książce głębi i zmuszając swojego czytelnika do wytężenia umysłu oraz uwagi.

Literatura wysokiej klasy - nie da się jej bezmyślnie przekartkować ani przejść bezrefleksyjnie.

ultramaryna | 2010-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

„Oddział chorych na raka” należy do takich książek, które naprawdę warto czytać. A może nawet czytać trzeba.

Sołżenicyn przedstawia nam całą gamę bohaterów, których spotkało ogromne nieszczęście – rak, bezwzględna, okrutną choroba, mogąca dotknąć każdego. Obserwujemy ich zmagania z tą sytuacją. Widzimy jak się zachowują, co myślą i czują, mając nad sobą widmo śmierci. Znajdą się tacy, którzy uważają się za „niezniszczalnych” i są całkowicie pewni, że wyzdrowieją. Są i pogodzeni z losem, którzy wolą nie karmić się złudną nadzieją. Jest szesnastoletni Diomka, któremu życie może uratować amputowanie nogi. Jest młody geolog Wadim, który zdaje sobie sprawę z wyroku, jaki na niego zapadł i chce wykorzystać ostatnie miesiące życia na opracowanie teorii naukowej, dzięki której zostałby zapamiętany. W końcu jednak przestaje mu to sprawiać satysfakcję i zaczyna łapać się każdej, nawet najbardziej płonnej nadziei na wyzdrowienie. Jest wywyższający się nad innych Rusanow, który najpierw jest...

czytający | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Przez ostatnich kilka dni powoli i w skupieniu wczuwałem się w życie ludzi chorych na raka, przyglądałem się ich chorobie która pomimo wielu wysiłków medycyny nadal zbiera straszliwe żniwo. Jednak ci ludzie których dopadła choroba musieli zmagać się nie tylko z bardzo prawdopodobną śmiercią ale też z jednym z największych totalitaryzmów współczesnego świata jakim jest komunizm.

Aleksander Sołżenicyn w "Oddziale chorych na raka" opisuje losy pacjentów szpitala onkologicznego położonego w zapadłym zakątku azjatyckiej części ZSRR. Do szpitala trafiają chorzy z różnych warstw radzieckiego społeczeństwa. Wśród nich są zarówno robotnicy z nizin społecznych jak też i osoby które piastują stanowiska w zbiurokratyzowanej administracji państwowej. Jednym z nich jest Oleg Kostogłotow, były żołnierz a potem więzień syberyjskiego łagru i dożywotni zesłaniec. To wokół niego przewijają się główne wątki powieści i głównie dzięki jego oczom poznajemy realia życia w radzieckiej dyktaturze....

Hipek | 2016-05-08
Przeczytana: maj 2016

Perfekcyjna fotografia Rosjan z okresu bezpośrednio post stalinowskiego. Autor odkrywa dwie warstwy emocji, jakie kierowały ludźmi radzieckimi. Pierwsza, warstwa dostosowania do rządzącego od kilku pokoleń komunizmu i całego z nim związanego zła. Druga warstwa już bardziej ludzka. Środowisko oddziału szpitalnego chorych na raka, miejsca gdzie ludzie muszą liczyć się ze swoim końcem, pomaga niektórym bohaterom powieści pokazać tę drugą warstwę. Pokazać, że prawdziwe wartości mogą przetrwać upokorzenia, strach, zniewolenie. Powieść jest wyrażeniem pogardy dla reżimu i hymnem dla człowieczeństwa. A kiedy pomyślimy kiedy była pisana, to można też powiedzieć, że jest bohaterskim czynem.

Justyna | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

„ Oddział chorych na raka” jest powieścią o straszliwej chorobie dotykającej człowieka – raku, ale również o chorobie, która dotknęła w tamtym okresie Związek Radziecki – komunizmie. Zresztą był to bezpośredni powód, dla którego ówczesne władze zabroniły publikacji książki. „ Człowiek chory na raka – umiera. Jakże więc może żyć kraj, chory na łagry i zsyłki?”

Sołżenicyn pokazuje również, jaką drobinką jest człowiek. Pomimo różnic społecznych, politycznych w obliczu śmierci wszyscy jesteśmy sobie równi.
Wizytówką pisarstwa Sołżenicyna jest umiejętność prowadzenia narracji bardzo inteligentnie i subtelnie. Pomimo, że autor pisał o rzeczach i czasach, których był uczestnikiem ( jeden z bohaterów jest jego alter ego) nie odczuwa się bezpośredniej obecności Sołżenicyna w powieści. Uważam to za wielki atut, gdy w treści czytanej książki czuć autentyczność.

Jak na laureata Nagrody Nobla przystało, Aleksander Sołżenicyn uraczył nas twórczością najwyższych lotów.

| 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Pоссия...
Przeczytana: 21 marca 2014

Takie rzeczy działy się na świecie i wciąż dzieją bez względu na kraj, pochodzenie, winy i zasługi. Straszna choroba równa wszystkich. Biedny, bogaty, politycznie zaangażowany i zesłaniec, wszyscy stoją w obliczu śmierci. Tylko nielicznym dane jest wyzdrowieć.
Powieść Sołżenicyna oparta na jego własnych doświadczeniach, mocno zapada w pamięć, daje do myślenia. Mamy tutaj w pigułce całe ZSRR z jego codziennością, polityką i ciężkim życiem. Do tego dochodzi przejmująca historia wielu cierpiących, chorych na raka.
Zżyłam się z bohaterami - pacjentami, ich salą szpitalną, którą traktowali niemal jak drugi dom. Zżyłam się z personelem, który pracuje w tym okropnym miejscu jak w hali fabrycznej (pacjent, badanie, rentgen, operacja, zastrzyk i znów pacjent, badanie...)
Wstrząsająca książka.

Avalarte | 2014-05-21
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Aleksander Sołżenicyn jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych pisarzy. Poprzez swoją bezkompromisową twórczość zyskał miano autora kultywującego tradycje wielkiej literatury rosyjskiej. W swoich dziełach nigdy nie idealizował tego co widział, słyszał czy też przeżył – czy to w łagrach, czy to podczas pobytu w szpitalu onkologicznym. Należy do wąskiego grona twórców, którzy nigdy nie zakłamywali rzeczywistości.

Pomimo tematu, jaki został poruszony w „Oddziale chorych na raka”, książkę czyta się niezwykle dobrze. Zawiera bowiem wiele bardzo mądrych przemyśleń, które na długo zapadają w pamięć. Właśnie to w twórczości Sołżenicyna podoba mi się najbardziej – on nigdy nie pisze o tzw. „niczym”, nie przywołuje „oczywistych oczywistości”. Ta literatura zmusza do myślenia, pozostaje z czytelnikiem na bardzo długo.

Na świecie w każdym społeczeństwie żyją ludzie, jak to napisał George Orwell, równi i równiejsi – tak było, jest i będzie. Istnieją jednak rzeczy i wartości, których za...

Zaczytana | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Książka trudna i przygnębiająca.
Autor przedstawia nam historie osób,które zmagają się z chorobą nowotworową.Bohaterowie przejawiają różne postawy dlatego bardzo realistycznie odbiera się opowieść.Pełni bólu i strachu,okłamujący samych siebie,pogodzeni z losem,niedowierzający,że choroba i ich dosięgła,cały wachlarz możliwości zmagania się z chorobą.
Poznajemy również lekarzy i pielęgniarki,ich oddanie pracy,ale również i zobojętnienie.
Nowotwór w moim odczuciu tu ukazany to nie tylko choroba,ale i metafora na tamte czasy,system totalitarny.Gdzie samo społeczeństwo karmione propagandą,wierzące w nią,można rzec,że psuje się od środka.

...Ale rak może dosięgnąć każdego,nieważne czy jest biedny czy bogaty,czy należy do partii czy jest więźniem,czy jest lekarzem czy nie.
Nie ma na to reguły. Autor stara się ukazać jak bezbronni jesteśmy wobec choroby i śmierci...

Mocna i wstrząsająca.

Kiwi_Agnik | 2012-11-29
Przeczytana: 06 listopada 2012

Książka trudna.

Lektura o cierpieniu zwykłych ludzi.
Walczący z rakiem bohaterowie powieści rozprawiają nad sensem życia i samotnością przekonując się jak obojętny i bezduszny jest szpital.

Siostra_Kopciuszka | 2017-05-20

'' Kpimy sobie z rozmaitych cudów , dopóki jesteśmy zdrowi , silni i nic nam nie grozi , ale gdy życie staje na takiej krawędzi , na takiej granicy , że tylko cud może nas uratować , w ten jedyny , wyjątkowy cud - wierzymy ''

Są takie książki po przeczytaniu których mam wrażenie , że mam ściśnięte emocjami nie tylko gardło , ale i myśli . Są książki o których nie potrafię w formie opinii nic powiedzieć , ponieważ cokolwiek bym nie napisała , wszystko będzie za płytkie , za słabe , zbyt lakoniczne . Żadne słowa nie są w stanie oddać tego co czuję po zakończeniu czytania takich książek . '' Oddział chorych na raka '' , jest właśnie jedną z takich wyjątkowych pozycji . Pozostaje mi więc tylko pochylić nisko głowę w hołdzie wielkiemu pisarzowi i przeczytać inne jego lektury . A za '' opinię '' niech tym razem posłuży największa z możliwych ilość punktów , których nie '' przyznaję '' zbyt często.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Byk

Baran rzadko ustępuje, ale Bykowi musi, ponieważ nastał jego czas. Planetą Byka jest Wenus, sprzyjającym kolorem – ciemno-niebieski, a szczęśliwym dniem – piątek. Czy Byki predysponowane są do bycia pisarzami, czy raczej do cichego wzdychania do nich z pozycji czytelników? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!

Literacki Horoskop LC – Książkowa Waga

Przyszła jesień i przyniosła kolejne przetasowania. Również te gwiezdne. Swoje zodiakalne panowanie rozpoczyna teraz Waga. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod znakiem Wagi, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.