O Marszałku Edwardzie Śmigłym-Rydzu.Od uwielbienia do potępienia

Wydawnictwo: Bellona
historia
edit3008

Śmigły-Rydz należał do pierwszoplanowych osób obozu niepodległościowego, który pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego przygotowywał grunt do walki o wolną Polskę. Zdobył uznanie jako waleczny żołnierz i ceniony dowódca. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 r. należał do najwybitniejszych dowódców liniowych Wojska Polskiego. Po przewrocie majowym 1926 r. nadal był inspektorem armii i trzymany był przez Piłsudskiego z dala od polityki. W dość tajemniczych okolicznościach po śmierci Piłsudskiego został wyznaczony na generalnego inspektora sił zbrojnych. W latach 1935-1939 marsz. Śmigły-Rydz stał się najważniejszą osobą w Polsce. Już pierwsze dni Września 1939 obnażyły błędny i zaniedbania popełnione przez Śmigłego-Rydza w okresie przygotowań do wojny. "Bożyszcze" tłumów stało się naraz człowiekiem o słabej psychice. Czarę goryczy przelały decyzje podjęte 17 września 1939 r., w tym najważniejsza dotycząca porzucenia walczących jeszcze wojsk, bez formalnego wyznaczenia swego następcy, i przekroczenie granicy rumuńskiej. Poniósł życiową klęskę i co więcej nie wykazał realizmu w ocenie swych dokonań. Do śmierci wierzył w możliwość odegrania jeszcze znaczącej roli politycznej w Polsce.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=376&bid=7944

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=376&bid=7944

Adrian F | 2019-03-31
Przeczytana: 29 marca 2019

Całkiem solidna porcja faktów, podana w przystępnej formie. Książka ta opisuje bądź co bądź jedną z najważniejszych postaci w naszej historii. Fakt, że ta postać całkowicie zawiodła powinien dawać jeszcze bardziej do myślenia. Jak to się mogło stać, że ludzie pokroju Rydza-Śmigłego zajmowali takie stanowiska. Niestety, w tej pozycji odpowiedzi na takie pytania nie znajdziemy, za to dowiedzieć się można wielu rzeczy o byłym marszałku. Polecam, zwłaszcza że raczej ciężko znaleźć książkę o takiej tematyce.

Bardzo dobrze i rzeczowo napisana biografia jednej z najbardziej znanych postaci wojskowych Polski ubiegłego wieku. Wybitny żołnierz, bardzo dobry strateg i polityk, który przecenił swoje siły lub - być może - "postawił na niewłaściwego konia". Nie znajdziemy tu wielu plotek z życia prywatnego, Marszałek skrzętnie ukrywał wszelkie fakty, co pewnie miało związek z chorobą żony. Jeden z lepszych dowódców w czasie wojny polsko-sowieckiej, po śmierci Piłsudskiego został - z czasem - Naczelnym Wodzem. Stan armii, marynarki i lotnictwa był, jaki był. Co z tym zrobił Śmigły-Rydz - i czy na pewno poszedł dobrą drogą - to już inna sprawa.
Profesor Wyszczelski biografię Marszałka przedstawił w formie lekko spopularyzowanej, przez co staje się możliwa do przeczytania nie tylko dla miłośników historii. Chociaż temat oczywiście niszowy.
Bardzo polecam.